Berkeley (Kalifornia)


Na mapach: 37°52′18″N 122°16′29″W/37,871667 -122,274722

Berkeley (Kalifornia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Berkeley, Telegraph Avenue Miasto od strony autostrady I-80

Berkeleymiasto w Stanach Zjednoczonych (stan Kalifornia, hrabstwo Alameda), należące do zespołu miejskiego San Francisco, na wschodnim brzegu zatoki. Założone w 1853 roku, prawa miejskie uzyskało w 1878 roku. Od południa graniczy z siedzibą hrabstwa, Oakland, od wschodu z parkiem regionalnym (regionalny odpowiednik parku narodowego) Tildena. Nazwa miasta wywodzi się od nazwiska George'a Berkeleya, filozofa i biskupa anglikańskiego. Miasto znane jest z kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego, a także lewicowości i liberalizmu, wieloetniczności i wielokulturowości oraz wyszukanej kuchni. W Berkeley mieszka Billie Joe Armstrong, wokalista zespołu Green Day, który też w tym mieście został założony.

Od lat siedemdziesiątych miasto połączone jest z metropolią San Francisco za pomocą systemu metra BART.

W mieście znajduje się ośrodek nauki i badań komputerowych, muzeum, zabudowania uniwersyteckie z XIX wieku.

W przeszłości ośrodek badań jądrowych. W 1986 roku w wyniku lokalnego referendum Berkeley ogłoszone zostało strefą wolną od energii nuklearnej. Mniejszy reaktor uniwersytecki nieobjęty zakazem zastąpiony został ośrodkiem obliczeniowym w latach dziewięćdziesiątych.

W Uniwersytecie Kalifornijskim znajdującym się w tym Berkeley, został odkryty w 1949 roku przez Glenna T. Seaborga, Alberta Ghiorso i Stanleya G. Thompsona pierwiastek Berkel nazwany na cześć tego miasta.

Siedziba prestiżowego kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego, skąd pochodzi m.in. BSD (Berkeley Software Distribution), popularna rodzina systemów operacyjnych klasy UNIX. W latach sześćdziesiątych kampus Berkeley stał się miejscem protestów studenckich i narodzin amerykańskiego studenckiego ruchu w obronie wolności słowa. Przy uniwersytecie mieści się laboratorium ministerstwa energii – Lawrence Berkeley National Laboratory, a także Lawrence Hall of Science i Mathematical Sciences Research Institute.

Inną ważną instytucją edukacyjną miasta jest zjednoczenie dziewięciu niezależnych uczelni teologicznych różnych odłamów chrześcijaństwaGraduate Theological Union.

Pochodzą stąd m.in. Billie Joe Armstrong i Nicole Richie.

Przemysł | edytuj kod

Głównie maszynowy, metalurgiczny, farmaceutyczny i poligraficzny. Biotechnologiczne centrum badawcze niemieckiego koncernu Bayer AG.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto w Stanach Zjednoczonych):
Na podstawie artykułu: "Berkeley (Kalifornia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy