Asystent Google


Asystent Google w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Asystent Google (ang. Google Assistant) – inteligentny asystent osobisty stworzony przez Google, dostępny na urządzenia mobilne oraz inteligentne urządzenia domowe (smart home). W przeciwieństwie do Google Now potrafi prowadzić dwustronną konwersację.

Użytkownicy komunikują się Asystentem Google głównie za pomocą głosu, ale możliwa jest również komunikacja za pomocą pisma. Asystent potrafi odpowiadać na zadane pytania, wyszukiwać informacje w Internecie, kontrolować urządzenia smart home (np. inteligentne żarówki, zmywarki itp.), robić zakupy przez Internet, rezerwować loty, rozpoznawać przedmioty za pomocą kamery, zarządzać kalendarzem użytkownika oraz wiele innych[1].

Obecnie dostępny jest w języku polskim, francuskim, hindi, hiszpańskim, indonezyjskim, japońskim, koreańskim, niemieckim, portugalskim, tajskim, włoskim oraz angielskim. 16 stycznia 2019 Asystent Google oficjalnie pojawił się w Polsce[2]. Stopniowo do asystenta wprowadzane są nowe komendy[3] i funkcje[4]. Na razie dostępny jest na telefonach i słuchawkach[5], a pod koniec maja nieoficjalnie u większości użytkowników, zaczął mówić po polsku na Google Home i inteligentnych ekranach[6].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. MateuszM. Nowak MateuszM., Bot Google Assistant – oto 14 rzeczy, które może zrobić, Spider’s Web, 21 września 2016 [dostęp 2018-04-30] .
  2. Asystent Google po polsku już oficjalnie - jak go włączyć i na co pozwala?, komputerswiat.pl, 16 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-16]  (pol.).
  3. Ok, Google – Asystent Google w pigułce, komendy, dostępność - Android.com.pl, Android.com.pl – Największe Polskie Centrum Google Android, 20 stycznia 2019 [dostęp 2019-02-04]  (pol.).
  4. Asystent Google rozszerza swoje możliwości oraz wpływy - Android.com.pl, Android.com.pl – Największe Polskie Centrum Google Android, 26 lutego 2019 [dostęp 2019-02-26]  (pol.).
  5. Asystent Google – zawsze gotowy do pomocy, Asystent Google – zawsze gotowy do pomocy [dostęp 2019-03-12]  (pol.).
  6. Asystent Google – działa na Google Home, Asystent Google – przemówił po polsku na głośnikach [dostęp 2019-05-28]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Asystent Google" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy