August Eigruber


August Eigruber w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

August Eigruber (ur. 16 kwietnia 1907 w Steyr, zm. 28 maja 1947 w Landsberg am Lech) – zbrodniarz hitlerowski, gauleiter Oberdonau, współodpowiedzialny za powstanie i funkcjonowanie obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen.

Austriak z pochodzenia, członkiem NSDAP był od 1927. W 1930 stanął na czele organizacji Hitlerjugend i został liderem partii w regionie Steyr w Austrii. W 1936 Eigruber został liderem nielegalnej wówczas jeszcze NSDAP na całą Górną Austrię. Był znany jako fanatyczny, zdeklarowany nazista. Utrzymywał bliską znajomość z Hitlerem i Martinem Bormannem. Natychmiast po zajęciu Austrii przez III Rzeszę w marcu 1938 Eigruber powołany został na stanowisko gauleitera Oberdonau (nazistowska nazwa Austrii Górnej), z siedzibą w Linzu). Był także jednym z inicjatorów utworzenia obozu Mauthausen w 1938. Jest współodpowiedzialny także za powstanie i funkcjonowanie tego obozu w późniejszym czasie.

Po wojnie Eigruber został schwytany przez aliantów i stanął przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau w procesie załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Johann Altfuldisch i inni). Był głównym oskarżonym i jedynym, który nie należał bezpośrednio do załogi obozu. Nawet mimo upadku III Rzeszy do końca pozostał zagorzałym nazistą, nie okazując żadnej skruchy w trakcie procesu. Trybunał Wojskowy uznał Eigrubera za współwinnego zbrodni popełnionych w kompleksie obozowym Mauthausen-Gusen i skazał go na śmierć. Wyrok został wykonany pod koniec maja 1947 w więzieniu Landsberg. Ostatnie słowa Augusta Eigrubera brzmiały "Heil Hitler!".

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "August Eigruber" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy