Beverly Hills, 90210


Beverly Hills, 90210 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beverly Hills, 90210amerykański serial telewizyjny dla młodzieży; jeden z największych telewizyjnych hitów dla nastolatków. Producentem serialu był Aaron Spelling.

Serial przedstawiał szkolne, a następnie uniwersyteckie i domowe perypetie bliźniąt Brendy i Brandona Walshów (a także ich przyjaciół), którzy musieli opuścić rodzinną Minnesotę i przeprowadzić się do Kalifornii, gdzie w Beverly Hills ojciec otrzymał nową pracę. Tytuł 90210 pochodził od kodu pocztowego Beverly Hills.

Serial zyskał miano kultowego i niepowtarzalnego w swojej klasie. W swojej fabule poruszał tematy takie jak różnice statusu majątkowego i klas społecznych, gwałt, alkoholizm, uzależnienia, przemoc domowa, seks, antysemityzm, rasizm, samobójstwa, homoseksualizm, ciąża w młodym wieku czy AIDS.

Spis treści

Emisja w Polsce | edytuj kod

W Polsce serial na początku lat 90. XX wieku emitowała TVP. Jednak po wyemitowaniu czterech sezonów emisja została przerwana. 6 października 1997 roku emisją zajęła się stacja TVN, która pokazywała serial od poniedziałku do piątku po godzinie 17., ponownie od 1. sezonu. Po zakończeniu 4. serii stacja TVN podjęła decyzję o kontynuacji serialu w paśmie wieczornym. Premierowe odcinki można było oglądać w środowe wieczory. W trakcie emisji Beverly Hills 90210, godziny i dni były kilkukrotnie zmieniane (pierwszy raz zmieniono porę w dniu 3 grudnia 1997 roku). Ostatnie sezony można było oglądać w środy po godzinie 21.30. Po zakończeniu emisji dziesięciu serii i wyświetleniu ostatniego odcinka serial powrócił na antenę w godzinach popołudniowych. Polscy widzowie mogli śledzić losy paczki przyjaciół z Beverly Hills ponownie pięć razy w tygodniu, o godzinie 14.15. Wkrótce emisja została zakończona.

Krótkotrwale serial pojawił się na antenie TV4. Stacja wyemitowała zaledwie pierwsze dwa sezony serialu. W lutym 2008 roku serial powrócił na antenę Polsatu, który postawił na kampanię reklamową, zachęcając wszystkich do powrotu do Beverly Hills. Serial można było oglądać o godzinie 16:50, jednak nie przyciągnął tylu fanów, na ilu liczył Polsat. Emisję przesunięto na godzinę 10:30 i 31 sierpnia 2008, po wyemitowaniu wszystkich odcinków 5 serii, serial został zdjęty z anteny.

Od 20 października 2008 roku serial ponownie był emitowany na antenie TV4, ale od trzeciej serii. 4 marca 2009, po wyemitowaniu ostatniego odcinka 5. serii serialu, stacja TV4 zaprzestała nadawania Beverly Hills, 90210. Od tamtej pory serial w Polsce nie był emitowany, aż do 25 lutego 2014 roku, kiedy to serial powrócił na antenę stacji CBS Drama. W 2014 roku wyemitowano 3 pierwsze sezony, natomiast emisja czwartego rozpoczęła się 5 stycznia 2015 roku. Od 18 lutego 2015 nadawano sezon 5, od 3 kwietnia 2015 sezon 6[1], a od 19 maja 2015 roku sezon 7. Serial wielokrotnie powtarzano, jednak nigdy nie wyemitowano sezonów 8-10. Ostatnie powtórkowe wyświetlenie serialu nastąpi 30 grudnia 2016 roku, gdyż stacja CBS Drama kończy swoją działalność z końcem 2016 roku.

Lista odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Beverly Hills, 90210.

Obsada | edytuj kod

Główna obsada | edytuj kod

W pozostałych rolach | edytuj kod

Wydania DVD | edytuj kod

Kontynuacje | edytuj kod

Melrose Place | edytuj kod

 Osobny artykuł: Melrose Place.

Jest to pierwszy spinn-off serialu Beverly Hills, 90210, w którym Grant Show kontynuuje losy swojego bohatera, który to gościnnie wystąpił w Beverly Hills, 90210 jako Jake Hanson – miłość Kelly Taylor i przyjaciel Dylana (koniec drugiego sezonu BH 90210). Jennie Garth, Brian Austin Green i Ian Ziering występują w 3 pierwszych odcinkach serialu Melrose Place, a Tori Spelling tylko w dwóch. Serial opowiada o losach przyjaciół żyjących w West Hollywood, którzy są starsi o pokolenie od przyjaciół z Beverly Hills.

Agencja modelek (Models Inc.) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Agencja modelek (serial telewizyjny).

Jest to bezpośredni spinn-off serialu Melrose Place. Opowiada on o osobistych i zawodowych przeżyciach kilku młodych modelek w West Hollywood, gdzie matka Amandy Woodward z Melrose Place ma tytułową agencję. W serialu ukazane zostały m.in. losy postaci: Hillary Michaels i modelki Sarah Owens, które wystąpiły w wielu odcinkach Merlose Place. Oprócz tego w serialu powraca postać Jake Hanson'a (Grant Show), która była obecna w poprzednich serialach (Melrose Place i Beverly Hills, 90210).

W Polsce serial emitowany był na kanale TVN pod tytułem Modelki oraz przez stację CBS Drama od 5 czerwca 2014 roku[2] pod tytułem Agencja modelek.

90210 | edytuj kod

 Osobny artykuł: 90210.

Jest to kontynuacja serialu Beverly Hills, 90210. Serial opiera się na rodzinie Wilsonów, która przyjechała z Kansas do Beverly Hills, gdzie babcia dzieci cierpiała z powodu uzależnienia od alkoholu, a ojciec dostał nową ofertę pracy. W serialu występują starzy i dobrze znani bohaterowie z Beverly Hills, 90210: Jennie Garth (Kelly Taylor), Shannen Doherty (Brenda Walsh), Tori Spelling (Donna Martin) i Joe E. Tata (Nat Bushino).

Serial doczekał się 5 sezonów, z czego w Polsce wyemitowano tylko 4.

Melrose Place (2009) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Melrose Place (serial telewizyjny 2009).

Jest to kontynuacja serialu Melrose Place z 1992 roku. Serial jest zaktualizowaną wersją Melrose Place z 1992 roku. Przedstawia życie młodych i dorosłych osób żyjących w West Hollywood, w dobrze znanej widzom kamienicy.

Producenci Todd Slavkin i Darren Swimmer napisali scenariusz do pilotowego odcinka i zostali producentami wykonawczymi serialu. Serial nie znalazł sympatyków, dlatego powstał tylko jeden sezon. 20 maja 2010 roku został odwołany z produkcji.

Soundtrack | edytuj kod

 Osobny artykuł: Beverly Hills, 90210 (ścieżki dźwiękowe).

Nagrody i Nominacje | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. a b W tym odcinek pilotowy, który jest dwuczęściowy i często emitowany w dwóch osobnych częściach, dlatego pierwszy sezon w Polsce liczy 23 odcinki.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Premiera 6 serii
  2. Premiera Models Inc.
Kontrola autorytatywna (serial telewizyjny):
Na podstawie artykułu: "Beverly Hills, 90210" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy