Awiw Gefen


Awiw Gefen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Awiw Gefen (hebr.) אביב גפן, (ang.) Aviv Geffen (ur. 10 maja 1973 w Ramat Gan) – izraelski muzyk rockowy, lokalna gwiazda muzyki pop i idol młodzieżowy. Syn poety Jonatana Gefena, brat aktorki i reżyserki Sziry Gefen oraz siostrzeniec Moszego Dajana.

Autor kontrowersyjnych tekstów piosenek, dotyczących problemów związanych z przemocą, narkotykami i alkoholem. Znany także z niekonwencjonalnego zachowania i androgynicznego wizerunku, przypominającego Davida Bowie.

Gefen jest zaangażowany w popieranie procesu pokojowego w Palestynie. 4 listopada 1995 roku wystąpił przed uczestnikami demonstracji pokojowej w Tel Awiwie, podczas której zginął w zamachu Icchak Rabin. Wspomnienia tego wydarzenia zawarł w wielu utworach, z których najbardziej znany to Aschmah alejnu (Płacząc za tobą).

Na międzynarodowym rynku muzycznym Gefen znany jest ze współpracy ze Stevenem Wilsonem, z którym stworzył duet Blackfield. Część repertuaru Blackfield stanowią starsze piosenki Gefena w nowej aranżacji i z angielskimi tekstami.

Dyskografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Awiw Gefen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy