Arusha


Na mapach: 3°22′S 36°41′E/-3,366667 36,683333

Arusza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Arusha) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Arusza, wieża zegarowa

Arusza (suahili i ang. Arusha) − miasto w północno-wschodniej Tanzanii, ośrodek administracyjny regionu o tej samej nazwie. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju, zamieszkane przez 385,9 tys. mieszkańców (dane szacunkowe z 2007).

Ośrodek handlowy regionu rolniczego i węzeł komunikacyjny. W Aruszy znajduje się siedziba Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Rwandy.

Spis treści

Obóz w Tengeru | edytuj kod

 Osobny artykuł: Obóz w Tengeru.

W odległości kilkunastu kilometrów od miasta znajduje się wieś Tengeru, gdzie podczas II wojny światowej mieszkali polscy uchodźcy[1]. Kobiety, dzieci oraz mężczyźni niezdolni do służby wojskowej trafili do obozów przejściowych. M.in. na terenie Afryki Wschodniej i Południowej dla ponad 18 tys. Polaków, którym udało się wydostać z ZSRR z Armią Andersa, założono 22 osiedla, największe w Tengeru[2].

Przy drodze do Arushy przetrwał polski cmentarz, na którym spoczywają szczątki 149 Polaków. W cmentarnej kaplicy umieszczone zostały herby największych miast[3].

Transport | edytuj kod

Arusza jest końcową stacją tanzańskiej północnej linii kolejowej. Na trasie od roku 1990 nie jest prowadzony ruch pasażerski.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Joanna Lamparska zaprasza na safari do Kenii i Tanzanii
  2. Polskie cmentarze w Afryce Wschodniej
  3. Arusha: Polskie cmentarze w Afryce Wschodniej

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Arusha" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy