Avialae


Avialae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Avialaeklad obejmujący ptaki i najbliższych ewolucyjnie krewnych ptaków wśród dinozaurów.

Spis treści

Definicja | edytuj kod

Klad Avialae był różnie definiowany. Włączenie lub wyłączenie z tej grupy rodzaju Archaeopteryx ma ważny wpływ na jego potencjalnych członków.

Avialae vs. Aves | edytuj kod

Jacques Gauthier (str. 34) podaje kilka sprzecznych ze sobą definicji grupy Aves.

  1. Zaawansowane opierzone archozaury (inna proponowana nazwa: Avifilopluma)
  2. Formy latające (klasycznie umieszczone w grupie Avialae)
  3. Archozaury którym bliżej do ptaków niż do krokodyli (inna proponowana nazwa: Panaves – nie mylić z Paraves).
  4. Grupa obejmująca ostatniego wspólnego przodka wszystkich współczesnych ptaków i jego potomków.

Według czwartej definicji archeopteryks nie należy do kladu Aves, tylko Avialae. Nie jest ona jednak powszechnie akceptowana w literaturze i dlatego w większości publikacji klad Avialae jest uważany za grupę dinozaurów, którym bliżej do ptaków niż dromeozaurów. To sprawia, że nienależących do Aves przedstawicieli tego kladu jest bardzo niewiele. Dowodem na to są ostatnie badania, które za nienależącego do Aves członka Avialae uważają tylko rodzaj Epidendrosaurus. Najstarszym znanym teropodem zdolnym do czynnego lotu jest archeopteryks, który prawie zawsze jest uważany za przedstawiciela Avialae. Wielu badaczy uważa go za najbardziej bazalnego członka tego kladu.

Definicja oparta na badaniach filogenetycznych | edytuj kod

Uznając definicję Avialae jako teropodów, którym bliżej do ptaków niż deinonycha, Clarke i Norell (2002) przedstawili drzewo filogenetyczne, na którego szczycie znajdują się formy najprymitywniejsze, a na dole najbardziej zaawansowane.

Epidendrosaurus nie został wzięty pod uwagę w tej analizie, ale Xu w 2002 i Senter w 2007 uważają go za rodzaj siostrzany do rodzaju archeopteryks. Biorąc pod uwagę, że Epidendrosaurus jest wcześniejszy i prymitywniejszy, może również być umieszczony na drzewie filogenetycznym wyżej niż archeopteryks.

Bibliografia | edytuj kod

  • Gauthier, J. (1986). "Saurischian monophyly and the origin of birds." In: K. Padian, ed. The origin of birds and the evolution of flight. San Francisco: California, Acad.Sci. pp.1–55. (Mem.Calif.Acad.Sci.8.)
  • Gauthier, J., & de Queiroz, K. (2001). "Feathered dinosaurs, flying dinosaurs, crown dinosaurs, and the name Aves." Pp. 7-41 in New perspectives on the origin and early evolution of birds: proceedings of the International Symposium in Honor of John H. Ostrom (J. A. Gauthier and L. F. Gall, eds.). Peabody Museum of Natural History, Yale University, New Haven, Connecticut, U.S.A.
Na podstawie artykułu: "Avialae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy