Bernadeta Soubirous


Bernadeta Soubirous w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sarkofag św. Bernadety w Nevers.

Bernadeta Soubirous (właśc. fr. Bernarde-Marie Soubirous lub Maria Bernada Sobirós; ur. 7 stycznia 1844 w Lourdes, zm. 16 kwietnia 1879 jako siostra zakonna Zgromadzenia Sióstr Miłości w Nevers (fr. Soeurs de la Charité et de l'Instruction Chrétienne de Nevers)) – francuska święta Kościoła katolickiego oraz wizjonerka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Bernadeta była najstarszą córką z dziewięciorga dzieci ubogiego młynarza Franciszka Soubirous i Luizy Casterot. Od dzieciństwa była słabego zdrowia i często chorowała. Mając 11 lat przeżyła epidemię cholery. Zachorowała wtedy na astmę i gruźlicę. W wieku 14 lat, w 1858 – osiemnastokrotnie ujrzała Matkę Bożą w grocie Massabielle w Lourdes.

 Osobny artykuł: Matka Boża z Lourdes.

Cel objawień został ukazany przez samą Maryję, gdy przedstawiła się Bernadecie w miejscowej odmianie dialektu gaskońskiego języka oksytańskiego: Que soy era Immaculada Councepciou[1][2] – "Jestem Niepokalane Poczęcie". Było to cztery lata po uroczystym ogłoszeniu przez papieża Piusa IX dogmatu o zachowaniu Matki Chrystusa od zmazy grzechu pierworodnego. Matka Boża miała poprosić Bernadetę, by odgarnęła nieco ziemi pod skałą i odkryła źródło, które zaczęło wypływać coraz obficiej[3]. Źródło to istnieje do dziś i jest celem pielgrzymek milionów chorych, z których wielu[wymaga doprecyzowania] daje świadectwo duchowego i fizycznego uzdrowienia po kąpieli w nim. Maryja poleciła też, by dziewczyna modliła się na różańcu.

Bernadeta była chorowitym dzieckiem; przez większość życia cierpiała na astmę. Przez sobie współczesnych była uważana za osobę naiwną i prostoduszną, a pomimo surowych przesłuchań, zarówno przez oficjeli Kościoła katolickiego, jak i rządu francuskiego, konsekwentnie obstawała przy swojej historii.

W 1866 roku wstąpiła do klasztoru Nôtre Dame de Nevers, unikając w ten sposób powszechnego zainteresowania, jakie budziła z powodu otrzymanych objawień. Spędziła w Nevers resztę swojego życia. Zmarła w wieku 35 lat na gruźlicę.

Beatyfikacja i kanonizacja | edytuj kod

W czasie procesu kanonizacyjnego w 1919 roku stwierdzono, że ciało Bernadety mimo upływu czasu pozostało nienaruszone.

W 1925 papież Pius XI, w obecności ostatniego z jej braci, ogłosił Bernadetę-Marię błogosławioną, a w roku 1933 tenże papież zaliczył ją uroczyście w poczet świętych[4].

Relikwie | edytuj kod

Przytacza się jeden fakt na rzecz jej świętości – po ekshumacji okazało się, że jej ciało nie uległo rozkładowi. W 1925 roku okazało się jednak, że twarz i dłonie (jedyne obecnie widoczne części ciała) uległy częściowemu rozkładowi i sczernieniu. Wtedy to wykonano woskową maskę twarzy na podstawie zachowanych zdjęć, oraz odlew ręki, które są eksponowane zwiedzającym. Dokładniejsze badania wykazały, że świadcząca o rozkładzie pleśń wyrosła jedynie powierzchniowo na zanieczyszczonej poprzednią ekshumacją skórze. Wciąż nienaruszone rozkładem ciało zostało przeniesione do relikwiarza w kaplicy kościoła klasztoru w Nevers, gdzie jest dostępne dla zwiedzających[5].

W kulturze masowej | edytuj kod

Życie Bernadety Soubirous stało się kanwą powieści Franza Werfla Pieśń o Bernadecie, która została zekranizowana.

Pieśni Kościelne | edytuj kod

Postać Bernadetty oraz doznanych przez nią objawień jest przywoływana w pieśni maryjnej pt. "Po górach, dolinach".[6]

Kinematografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. „Le message de Lourdes”, oficjalna strona Sanktuariów Naszej Pani z Lourdes
  2. Taki napis widnieje na źródełku u stóp figury; odpowiednik w klasycznej ortografii języka oksytańskiego to Que soi era immaculada concepcion.
  3. Najświętsza Maryja Panna z Lourdesbrewiarz.pl
  4. Święta Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica. Internetowa Liturgia Godzin, brewiarz.pl. [dostęp 2016-04-09].
  5. Le corps intact de Bernadette, à Nevers | Lourdes
  6. Bernadka... kobieta - Justyna Kapłańska - Portal OPOKA, org.pl [dostęp 2021-03-23]  (pol.).
  7. Pieśń o Bernadette. [dostęp 2016-01-31].
  8. Bernadette (1988) - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2020-04-12]  (pol.).
  9. Św. Bernadeta z Lourdes (2000). [dostęp 2016-01-31].
  10. „Bernadetta. Cud w Lourdes” od piątku w polskich kinach. [dostęp 2016-01-31].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Bernadeta Soubirous" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy