August Wilhelm von Hofmann


August Wilhelm von Hofmann w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

August Wilhelm von Hofmann (ur. 8 kwietnia 1818 w Gießen, zm. 5 maja 1892 w Berlinie) – niemiecki chemik, odkrywca reakcji amin nazwanych na jego cześć: degradacją (lub przegrupowaniem) Hofmanna, eliminacją Hofmanna i reakcją Hofmanna-Löfflera.

W 1866 wynalazł on urządzenie do elektrolizy wody zwane obecnie aparatem Hofmanna (lub woltomierzem Hofmanna)[1].

Życiorys | edytuj kod

Z początku studiował prawo i filologię w Getyndze, od 1836 studiował chemię u Justusa von Liebiga, był jego asystentem, w 1843 roku wypromował go i otrzymał habilitację w 1845. Został adiunktem chemii na Uniwersytecie w Bonn. Z polecenia Liebiga i na życzenie angielskiego księcia Alberta przyjął w tym samym roku posadę profesora na Royal School of Miners w Londynie. W tym samym czasie zlecono mu kierowanie Royal College of Chemistry w Londynie, w którym zakończył karierę naukową w Wielkiej Brytanii. Później był zaangażowany w przygotowania do Wystawy światowej w Londynie w roku 1851 i 1852.

Po śmierci księcia Alberta otrzymał wezwanie do Bonn, zabrał też szkice „Chemii” z zamku Poppelsdorfer. Zanim tam się wprowadził, otrzymał w 1864 wezwanie na Uniwersytet Humboldtów w Berlinie, gdzie został aż do śmierci. W 1867 został współzałożycielem, członkiem i pierwszym prezesem Niemieckiego Towarzystwa Chemicznego.

Jego grób znajduje się na cmentarzu miejskim Dorotheenstadt w Berlinie.

Przypisy | edytuj kod

  1. A. W. von Hofmann: Introduction to Modern Chemistry: Experimental and Theoretic; Embodying Twelve Lectures Delivered in the Royal College of Chemistry, London. London: Walton and Maberly, 1866.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "August Wilhelm von Hofmann" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy