Beijing Automotive Industry Holding


BAIC Group w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Beijing Automotive Industry Holding) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beijing Automotive Industry Holding Co., Ltd. (chiń. upr. 北京汽车工业控股有限责任公司; pinyin Běijīng qìchēgōngyè jìnchūkǒu gōngsī) – chiński państwowy[1] holding obejmujący kilka przedsiębiorstw przemysłu motoryzacyjnego, produkujących na potrzeby cywilne i wojskowe, z siedzibą w Pekinie. Popularnie zwany Beiqi (北汽) lub BAIC.

Beiqi należy do największych producentów samochodów w Chinach, współpracuje z kilkoma wiodącymi koncernami światowymi, produkując na rynek chiński samochody Hyundai, Mercedes; w 2009, wykorzystując problemy General Motors, odkupił od amerykańskiego koncernu część praw do marki Saab.

W skład holdingu wchodzą m.in.[2]:

W roku 2009 ogólna produkcja samochodów przez przedsiębiorstwa należące do holdingu sięgnęła 6 milionów sztuk[1], z tego w kooperacji z Hyundaiem 1,2 miliona. Oprócz produkcji samochodów w spółkach joint venture, Beiqi zamierza wypromować własną markę samochodów osobowych, wykorzystując częściowo technologie pozyskane podczas zakupu firmy Saab. Firma planuje przeznaczyć na ten cel 10 miliardów juanów (ok. 1,5 mld. USD)[3]

Historia | edytuj kod

W 1958 firma wyprodukowała pierwszy zbudowany w ChRL samochód. W 1983-4 ustanowiła, wraz z American Motors Corporation jedną z pierwszych, motoryzacyjnych spółek joint venture w Chinach – Beijing Jeep. Kolejne joint venture, z Hyundaiem (2002 rok), było pierwszym tego typu przedsięwzięciem po przystąpieniu Chin do WTO; kolejną spółkę, z DaimlerChrysler AG założono w 2004. W 2007 powstała spółka-córka Beijing Hainanchuan Automotive Parts Co., Ltd., producent części samochodowych. Rok później, Beiqi wyprodukował milionowy samochód marki Hyundai[4]. W 2009 holding, ówcześnie piąty pod względem wielkości producent samochodów w Chinach, kupił prawa i technologie niezbędne do produkcji samochodów Saab 9-3 i 9-5[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b BAIHC Homepage>About Beiqi>BAIHC Information Beijing Automotive Industry Holding Co., Ltd. Official Site.
  2. BAIC Group structure (ang.).
  3. Wang Chao. Beiqi to invest 10b yuan in own brand. „China Daily”, 2010-11-17. ISSN 0748-6154 (ang.). 
  4. BAICH History (ang.).
  5. BAIC paid $197 mln for Saab assets – paper (ang.). Reuters, 2009-12-14. [dostęp 2011-02-22].
Na podstawie artykułu: "Beijing Automotive Industry Holding" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy