Augustyn Thevarparampil


Augustyn Thevarparampil w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Augustyn Thevarparampil, zwany Kunjachanem (ur. 1 kwietnia 1891 w Ramapuram, zm. 16 października 1973 w Ramapuram) – indyjski ksiądz katolicki, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego i syromalabarskiego[1].

Urodził się jako najmłodszy z pięciorga rodzeństwa w indyjskim stanie Ramapuram w stanie Kerali. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił najpierw do niższego seminarium duchownego w Changacherry, potem do wyższego w Puthenpally. 17 grudnia 1921 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Ramapuramie, a następnie w Kadanadzie. Z uwagi na kłopoty zdrowotne powrócił do rodzinnego miasta, gdzie podjął się pracy duszpasterskiej wśród nowo ochrzczonych dalitów zwanych „niedotykalnymi”. Ochrzcił ich ponad 5000 i wszystkich nazywał „swoimi dziećmi”[1]. Każdego dnia odprawiał mszę oraz głosił Ewangelię. Pomagał ubogim i opiekował się chorymi przez blisko 40 lat. Jego podopieczni nazwali go Kunjachan (z uwagi na niski wzrost), co znaczy „mały ksiądz”.

Augustyn Thevarparampil zmarł mając 82 lata w opinii świętości.

Papież Jan Paweł II ogłosił go czcigodnym w 2004 roku[2].

Został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI 30 kwietnia 2006 roku[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Индия: в лике блаженных будет прославлен «апостол неприкасаемых» (ros.). Russian Society News. [dostęp 2011-11-05].
  2. a b Blessed Augustine Thevarparampil (ang.). CatholicSaints.Info. [dostęp 2015-12-19].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Augustyn Thevarparampil" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy