Bez tajemnic (serial telewizyjny)


Bez tajemnic w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bez tajemnic (serial telewizyjny)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bez tajemnicpolski telewizyjny serial psychologiczny, emitowany przez telewizję HBO od 17 października 2011 do 13 grudnia 2013 roku. Wyprodukowano 115 odcinków o długości ok. 20–30 minut, podzielonych na trzy sezony. Głównym bohaterem jest uznany psychoterapeuta Andrzej Wolski (w tej roli Jerzy Radziwiłowicz), który stara się pomagać swoim pacjentom, a zarazem zmaga się z własnym, niełatwym życiem osobistym.

Spis treści

Produkcja | edytuj kod

Okoliczności powstania i pierwowzór | edytuj kod

Bez tajemnic jest pierwszym serialem wyprodukowanym przez polski oddział HBO[1], zaś jego premiera stanowiła kulminacyjny punkt obchodów 15-lecia obecności tego nadawcy w Polsce. Jest jedną z kilkunastu międzynarodowych wersji izraelskiego serialu Be-tipul, którego odcinki posłużyły za podstawę polskich scenariuszy do sezonów pierwszego i drugiego. W związku z tym, że izraelski pierwowzór nie doczekał się trzeciej odsłony, scenariusze polskiego trzeciego sezonu zostały zaadaptowane z wersji amerykańskiej (Terapia).

Polska wersja czerpie ze swoich oryginałów, izraelskiego i amerykańskiego, zarys wszystkich wątków fabularnych. Na tle innych zagranicznych wersji BeTipul posiada jednak wiele elementów stworzonych lokalnie w Polsce, przede wszystkim czołówkę, zrealizowaną przez studio Platige Image, i muzykę autorstwa Jacka Lachowicza (czołówka i sezon 1) oraz Mikołaja Stroińskiego (sezony 2 i 3).

Konstrukcja | edytuj kod

Serial wyróżnia się specyficzną konstrukcją fabularną, mającą odwzorowywać cykl pracy psychoterapeuty, będącego głównym bohaterem. W każdym sezonie widzowie śledzą terapię czterech pacjentów, którym przyporządkowane są dni od poniedziałku do czwartku. Są to umocowane fabularnie dni sesji terapeutycznych, jakie główny bohater odbywa z pacjentami, ale także dni emisji poświęconych danemu pacjentowi odcinków. Piątki zarezerwowane są na spotkania bohatera ze swoimi superwizorami.

W sezonie pierwszym serial miał dwójkę reżyserów (Annę Kazejak i Jacka Borcucha), którzy wspólnie pracowali nad wszystkimi wątkami. W sezonach 2 i 3 każdy dzień tygodnia ma przyporządkowanego stałego reżysera (w jednym przypadku duet reżyserski). Każdy z cotygodniowych wątków ma również własnego scenarzystę, przy czym nad całością polskiej adaptacji czuwał, jako główny scenarzysta, Przemysław Nowakowski.

Lokalizacje | edytuj kod

Serial został zrealizowany w całości w Warszawie, gdzie umiejscowiony jest również fabularnie. Głównym miejscem akcji jest pięć gabinetów terapeutycznych. Są to trzy gabinety należące do Andrzeja Wolskiego, który w każdym sezonie przyjmuje w innym miejscu, oraz gabinety jego superwizorów: Barbary (sezony 1-2) i Tomasza (sezon 3). Głównym atelier była Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) przy ulicy Chełmskiej, gdzie w hali zdjęciowej stworzono wszystkie gabinety Andrzeja oraz gabinet Barbary. Z kolei gabinet Tomasza, wyróżniający się sterylną bielą i dużymi oknami wychodzącymi do wnętrza budynku, został zaaranżowany w pomieszczeniach wynajętych od Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zgodnie z fabułą, pierwszy gabinet Andrzeja znajduje się w jego willi w Aninie, gdzie mieszka z żoną i dziećmi. W drugim sezonie rozwiedziony terapeuta przenosi się do mieszkania w centrum Warszawy, położonym (co sugeruje widok z okna i sceny plenerowe sprzed gabinetu) w okolicach Mostu Poniatowskiego, najpewniej na Solcu. W trzecim sezonie Andrzej przyjmuje w nowoczesnym biurowcu, gdzie jedno z pięter wynajmuje kierowany przez niego ośrodek. Budynek ten został „zagrany” przez Centrum Chopinowskie przy ul. Tamka, którego wystrój wnętrz posłużył też za wzór przy tworzeniu scenografii studyjnej.

Opis fabuły i obsada | edytuj kod

Sezon pierwszy | edytuj kod

W pierwszej odsłonie serialu, liczącej dziewięć tygodni (45 odcinków), Andrzej mieszka ze swoją żoną i trójką dzieci w willowej części Warszawy, zaś pacjentów przyjmuje w wydzielonej części domu. Wątkiem przewodnim sezonu, jeśli chodzi o życie terapeuty, jest bardzo poważny kryzys w jego małżeństwie, wywołany po części romansem jego żony, a po części uczuciem samego Andrzeja do atrakcyjnej i znacznie młodszej pacjentki. Problemy rodziców przenoszą się także na dzieci, które na swój sposób starają się walczyć o przetrwanie rodziny.

Układ tygodnia | edytuj kod

Główni bohaterowie sezonu | edytuj kod

 • Weronika Kasprzyk – młoda i bardzo atrakcyjna lekarka, która jest pacjentką Wolskiego już od roku. Zakochuje się w swoim terapeucie, co wywołuje u niego rozdarcie między surowymi zasadami etyki zawodowej a własnymi uczuciami.
 • Szymon Kowalczyk – oficer wojsk specjalnych służący na misji w Afganistanie, który trafia na terapię po tym, jak w czasie omyłkowego ostrzału zabija grupę cywilów
 • Zosia Werner – nastolatka skierowana na terapię przez sąd po nieudanej próbie samobójczej. Jest obiecującą młodą skrzypaczką, która nie cierpi wychowującej jej matki, za to idealizuje mieszkającego osobno ojca.
 • Anita i Jacek Skotniccy – małżeństwo z dziesięcioletnim stażem, które odbywa u Andrzeja terapię mającą poprawić jakość ich związku, nacechowanego wzajemnymi pretensjami i słowną agresją. Ich terapia wchodzi w nową fazę, gdy okazuje się, że Anita jest w ciąży, którą chce usunąć, na co jednak kategorycznie nie zgadza się jej mąż.
 • Barbara Lewicka-Lukas – terapeutka, podobnie jak Andrzej należąca do elity tego zawodu, od śmierci męża przebywająca na dobrowolnej emeryturze i oddająca się pracy pisarskiej. Pełni rolę superwizorki i terapeutki Andrzeja, ale zarazem jest jego wieloletnią przyjaciółką, zaś dawne wydarzenia często odciskają piętno również na ich obecnej relacji.

Pozostałe postacie i aktorzy | edytuj kod

Sezon drugi | edytuj kod

Drugi sezon, liczący siedem tygodni (35 odcinków), rozgrywa się rok po pierwszej odsłonie. Andrzej jest już rozwiedziony, mieszka i pracuje w mieszkaniu w centrum Warszawy. Czasem odwiedzają go dzieci, ale generalnie poza sesjami z pacjentami wiedzie dość samotny żywot. Cieniem na jego karierze kładą są śledztwo prokuratorskie i postępowanie dyscyplinarne samorządu zawodowego, będące efektem oskarżeń rodziny jednego z pacjentów, iż nieudana terapia doprowadziła ich bliskiego do samobójstwa. Na koniec sezonu Andrzej zostaje oczyszczony z zarzutów, ale wskutek narastającego wypalenia zawodowego postanawia przerwać praktykę i wyjechać za granicę.

Układ tygodnia | edytuj kod

Główni bohaterowie sezonu | edytuj kod

 • Natalia Samer – czterdziestoletnia prawniczka, która 16 lat temu była już pacjentką Andrzeja, a teraz wraca do niego na terapię, pomimo pewnych urazów, jakie do niego czuje. Bardzo cierpi z powodu niemożności wejścia w trwały związek i posiadania dziecka.
 • Antek Skotnicki – uczeń szkoły podstawowej, syn pary bohaterów z pierwszego sezonu, która mimo terapii postanowiła się rozstać. Antek bardzo przeżywa rozdarcie między mieszkającymi osobno rodzicami, którzy sami mają kłopot z przeżyciem własnego kryzysu i ułożeniem sobie życia na nowo.
 • Gustaw Staroń – zbliżający się do emerytury dyrektor dużej firmy budowlanej, który trafia do Andrzeja z zespołem lęku napadowego, spowodowanym, jak początkowo sądzi, trudną sytuacją w pracy
 • Marta Lorenz – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, u której zdiagnozowano nowotwór. Marta nie chce się jednak leczyć ani nawet powiedzieć o chorobie swoim najbliższym.
 • Barbara Lewicka-Lukas – w tym sezonie Barbara znów aktywnie prowadzi terapię, zaś jedną z jej pacjentek jest pierwsza miłość Andrzeja z lat nastoletnich. Jej praca z Andrzejem koncentruje się tym razem na rozliczeniach z jego młodością, zwłaszcza relacjach z rodzicami, a także na wypaleniu zawodowym, jakiego doświadcza.

Pozostałe postacie i aktorzy | edytuj kod

Sezon trzeci | edytuj kod

Podobnie jak poprzednim razem, w sezonie 3 zrealizowano siedem tygodni emisji i zarazem terapii (35 odcinków), zaś akcja dzieje się rok po wydarzeniach z sezonu drugiego. Andrzej spędził ten czas w Wiedniu, w mieszkaniu odziedziczonym po zmarłym ojcu, ale teraz wraca do Polski, aby z rekomendacji Barbary zostać dyrektorem renomowanego Centrum Psychoterapii „Kronos” w Warszawie. Oprócz kierowania placówką przyjmuje też pacjentów. W życiu osobistym zmaga się z niełatwymi relacjami z najmłodszym synem, który nie chce mieszkać z byłą żoną terapeuty i jej nowym partnerem, więc wprowadza się do ojca. Andrzej musi też podjąć decyzje w sprawie dalszych losów swej relacji z kobietą, którą poznał w Wiedniu.

Układ tygodnia | edytuj kod

Główni bohaterowie sezonu | edytuj kod

 • Jeremi Krawczyk – siedemnastolatek będący w głębokim życiowym kryzysie, związanym z faktem, iż był wychowywany przez rodziców adopcyjnych, a teraz ma szansę na kontakt z biologicznym ojcem i matką. Dodatkowo zmaga się z własnym homoseksualizmem, którego nie akceptują jego bliscy.
 • Janina Ptak – emerytka z podkrakowskiej wsi, którą córka wzięła do siebie do Warszawy, jednak ich relacje szybko stają się nie do wytrzymania. Początkowo bardzo sceptyczna wobec terapii, stopniowo przepracowuje na niej całe swoje życie.
 • Małgorzata Lasota – trzydziestoparoletnia dziennikarka muzyczna z zaburzeniem osobowości typu borderline, które bardzo negatywnie wpływa na całe jej życie, a zwłaszcza na relacje z mężem.
 • Konrad Saliga – katolicki ksiądz po czterdziestce, proboszcz parafii w Otrębusach pod Warszawą, który zakochuje się w miejscowej nauczycielce, mającej już dziecko z poprzedniego związku. Musi zmierzyć się z wyborem między kapłaństwem a rolą męża i ojca.
 • Tomasz – terapeuta młodszego pokolenia, były pacjent Andrzeja (epizodyczny występ w sezonie 2), którego ten za radą Barbary czyni swoim nowym superwizorem. Szybko forma ich sesji zmienia się z superwizji w regularną terapię, w której Andrzej mierzy się z własnymi trudnościami w budowaniu bliskich relacji z innymi osobami.

Pozostałe postacie i aktorzy | edytuj kod

Spis serii i odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Bez tajemnic.

Przypisy | edytuj kod

 1. Bez tajemnic, nowy serial HBO powstaje w Warszawie | zyciewarszawy.pl.
 2. HBO Polska: Bez tajemnic III - trailer serialu HBO. W: YouTube [on-line]. [dostęp 2013-08-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bez tajemnic (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy