Ba (dusza)


Ba (dusza) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Uosobienie Ba pod postacią ptaka z ludzką głową

Ba – w mitologii starożytnego Egiptu dusza ludzka, jedna z kilku posiadanych przez człowieka. Po śmierci człowieka mogła żyć dalej w państwie umarłych, o ile zachowane zostało jego ciało (stąd mumifikacja zwłok) oraz o ile osoba zmarła nie prowadziła grzesznego życia, które stałoby się podstawą do potępienia jej przez Ozyrysa, a co za tym idzie – unicestwienia.

Od obowiązku zachowania ciała było kilka wyjątków: dla dalszego istnienia Ba nie musiało zostać zachowane ciało osób, które poniosły śmierć dla chwały Egiptu (głównie żołnierzy). Ponadto w odniesieniu do osób niskich klas społecznych, m.in. służby wystarczało, aby ich "postać" została zachowana w formie wizerunku (np. umieszczonego w grobowcu możnego, któremu służyli za życia), koniecznie podpisanego imieniem zmarłego. Jednak Ba takich osób pozostawały związane z duszami możnych, którym miały służyć także w zaświatach.

Ba w sztuce było przedstawiane jako mały ptak z ludzką głową.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ba (dusza)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy