Bella Vista Montevideo


CA Bella Vista w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bella Vista Montevideo) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Club Atlético Bella Vista (zwykle nazwany Bella Vista) – urugwajski klub piłkarski z siedzibą w mieście Montevideo.

Osiągnięcia | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Club Atlético Bella Vista założony został 4 października 1920 przez grupę uczniów szkoły katolickiej San Francisco de Sales, a przyjęte przez założycieli żółto-białe barwy miały identyfikować się z barwami Watykanu.

W roku1981 Bella Vista zadebiutował w Copa Libertadores, mając w grupie za przeciwników obok krajowego rywala Peñarol drużyny wenezuelskiePortuguesa i Estudiantes. Klub odpadł jednak w pierwszej rundzie.

W cztery lata później, w roku 1985, Bella Vista miał okazję, by ponownie zaprezentować się na arenie międzynarodowej. W grupie krajowym rywalem ponownie był Peñarol, a pozostałe dwa kluby były z Chile: CSD Colo-Colo i Magallanes. Tak jak poprzednio, występ w Copa Libertadores zakończył się na pierwszej rundzie.

W roku 1990 Bella Vista pierwszy raz w swej 70-letniej historii zdobył mistrzostwo Urugwaju, co jednak wtedy nie dawało prawa gry w Copa Libertadores. Konieczne jeszcze było rozegranie barażu z drugim zespołem w turnieju Liguilla Pre-Libertadores, którym okazał się być Racing Montevideo. Po remisie 0:0 zwycięskie rzuty karne dały prawo kolejnego, trzeciego już startu w Copa Libertadores. Tym razem grupa była niezwykle silna – obok krajowego rywala Nacional Montevideo, trzeba było zmierzyć się z reprezentantami Brazylii CR Flamengo Rio de Janeiro oraz Corinthians Paulista São Paulo. Trzecie podejście też było nieudane – Bella Vista zajął ostatnie miejsce w grupie.

Czwarty start, w roku 1993 również zakończył się na pierwszej rundzie, mimo iż rywale byli słabsi niż poprzednio. Obok Nacional Montevideo w grupie były dwa zespoły ekwadorskie Nacional Quito i Barcelona SC Guayaquil.

Na piąty występ w Copa Libertadores trzeba było poczekać 6 lat. W 1999 roku rywalami Bella Vista w grupie były obok krajowego Nacional Montevideo, Estudiantes Merida i Monterrey. Klub zajął w grupie trzecie miejsce, ale tym razem wystarczyło to do awansu. W 1/8 finału Bella Vista pokonał Universidad Católica Santiago, docierając do ćwierćfinału – czyli najdalej w historii swoich występów. W ćwierćfinale Belle Vista nie dała jednak rady drużynie Deportivo Cali.

W roku 2000 Bella Vista już szósty raz spróbował swych sił w Copa Libertadores, trafiając do grupy, w której były Bolívar La Paz, Atlético Mineiro Belo Horizonte oraz Cobreloa Calama. Tym razem nie było tak udanie jak przed rokiem i klub odpadł już w rozgrywkach grupowych.

Kontrowersje wokół koszulek klubowych | edytuj kod

Na ogół uważa się, że koszulki Bella Vista, w połowie żółte i w połowie białe, reprezentują flagę Watykanu. Z tego powodu klub ma przydomek papales. Inna wersja mówi, że pochodzenie koszulek klubu jest inne. Barwy koszulek miały być kompromisem między fanatycznymi zwolennikami klubów Peñarol i Nacional, z jakich składał się dawny zarząd klubu. Dla pogodzenia obu stron barwami koszulek Bella Vista stały główne kolory obu urugwajskich gigantów. Podobny przypadek miał miejsce w klubie Arsenal Sarandí Buenos Aires – w zarządzie klubu byli kibice Independiente Buenos Aires i Racing Buenos Aires, a dla pogodzenia obu stron dla klubu zaprojektowano koszulki z kolorem jasnoniebieskim (Racing) i czerwonym (Independiente).

Na podstawie artykułu: "Bella Vista Montevideo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy