BBC National DAB


BBC National DAB w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BBC National DAB  – multipleks radiofonii cyfrowej w systemie DAB nadający na terenie zdecydowanej większości Wielkiej Brytanii. System jest zarządzany przez BBC, która jest właścicielem systemów nadawczych i nadaje w nim tylko swoje stacje.

Spis treści

Transmitowane stacje | edytuj kod

Następujące kanały są dostępne na wszystkich odbiornikach DAB na obszarze zasięgu BBC National DAB:

Stacje całodobowe | edytuj kod

Serwisy dodatkowe | edytuj kod

Multipleks wykorzystuje na dużą skalę możliwość dynamicznej rekonfiguracji, co pozwala na transmisję wielu programów o niepełnym wymiarze czasu. Podczas ich transmisji zmniejsza się przepływność BBC Radio 3, 4 i 5 Live.

Stacje okolicznościowe | edytuj kod

W ostatnich latach BBC rozpoczęło eksperymentowanie ze stacjami okolicznościowymi, nadającymi mniej więcej 4 dni i obejmującymi głównie festiwale muzyczne. Pierwszą taką próbą było BBC Radio 2 Eurovision w 2014 roku, kolejnymi BBC Radio 2 Country i BBC Music Jazz w 2015 roku i  BBC Radio 2 50s w 2016.

Zamykanie stacji | edytuj kod

BBC Asian Network miał zostać zamknięty w 2011 roku. BBC planowało także zamknięcie BBC Radio 6 Music. Obie stacje zostały uratowane przed zamknięciem z uwagi na zmianę decyzji kierownictwa BBC i kampanie przeciwko zamknięciu stacji prowadzone w social media[1][2].

Przyszłość | edytuj kod

BBC pierwotnie planowano zwiększenie zasięgu multipleksu DAB do przynajmniej 92% populacji kraju. Jednakże po zmianie strategii zdecydowano o zwiększeniu zasięgu do 97%. Około 160 nadajników zostało uruchomionych w przeciągu lat 2013-2015.

Przypisy | edytuj kod

  1. BBC 6 Music and Asian Network face axe in shake up, BBC News [dostęp 2010-03-02] .
  2. BBC Trust rejects 6 Music closure plan, BBC News [dostęp 2010-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2010-07-21] .
Na podstawie artykułu: "BBC National DAB" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy