Beletrystyka


Beletrystyka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Beletrystyka

Beletrystyka (fr. belles-lettres – literatura piękna) – proza fabularna[1], bardzo szeroki gatunek literacki wchodzący w skład literatury pięknej. W jej zasobie znajdują się utwory literackie, głównie powieści, opowiadania i nowele, o różnorodnej tematyce, które pisane są prozą lub wierszem. Ich współczesne znaczenie jest (głównie) rozrywkowe. Najczęstszymi tematami beletrystyki są historie miłosne, powieści sensacyjne, fantastyczne, a także dzieła o treści filozoficznej, estetycznej, literacko-krytycznej[2]. W utworach beletrystycznych obecna jest fikcja literacka.

Różnica pomiędzy książką popularnonaukową a beletrystyczną | edytuj kod

Publikacja popularnonaukowa to książka, która porusza tematy naukowe, które nie są jednak poddawane naukowej recenzji. Z kolei książka beletrystyczna to zazwyczaj klasyczna powieść. Różnice pomiędzy książkami:

  • w powieści beletrystycznej postacie są wymyślone, fikcyjne, w książce popularnonaukowej zjawiska i fakty są realne, oparte na prawdziwych zdarzeniach,
  • każda książka ma inny cel – celem literatury beletrystycznej jest dostarczenie czytelnikowi rozrywki, zabawy, zaciekawienia; wzbudzenie wzruszeń i nauka wartości. Głównym celem książek popularnonaukowych jest dostarczanie czytelnikom wiedzy z konkretnych dziedzin, pogłębianie ich zainteresowań. I to wszystko w bardzo przystępny dla czytelnika sposób[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Beletrystyka - Słownik języka polskiego. sjp.pwn.pl. [dostęp 2014-04-21].
  2. Podstawowy podział literatury: rodzaje, gatunki, formy, piśmiennictwo - BookHunter.pl, www.bookhunter.pl [dostęp 2019-10-17]  (pol.).
  3. Różnica między książką popularnonaukową a beletrystyczną – Czytam bo lubię to! [dostęp 2019-10-17]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (gatunek literacki):
Na podstawie artykułu: "Beletrystyka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy