Australian Football League


Australian Football League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Australian Football League (AFL), dawniej zwana Victorian Football League (VFL) – najważniejsza liga futbolu australijskiego w Australii. Jest to również najpopularniejsza liga sportowa w tym kraju.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Victorian Football League (Futbolowa Liga stanu Wiktoria) została założona w 1896 roku w Melbourne. Rozgrywki zainaugurowano rok później między ośmioma założycielami ligi : Carlton, Collingwood, Essendon, Fitzroy, Geelong, Melbourne, Saint Kilda i South Melbourne. Pierwszym mistrzem okazała się drużyna z Essendon. W 1908 roku do rozgrywek dołączyły ekipy: Richmond i University. Drużyna uniwersytecka opuściła rozgrywki po sezonie 1914. W 1925 roku przyjęto trzy nowe ekipy: Footscray, Hawthorn i North Melbourne. Aż do 1986 roku VFL skupiała 12 – w dodatku tych samych – klubów.

Bardzo ważne wydarzenie w historii ligi miało miejsce w 1982 roku, w którym to drużyna z South Melbourne przeniosła swoją siedzibę do Sydney, czyli miasta z innego stanu (Nowa Południowa Walia). Ten rok uważa się za przełomowy w formowaniu się ogólnokrajowych rozgrywek (do tej pory każdy stan posiadał swoje niezależne ligi). W 1987 roku, liga powiększyła się o dwa nowe nie-wiktoriańskie kluby: Brisbane (z Queensland) i zachodnioaustralijski West Coast Eagles z Perth. W 1990 roku oficjalnie VFL zmieniła się w AFL, czyli rozgrywki australijskie. Olbrzymim sukcesem dla AFL był rok 1991, w którym to do rozgrywek dołączył klub z Adelaide, reprezentujący słynącą z separatyzmu futbolową organizację SANFL ze stanu Australia Południowa. Szesnastym klubem ligi został drugi zespół z aglomeracji Perth, reprezentujący miasto portowe Fremantle, który dołączył do AFL w 1994 roku. Przed sezonem 1997, doszło do fuzji klubów z Brisbane i Fitzroy, co zaowocowało przyłączeniem do ligi zasłużonego klubu z Adelajdy – Port Adelaide.

Mecz ligi AFL w Adelajdzie Mecz ligi AFL na stadionie Docklands w Melbourne

Drużyny | edytuj kod

System rozgrywek | edytuj kod

  • Sezon regularny

W każdym sezonie między marcem a wrześniem 18 drużyn rozgrywa po 22 ligowe mecze. Każdy z każdym rozgrywa jedno lub dwa spotkania. Drużyny z jednego stanu (wyłączając Wiktorię) zawsze co roku rozgrywają między sobą po dwa mecze. Po ostatniej kolejce sezonu zasadniczego do finałów awansuje 8 najlepszych zespołów.

  • Faza finałowa

Po rozgrywkach regularnych wszystkie drużyny zostają rozstawione według kolejności w tabeli (numery rozstawienia pozostają niezmienne aż do Wielkiego Finału). Celem każdej drużyny jest zajęcie jak najlepszego miejsca w ósemce finałowej, bo to (w przeciwieństwie do większości lig amerykańskich) bardzo premiuje drużyny lepsze. Najkorzystniejsze jest zajęcie 1. lub 2. miejsca. W dalszej kolejności warto jest się znaleźć na miejscach 3-4. Jeżeli drużynie nie uda się znaleźć w pierwszej czwórce (co ma ogromne znaczenie), to próbuje zająć miejsce 5. lub 6. Najmniej korzystne są miejsca 7-8. W fazie finałowej pary rozgrywają tylko po jednym meczu (nie ma rewanżów).

Pierwsza runda fazy finałowej (drużyny zapisane jako pierwsze są gospodarzami meczów):

Drużyna 1. gra z drużyną 4.

Drużyna 2. gra z drużyną 3.

Drużyna 5. gra z drużyną 8.

Drużyna 6. gra z drużyną 7.

Druga runda fazy finałowej:

Przegrani z par 1-4 i 2-3 (zwycięzcy tych meczów po pierwszej rundzie automatycznie awansują do rundy trzeciej), podejmują na własnych stadionach zwycięzców par 5-8 i 6-7. Drużyna rozstawiona z lepszym numerem zawsze podejmuje drużynę z gorszym numerem.

Trzecia runda fazy finałowej:

Zwycięzcy z pierwszej rundy, z par 1-4 i 2-3, podejmują na swoich stadionach zwycięzców drugiej rundy, przy czym nie mogą się spotkać ponownie 1. z 4. i 2. z 3. ( w tym wypadku 1. zagra z 3. a 2. z 4.). Zwycięzcy tych meczów zagrają w Wielkim Finale Ligi.

Grand Final:

Zawsze jest rozgrywany w ostatnią sobotę września na stadionie Melbourne Cricket Ground mogącym pomieścić 100.000 widzów.

Popularność | edytuj kod

Każdy mecz sezonu 2008 gromadził średnio 38,3 tysięcy widzów, co daje lidze AFL trzecie miejsce pod tym względem w świecie, po lidze futbolu amerykańskiegoNFL i piłkarskiej Bundeslidze.

Nagrody i anty-nagroda ligi | edytuj kod

  • Mistrzostwo (Premiership) – za zwycięstwo w Wielkim Finale;
  • Małe Mistrzostwo (Minor Premiership) – za wygranie sezonu regularnego;
  • Drewniana łyżka (Wooden spoon) – anty-nagroda za zajęcie ostatniego miejsca w sezonie regularnym;

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Australian Football League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy