Beta Ophiuchi


Współrzędne: 17h43m28,353s; +04°34′02,30″

Beta Ophiuchi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beta Ophiuchi (β Oph) – gwiazda w gwiazdozbiorze Wężownika, znajdująca się w odległości około 82 lat świetlnych od Słońca.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Tradycyjna nazwa gwiazdy, Cebalrai, wywodzi się z arabskiego ‏كلب الراعي‎ kalb al-rā‘ī, co oznacza „pies pasterski”, jako że starożytni Arabowie widzieli w tym obszarze nieba pastwisko, którego strzegł pasterz – gwiazda Rasalhague, wraz ze swoim psem. Współcześnie w tradycji zachodniej gwiazdy „pastwiska” zalicza się do gwiazdozbiorów Wężownika i Herkulesa[2]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 2016 roku formalnie zatwierdziła użycie nazwy Cebalrai dla określenia tej gwiazdy[3].

Charakterystyka | edytuj kod

Jest to olbrzym należący do typu widmowego K, chłodniejszy od Słońca, o 64 razy większej jasności i 12,5 raza większym promieniu. Masa gwiazdy nie jest dobrze znana, ale jest równa około 2 mas Słońca. Najprawdopodobniej w jego helowym jądrze odbywają się reakcje syntezy helu w węgiel. Gwiazda charakteryzuje się kilkoma okresami zmienności, z których najdłuższy, 142-dniowy wiąże się z obrotem gwiazdy, natomiast trzynastodniowy okres zmienności odpowiada jej pulsacjom, których przyczyna pozostaje słabo zrozumiana. W przeszłości gwiazda ta pomagała znaleźć na niebie historyczny gwiazdozbiór o nazwie Ciołka Poniatowskiego[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Beta Ophiuchi w bazie SIMBAD (ang.)
  2. a b c d e f g h Jim Kaler: Cebalrai (ang.). STARS. [dostęp 2016-08-10].
  3. Naming Stars. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2018-08-10. [dostęp 2018-12-05].
Na podstawie artykułu: "Beta Ophiuchi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy