Bibcode


Bibcode w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bibcode – identyfikator używany w wielu astronomicznych systemach danych do oznaczania publikacji wymienianych w bibliografii.

Bibcode został opracowany do stosowania w bazach danych SIMBAD oraz NASA/IPAC Extragalactic Database (NED), ale obecnie jest szerzej wykorzystywany, np. w NASA Astrophysics Data System[1][2]. Kod ma stałą długość 19 znaków i jest w formacie:

YYYYJJJJJVVVVMPPPPA,

gdzie YYYY to czterocyfrowy rok odniesienia, JJJJJ jest kodem wskazującym, gdzie została wydana wymieniona publikacja. W przypadku czasopisma VVVV jest numerem woluminu, M oznacza część czasopisma, w której tekst został opublikowany (np. L dla działu listów), PPPP zawiera początkowy numer strony, a A jest pierwszą literą nazwiska pierwszego autora. Kropki (.) używane są do wypełnienia niewykorzystanych pół, tak by zachować oznaczenie o stałej długości[1][2].

Przykłady użycia bibcode:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b M.M. Schmitz M.M. i inni, NED and SIMBAD Conventions for Bibliographic Reference Coding, [w:] DanielD. Egret, Miguel A.M.A. Albrecht, Information & On-Line Data in Astronomy, Kluwer Academic Publishers, 1995, ISBN 0-7923-3659-3  (ang.).
  2. a b About the Data in the ADS (help page) (ang.). adsabs.harvard.edu. [dostęp 2011-06-18].
Na podstawie artykułu: "Bibcode" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy