Beidaihe


Na mapach: 39°50′05″N 119°29′04″E/39,834722 119,484444

Beidaihe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dworzec kolejowy

Beidaihe (chiń. upr. 北戴河区; pinyin Běidàihé Qū) – dzielnica prefektury miejskiej Qinhuangdao we wschodnich Chinach, w prowincji Hebei, duży ośrodek wypoczynkowy nad Zatoką Pohaj. W 2000 roku liczyła ok. 74 tys. mieszkańców[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

W okresie dynastii Ming znajdował się tu posterunek wojskowy obsługujący niedaleką twierdzę Shanhaiguan, stanowiącą wschodni kraniec Wielkiego Muru Chińskiego. W XIX wieku Beidaihe stało się ulubionym miejscem wypoczynku dygnitarzy rządzącej wtedy Chinami dynastii Qing. Rozwój miejscowości nastąpił w latach 90. XIX wieku, po wybudowaniu linii kolejowej do Pekinu. Do Beidaihe zaczęli wówczas zjeżdżać również obcokrajowcy z zagranicznych misji i poselstw ze stolicy oraz Tianjinu.

W lutym 1954 roku Beidaihe otrzymało status dzielnicy Qinhuangdao[2].

Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej w Beidaihe wybudowano zamknięte osiedla dla dygnitarzy partyjnych z dostępem do plaż. Dzięki rozbudowie infrastruktury na potrzeby administracji partyjno-państwowej w kurorcie mogły się odbywać nawet konferencje plenarne Komunistycznej Partii Chin. W okresie rewolucji kulturalnej Beidaihe zostało zamknięte dla osób z zewnątrz i nastąpiła likwidacja znajdujących się tu renomowanych restauracji i kawiarni. Ponowne otwarcie i rozwój kurortu nastąpiły po dojściu do władzy Deng Xiaopinga. W 2003 roku ówczesny przewodniczący ChRL Hu Jintao podjął decyzję o likwidacji partyjnego ośrodka wypoczynkowego w Beidaihe[3].

Atrakcje | edytuj kod

Beidaihe swoją popularność zawdzięcza pięknym plażom i łagodnemu klimatowi. W miejscowości znajduje się wiele luksusowych pensjonatów, restauracji, kawiarni i sklepów, m.in. austriacka sieć Kieslinga. Dużą popularnością cieszą się tutejsze owoce morza oraz perły hodowlane.

Przypisy | edytuj kod

  1. 表1 总人口、户籍人口、少数民族人口比重、非农业户口人口比重、城乡人口、家庭户人口、家庭户类别(全部数据) (chiń.). stats.gov.cn. [dostęp 2014-12-22].
  2. 地区概况 (chiń.). beidaihe.gov.cn, 2009-03-10. [dostęp 2014-12-22].
  3. Joseph Kahn: Chinese Leader Cancels Communists' Seaside Retreat (ang.). The New York Times, 2003-08-04. [dostęp 2014-12-21].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Beidaihe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy