Atco Records


Atco Records w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ATCO Records (skrót od Atlantic Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa, założona w 1955 roku jako wytwórnia zależna od Atlantic Records (będącej od 1971 własnością Warner Music Group. W 1991 roku połączona z EastWest Records, w 2020 przywrócona przez Atlantic Records.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wytwórnia płytowa ATCO (skrót od Atlantic Corporation), powstała w 1955 roku jako oddział Atlantic Records. Wśród jego najważniejszych artystów, których płyty wydała byli: Bobby Darin, Sonny & Cher, Buffalo Springfield, Pete Townshend, Donny Hathaway, Roxy Music, Otis Redding, Genesis, Pantera a nawet The Beatles (jedyny singiel „Ain't She Sweet” z 1964 roku[1]. Wytwórnia połączyła się w 1991 roku z EastWest Records, a z nazwy ATCO ostatecznie zrezygnowano. Nazwa ATCO pojawila się ponownie w 2006 roku, tym razem w ramach Rhino Entertainment wraz z wydaniami plyt takich wykonawców jak: Scarlett Johansson, Keith Sweat, Queensrÿche i New York Dolls. W 2020 roku wytwórnia Atlantic Records postanowiła wznowić działalność ATCO pod kierownictwem swojego prezesa, Pete’a Ganbarga[2].

Etykieta ATCO na płycie gramofonowej | edytuj kod

Pierwsza etykieta Atco była w kolorze żółtym z czarnym nadrukiem. Skrót „ATCO” był wypisany białymi literami nad środkowym otworem. Litera „A” była umieszczona na tle czarnej liry muzycznej. Etykieta ta była używana w oryginalnych wydaniach w seriach od 33-101 do co najmniej 33-138[3].

Druga etykieta Atco była złota na górze i szara na dole z czarnym nadrukiem i była używana w albumach monofonicznych. „ATCO” zostało wydrukowane w kolorze szarym na białym pasku, umieszczonym nieco powyżej linii środkowej („AT” po jednej stronie i „CO” po drugiej stronie środkowego otworu). Etykiety albumów stereo były fioletowe na górze i brązowo-pomarańczowe na dole, z czarnym nadrukiem. Skrót „ATCO” był wydrukowany w kolorze brązowo-pomarańczowym na białym pasku, umieszczonym nieco powyżej linii środkowej. Informacja „Stereo” była wydrukowana pod „AT”. Później wprowadzono zmiany w szacie graficznej etykiet[3].

Artyści | edytuj kod

Wytwórnia ATCO wydała nagrania ponad 100 artystów, w tym:

Zobacz też | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Atco Records.

Przypisy | edytuj kod

  1. Discogs: The Beatles – Ain't She Sweet (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2020-04-23].
  2. Melinda Newman w: Billboard: Atlantic Relaunches Iconic ATCO Records Under Pete Ganbarg: Exclusive (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2020-04-23].
  3. a b David Edwards, Patrice Eyries, Mike Callahan: Atco Album Discography, Part 1 33-101 to 33-265 (1957-1968) (ang.). www.bsnpubs.com. [dostęp 2020-04-23].
  4. Ranker: Atco Records Complete Artist Roster (ang.). www.ranker.com. [dostęp 2020-04-23].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wytwórnia muzyczna):
Na podstawie artykułu: "Atco Records" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy