Autostrada A71 (Niemcy)


Autostrada A71 (Niemcy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Autostrada A71 (niem. Bundesautobahn 71 (BAB 71) także Autobahn 71 (A71) ) – autostrada w Niemczech prowadząca od miejscowości Sangerhausen przez Sömmerda, Erfurt, Ilmenau, Suhl, Bad Kissingen do Schweinfurtu. Łączy autostradę A38 z autostradą A4 i autostradą A70. A71 znana jest również jako Thüringer-Wald-Autobahn.

Budowę rozpoczęto w 1996 roku w ramach programu DEGES (Deutsche Einheit Fernstraßenplanungs- und -bau GmbH) mającego na celu rozwinięcie infrastruktury drogowej byłego NRD. Z uwagi na dużą liczbę wiaduktów i tuneli jest to jedna z najdroższych inwestycji w Niemczech oraz najdroższą autostradą w Niemczech pod względem ceny za kilometr (ok. 10 milionów euro za km.).[1]

Wiadukt Werra Wiadukt Jüchsen

Przy okazji budowy ustanowiono kilka rekordów. Wiadukt Wilde Gera o rozpiętości 252 m jest największym stalowo-betonowym wiaduktem w Niemczech. Tunel Rennsteig o długości 7916 m. jest najdłuższym dwururowym tunelem drogowym w Niemczech i czwartym w Europie. Największe skupisko dzieł sztuki inżynieryjnej znajduje się w obrębie Thüringer Wald i są to:

Możliwe jest przedłużenie autostrady w kierunku A14 i połączenie Erfurtu z Magdeburgiem.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Die A 71 ist die teuerste Autobahn Deutschlands. Die WELT z dnia 21. Maja 2014
Na podstawie artykułu: "Autostrada A71 (Niemcy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy