Beckie Scott


Beckie Scott w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rebecca "Beckie" Scott-Wadsworth (ur. 1 sierpnia 1974 r. w Vegreville) – kanadyjska biegaczka narciarska, dwukrotna medalista olimpijska.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Scott urodziła się w Vegreville, Alberta ale dorastała w Vermilion, w prowincji Alberta. Biegi narciarskie zaczęła uprawiać w wieku pięciu lat. Jej pierwszymi oficjalnymi zawodami były mistrzostwa Kanady juniorów w 1988 r.

Na igrzyskach olimpijskich zadebiutowała w 1998 r. podczas igrzysk w Nagano, gdzie jej najlepszym indywidualnym wynikiem było 45 miejsce w biegu pościgowym 5+10 km. Na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City Scott pokazała się z lepszej strony dobiegając do mety biegu łączonego na 10 km na trzeciej pozycji, ale na skutek dyskwalifikacji Olgi Daniłowej, która była pierwsza oraz Larisy Łazutiny, która dobiegła na drugim miejscu, Beckie zdobyła złoty medal. Jednak nie otrzymała medal od razu, dostała go dopiero w czerwcu 2004 r., dwa lata po igrzyskach. W ten sposób została pierwszą kanadyjką oraz pierwszą kobietą pochodzącą z Ameryki Północnej, która zwyciężyła na igrzyskach w biegach narciarskich. Na amerykańskich igrzyskach była ponadto czwarta w biegu na 10 km techniką klasyczną oraz piąta w sprincie stylem dowolnym. Również na igrzyskach olimpijskich w Turynie Beckie zaprezentowała się z bardzo dobrej strony zdobywając wraz z Sarą Renner srebrny medal w sprincie drużynowym techniką klasyczną oraz zajęła czwarte miejsce w sprincie stylem dowolnym. Igrzyska w Turynie były ostatnimi w jej karierze.

Jej pierwszymi międzynarodowymi mistrzostwami były mistrzostwa świata w Thunder Bay w 1995 r. Zajmowała tam jednak miejsca w piątej dziesiątce. Również na mistrzostwach w Trondheim oraz mistrzostwach w Ramsau zajmowała odległe miejsca, jej najlepszym wynikiem w tym okresie było 24 miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną w Trondheim. Podczas mistrzostw świata w Lahti po raz pierwszy przebiła się do pierwszej dziesiątki zajmując 9 miejsce w sprincie stylem dowolnym. Na mistrzostwach świata w Val di Fiemme Scott była bardzo blisko medalu zajmując czwarte miejsce w sprincie techniką dowolną. Dwa lata później, na mistrzostwach świata w Oberstdorfie ponownie otarła się o podium zajmując czwarte miejsce w biegu łączonym na 30 km. Na późniejszych mistrzostwach już nie startowała.

Najlepsze wyniki w Pucharu Świata osiągnęła w sezonie 2005/2006, kiedy to zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji biegów dystansowych i w klasyfikacji sprintu była trzecia. Odniosła cztery zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata.

Życie prywatne | edytuj kod

Obecnie Scott mieszka w Canmore w prowincji Albertai studiuję anglistykę. 29 marca 2005 r. dołączyła do Światowej Organizacji Antydopingowej. Od 23 lutego 2006 r. jest członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego[1]. W 2001 r. pozowała nago do kalendarza zatytułowanego "Nordic Nudes", aby wspomóc pieniężnie kanadyjską narciarską drużynę.

Beckie Scott jest żoną byłego amerykańskiego biegacza narciarskiego Justina Wadswortha. We wrześniu 2007 r. urodziła pierwsze dziecko – syna imieniem Teo[2], a drugie, córkę Brynn Jasmin w marcu 2010 r[3].

Osiągnięcia | edytuj kod

Zimowe igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Beckie Scott, Milaine Thériault, Sara Renner, Jaime Fortier
  2. Skład zespołu: Milaine Thériault, Amanda Fortier, Beckie Scott, Sara Renner
  3. Skład drużyny: Beckie Scott, Sara Renner
  4. Skład drużyny: Milaine Thériault, Sara Renner, Amanda Ammar, Beckie Scott
  5. Skład zespołu: Beckie Scott, Milaine Thériault, Jaime Fortier, Sara Renner
  6. Skład drużyny: Sara Renner, Beckie Scott

Przypisy | edytuj kod

  1. David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 – 2008. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2008, s. 497. ISBN 978-83-7510-279-6.
  2. Beckie Scott and husband Justin Wadsworth welcome baby boy to Olympic family (ang.). skifaster.net, 26 września 2007. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-01)].
  3. Congratulations! (ang.). skitrax.com, 1 kwietnia 2010.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mistrzynie olimpijskie w biegach narciarskich (Bieg pościgowy/łączony)

Na podstawie artykułu: "Beckie Scott" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy