Benin na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980


Benin na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Beninu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 liczyła 16 zawodników (15 mężczyzn i 1 kobietę), którzy startowali w 2 dyscyplinach. Zawodnicy z tego kraju nie zdobyli żadnego medalu[1]. Nie można jednoznacznie ustalić najmłodszego i najstarszego reprezentanta, ponieważ data urodzenia 7 zawodników jest nieznana[1]. Wszyscy zawodnicy reprezentowali swój kraj na igrzyskach po raz pierwszy[2].

Był to drugi start tej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich[3]. Najlepszym wynikiem, jaki osiągnęli reprezentanci Beninu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980, była 9. pozycja, jaką Barthelémy Adoukonu zajął w rywalizacji pięściarzy w wadze piórkowej.

Spis treści

Tło startu | edytuj kod

Narodowy Komitet Olimpijski Beninu powstał w 1962 roku, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził go tego samego roku podczas 59. sesji tejże organizacji, która odbyła się w Moskwie[4].

Benin ma niewielkie tradycje sportowe. Świadczy o tym fakt, że do igrzysk w Moskwie, reprezentanci tego kraju nie zdobywali medali na najważniejszych imprezach międzynarodowych. Największym sukcesem tego kraju było zdobycie brązowego medalu podczas Igrzysk Afrykańskich 1973, które były rozgrywane w nigeryjskim mieście Lagos[5][a].

Benin na letnich igrzyskach olimpijskich zadebiutował w 1972 roku (wówczas jako Dahomej). Jego reprezentanci do czasu startu w igrzyskach w Moskwie nie zdobyli żadnego medalu olimpijskiego[3].

Statystyki według dyscyplin | edytuj kod

Boks | edytuj kod

 Osobny artykuł: Boks na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980.

Benin w boksie reprezentowało siedmiu zawodników. Każdy z nich wystartował w jednej konkurencji. Jeden zawodnik rozpoczął turniej 20 lipca, kolejny 21 lipca, następny 22 lipca, natomiast w dwóch następnych dniach startowało po dwóch benińskich bokserów.

Jako pierwszy podczas igrzysk w Moskwie wystartował Patrice Martin, który wziął udział w rywalizacji pięściarzy w wadze lekkiej. W pierwszej fazie zawodów spotkał się z Jordanem Lesowem z Bułgarii. W drugiej rundzie Martin został znokautowany (w 2 minucie i 16 sekundzie), i tym samym odpadł z rywalizacji o medale, zajmując 17. miejsce[6]. W tej konkurencji najlepszy był Ángel Herrera Vera z Kuby[7].

Następnym reprezentantem Beninu był Aurélien Agnan, który wziął udział w rywalizacji pięściarzy w wadze lekkopółśredniej. W pierwszej konfrontacji zmierzył się z Patrizio Olivą (który później został mistrzem olimpijskim) z Włoch, z którym Agnan przegrał w pierwszej rundzie przez RSC[b] (w 2 minucie i 15 sekundzie), a w końcowej klasyfikacji zajął 17. miejsce.

Kolejnym bokserem startującym w Moskwie był Pierre Sotoumey, który startował w wadze półśredniej. W pierwszej konfrontacji zmierzył się z Andrésem Aldamą (późniejszym zwycięzcą całej imprezy) z Kuby, z którym beniński bokser przegrał przez RSC[b] w trzeciej rundzie (w 2 minucie i 35 sekundzie), a tym samym uplasował się na 17. miejscu[8].

23 lipca wystartowali kolejni bokserzy z tego kraju. Jednym z nich był Firmin Abissi, który startował w wadze koguciej. W pierwszej fazie miał wolny los. W drugiej spotkał się z Ryszardem Czerwińskim. W pierwszej rundzie Polak znokautował Benińczyka (w 1 minucie i 12 sekundzie), a tym samym Abissi odpadł, i zajął 17. miejsce[9][10]. W tej konkurencji najlepszy był Juan Hernández Pérez z Kuby[11].

Następnym bokserem z Beninu był Roger Houangni, który startował w wadze lekkośredniej. W 1/16 finału zmierzył się z Jacksonem Riverą z Wenezueli. Houangni przegrał 0-5, i zajął 17. miejsce[12]. Najlepszym bokserem w tej wadze został Armando Martínez z Kuby[13].

Następnego dnia wystartował Barthelémy Adoukonu, bokser wagi piórkowej. W pierwszej fazie miał wolny los, natomiast w drugiej spotkał się z Anicetem Sambo z Madagaskaru. W drugiej rundzie Sambo został zdyskwalifikowany, przez co Adoukonu wygrał i awansował do następnej fazy. Tam zmierzył się z Bułgarem, Caczo Andrejkowskim. W drugiej rundzie Bułgar znokautował Adoukonu'a (w 51 sekundzie), a tym samym beniński bokser przegrał, ostatecznie zajmując 9. miejsce[14][15]. W tej konkurencji najlepszy był Rudi Fink z RFN[16].

Ostatnim bokserem reprezentującym ten kraj był Étienne Loco Gbodolle, bokser wagi średniej. W pierwszej fazie spotkał się z Christerem Corpi ze Szwecji. Gbodolle został zdyskwalifikowany, a tym samym odpadł, zajmując 17. miejsce[17][18]. W tej konkurencji najlepszy był José Gómez z Kuby[19].

Mężczyźni

Lekkoatletyka | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980.

Benin w lekkoatletyce reprezentowało 9 zawodników (8 mężczyzn i 1 kobieta). Wszyscy, oprócz Pascala Aho, który wystąpił w dwóch konkurencjach, wystartowali w jednej konkurencji.

Trzech zawodników wystartowało 24 lipca. Jednym z nich był Pascal Aho, który wziął udział w dwóch konkurencjach – w biegu na 100 metrów oraz w biegu na 200 metrów (ten odbył się trzy dni później). W pierwszej z nich Aho rozpoczął eliminacje w wyścigu nr 5. Wówczas (startując z toru nr 4) uzyskał czas 11,01 i zajął 5. miejsce, co nie dało mu awansu do biegów ćwierćfinałowych (w łącznej klasyfikacji pierwszej rundy zajął 47. miejsce na 65 startujących)[20]. Zwycięzcą tej konkurencji został Allan Wells z Wielkiej Brytanii[21]. Trzy dni później zaś wystartował w eliminacjach biegu na 200 metrów. Aho rozpoczął eliminacje od występu w piątym wyścigu, gdzie startował z toru nr 3. Uzyskawszy czas 22,09 zajął 5. miejsce, jednak nie awansował do biegów ćwierćfinałowych (w łącznej klasyfikacji pierwszej rundy zajął 39. miejsce na 57 startujących)[22]. Zwycięzcą tej konkurencji został Pietro Mennea z Włoch[23].

Kolejnym zawodnikiem był Adam Assimi, który wziął udział w eliminacjach biegu na 800 metrów. Assimi rozpoczął eliminacje w wyścigu nr 5. Wówczas (startując z toru nr 3) uzyskał czas 1:59,9, i zajął ostatnie, 6. miejsce, co nie dało mu awansu do biegów ćwierćfinałowych (w łącznej klasyfikacji pierwszej rundy zajął 38. miejsce na 41 startujących)[24]. Zwycięzcą tej konkurencji został Steve Ovett z Wielkiej Brytanii[25].

Benin w trójskoku reprezentował Henri Dagba. W kwalifikacjach wystąpił w grupie B. W najlepszej próbie uzyskał odległość 14,71 m, a tym samym nie wypełnił minimum potrzebnego do awansu do finału (16,55 m) i został sklasyfikowany na 18. miejscu w gronie 23. uczestników[26]. Zwycięzcą tej konkurencji został Jaak Uudmäe z ZSRR[27].

Następnego dnia w eliminacjach biegu na 100 metrów, wystąpiła jedyna zawodniczka reprezentująca Benin na tych igrzyskach – Edwige Bancole. Rozpoczęła eliminacje w wyścigu nr 2. Wówczas (startując z toru nr 7) uzyskała czas 13,19 i zajęła przedostatnie, 7. miejsce, co nie dało jej awansu do biegów ćwierćfinałowych (w łącznej klasyfikacji pierwszej rundy zajęła 36. miejsce na 40 startujących)[28]. Zwyciężyła Ludmiła Kondratjewa z ZSRR[29].

Następnego dnia w eliminacjach rzutu oszczepem zaprezentował się Inoussa Dangou. W pierwszej próbie uzyskał odległość 54,20. W następnej rzucił na odległość 63,56, natomiast trzecią próbę spalił, a tym samym nie wypełnił minimum potrzebnego do awansu do finału (80,00 m) i został sklasyfikowany na 17. miejscu w gronie 18. uczestników[30]. Zwyciężył Dainis Kūla z ZSRR[31].

Następnego dnia wystartowali kolejni benińscy lekkoatleci. Jednym z nich był Léopold Hounkanrin, który wziął udział w kwalifikacjach biegu na 400 metrów. Rozpoczął on eliminacje w wyścigu nr 2. Wówczas (startując z toru nr 2) uzyskał czas 51,04 i zajął 6. miejsce, co nie dało mu awansu do biegów ćwierćfinałowych (w łącznej klasyfikacji pierwszej rundy zajął 47. miejsce na 50 startujących)[32]. Zwycięzcą tej konkurencji został Wiktor Markin z ZSRR[33].

Kolejnym, który wystartował tego dnia, był Théophile Hounou, który wziął udział w kwalifikacjach skoku w dal. Został przydzielony do grupy B. W pierwszej próbie uzyskał odległość 7,07 m. W następnej skoczył na odległość 7,01 m, natomiast w trzeciej próbie uzyskał wynik 7,03 m, a tym samym nie wypełnił minimum potrzebnego do awansu do finału (7,90 m) i został sklasyfikowany na 26. miejscu w gronie 32. uczestników[34]. Zwyciężył Lutz Dombrowski z RFN[35].

Następnego dnia, w eliminacjach biegu na 5000 metrów, wystartował Amadou Alimi. Rozpoczął on eliminacje w wyścigu nr 3. Uzyskawszy czas 15:43,92, zajął 12. miejsce, co nie dało mu awansu do biegów półfinałowych (w łącznej klasyfikacji pierwszej rundy zajął 34. miejsce na 35 startujących)[36]. Zwycięzcą tej konkurencji został Miruts Yifter z Etiopii[37].

Ostatnim zawodnikiem, startującym na tych igrzyskach, był Damien Degboe, który wziął udział w eliminacjach biegu na 1500 metrów. Rozpoczął eliminacje w wyścigu nr 2. Uzyskawszy czas 4:15,3 zajął ostatnie, 11. miejsce, co nie dało mu awansu do biegów półfinałowych (w łącznej klasyfikacji pierwszej rundy również zajął ostatnie miejsce, tj. 40)[38]. Zwycięzcą tej konkurencji został Sebastian Coe z Wielkiej Brytanii[39].

Mężczyźni

Kobiety

Uwagi | edytuj kod

 1. Imię i nazwisko zawodnika, który zdobył brązowy medal dla Beninu jest nieznane.
 2. a b c d RSC – (z ang. Referee Stopped Contest) – zakończenie pojedynku przez sędziego, z powodu niezdolności do dalszej walki jednego z zawodników. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. kontuzja jednego z zawodników.
 3. a b Dyskwalifikacja

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Benin at the 1980 Moskva Summer Games (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 2. Benin at the 1972 München Summer Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-24].
 3. a b Benin (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-24].
 4. Benin (ang.). olympic.org. [dostęp 2012-08-05].
 5. BEST sports - Jogos Pan-Africanos - Lagos 1973 (port.). bestsports.com.br. [dostęp 2012-08-20].
 6. Patrice Martin Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-20].
 7. Boxing at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Lightweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 8. Andres Aldama (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 9. Ryszard Czerwiński (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 10. Firmin Abissi (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 11. Boxing at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Bantamweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 12. Roger Houangni (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 13. Boxing at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Light-Middleweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-08].
 14. Tsacho Andreykovski (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 15. Barthelémy Adoukonu (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 16. Boxing at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Featherweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 17. Christer Corpi (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 18. Étienne Loco Gbodolle (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 19. Boxing at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Middleweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 20. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 100 metres Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-20].
 21. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 100 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 22. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 200 metres Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-20].
 23. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 5000 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 24. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 800 metres Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-20].
 25. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 800 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 26. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Triple Jump Qualifying Round (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 27. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Triple Jump Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 28. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Women's 100 metres Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 29. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Women's 100 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 30. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Javelin Throw Qualifying Round (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 31. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Javelin Throw Final Round (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 32. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 400 metres Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-20].
 33. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 400 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05].
 34. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Long Jump Qualifying Round (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 35. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Long Jump Final Round (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 36. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 5,000 metres Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 37. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 5,000 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 38. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 1,500 metres Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
 39. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games: Men's 1,500 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-25].
Na podstawie artykułu: "Benin na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy