Biadoliny Szlacheckie


Na mapach: 49°59′54″N 20°45′02″E/49,998333 20,750556

Biadoliny Szlacheckie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Biadoliny Szlacheckiewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Dębno.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie tarnowskim. Integralna część miejscowości: Borek[2].

W Biadolinach znajduje się przystanek kolejowy, przez który przebiega linia kolejowa nr 91 Kraków GłównyMedyka.

W Biadolinach Szlacheckich urodził się Janusz Styczeń – poeta i dramaturg.

Nazwa | edytuj kod

Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Byadolini Proximior wymienia w latach (1470–1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[3].

Historia | edytuj kod

Miejscowość zwana była pierwotnie Biadolinami Bliższymi – nazwana tak dla odróżnienia od graniczących z nimi Biadolin Radłowskich, znajdujących się już w Ziemi Sandomierskiej i należących do biskupstwa krakowskiego, a dziś znajdujących się w powiecie tarnowskim.

Biadoliny Szlacheckie, podobnie jak Wola Dębińska, powstały na terenach po wykarczowaniu części wielkich lasów biadolińskich, zapewne w 2 poł. XIV w.[potrzebny przypis] Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1398[4], gdy synowie Piotra ze Szczekocin dokonali podziału dóbr. Biadoliny przypadły wówczas Piotrowi (zwanemu „Pietraszem”), panu na Dębnie o niespokojnym charakterze. W posiadaniu kolejnych sukcesorów klucza dębińskiego wieś była do czasu rozbiorów, lecz spora część gruntów należała do nich jeszcze nawet w okresie międzywojennym. Na terenie lasu w Biadolinach znajduje się cmentarz wojenny nr 271 – Biadoliny projektu Roberta Motki[5]. Obok niego na jednym z drzew przy drodze do stacji kolejowej wisi obrazek Matki Boskiej malowany na szkle przez siostrę ostatnich właścicieli Dębna w okresie międzywojennym hr. Amelię Ponińską. Jej brat, Jan Jastrzębski jeszcze w 1939 r. planował przemianę lasu biadolińskiego w zwierzyniec, mający być atrakcją dla kuracjuszy, leczonych solankami na Woli Dębińskiej.

Ze stacji kolejowej w Biadolinach w okresie styczeń–maj 1915 r. armia austro-węgierska dokonywała ostrzału Tarnowa i okolic z najcięższych moździerzy Skoda kalibru 305 mm oraz haubic kalibru 420 mm[6].

We wsi działa Ludowo-Zakładowy Klub Sportowy Start 77 Biadoliny Szlacheckie założony w 1977 roku.

Urodził się tu Kazimierz Rzepka – oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, porucznik piechoty służby stałej, cichociemny.

Przypisy | edytuj kod

  1. Urząd Gminy Dębno
  2. GUS. Rejestr TERYT
  3. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, „Liber Beneficiorum”, Aleksander Przezdziecki, Tom II, Kraków 1864, s. 271.
  4. Herbarz polski. T. 4: Czetwertyńscy – Dowiakowscy. – Boniecki, Adam (1842–1909).
  5. Strona z informacjami o cmentarzu wojennym nr 271 w Biadolinach Szlacheckich [1]
  6. Strona z informacjami o cmentarzach z okresu I wojny światowej w okręgu brzeskim [2]
Gmina Dębno

Na podstawie artykułu: "Biadoliny Szlacheckie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy