Biblioteka narodowa


Biblioteka narodowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Biblioteka narodowabiblioteka powołana przez rząd kraju jako wyróżniające się repozytorium informacji dla tego kraju. W odróżnieniu od bibliotek publicznych, rzadko zezwalają na pożyczanie książek obywatelom kraju. Często zawierają one cenne albo znaczące dzieła.

Biblioteki narodowe zazwyczaj wyróżniają się rozmiarami i zasobami, w porównaniu do innych bibliotek kraju. Niektóre prowincje i kraje związkowe, które nie mają politycznej niezależności, ale pragną zachować i pielęgnować swoją kulturową odrębność, zakładają swoje biblioteki narodowe ze wszelkimi atrybutami charakterystycznymi dla tego typu instytucji.

W Stanach Zjednoczonych Biblioteka Kongresu posiada wiele cech charakterystycznych dla biblioteki narodowej. National Library of Medicine i National Agricultural Library są narodowymi bibliotekami Stanów Zjednoczonych, albo „Deutsches Musikarchiv” w Niemczech, których zbiory dotyczą wąskich dyscyplin.

Biblioteka Narodowa w Polsce jest główną biblioteką państwową, przeprowadzającą obok Polskiej Izby Książki badania nad czytelnictwem. Jest instytucją gromadzącą informacje bibliograficzne o książce, stanowi archiwum piśmiennictwa narodowego, a także ośrodek metodyczny dla innych bibliotek w Polsce. Badaniami czytelnictwa od 1992 roku zajmuje się Instytut Książki i Czytelnictwa - organ nadzorowany przez Bibliotekę Narodową.

Biblioteki narodowe Europy współtworzą cyfrową Bibliotekę Europejską.

Lista bibliotek narodowych | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biblioteka):
Na podstawie artykułu: "Biblioteka narodowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy