Bienvenido Nebres


Bienvenido Nebres w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bienvenido Nebres (ur. 15 marca 1940 w Baguio) – filipiński naukowiec, matematyk i jezuita. Był najdłużej urzędującym rektorem Ateneum Manilskiego[1]. Funkcję tę objął po Joaquinie Bernasie w 1993 roku i pełnił ją do 1 czerwca 2011 roku. Był także prowincjałem zakonu jezuitów na Filipinach[2]. Obecnie zasiada w radzie dyrektorów Georgetown University, Regis University, Asian Institute of Management i kilku filipińskich uczelni i szkół wyższych. Jest także członkiem rady dyrektorów Philippine Long Distance Telephone Company, największej na Filipinach firmy telekomunikacyjnej.

Po ukończeniu studiów i powrocie do ojczyzny w 1970 roku, działalność Nebresa skupiała się głównie na trzech polach: nauczaniu i dbaniu o rozwój matematyki i innych nauk ścisłych na Filipinach i w Azji Południowo-Wschodniej, zarządzaniu Ateneum Manilskim i zakonem jezuitów oraz braniu aktywnego udziału w życiu społeczno- politycznym. W latach 90. XX wieku wszedł również w kontakty ze światem biznesu, głównie w celu pozyskiwaniu funduszy na badania naukowe, których wyniki mogły przyczynić się do rozwoju firm.

Za swoją działalność naukową i akademicką Nebres otrzymał kilka nagród. W 2011 roku został uhonorowany tytułem „Pambansang Alagad ng Agham ng Pilipinas”, najwyższym filipińskim wyróżnieniem dla naukowca[3].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Bienvenido Nebres urodził się 15 marca 1940 roku w Baguio, dorastał jednak w Bacnotan. Ukończył tu szkołę podstawową, po czym kontynuował naukę w szkole średniej w San Fernando. Następnie wyjechał do Vigan, gdzie wstąpił do seminarium Świętego Józefa. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Quezon City. Bardzo wcześnie zainteresował się filozofią i kulturą klasyczną. Studiował filozofię w Cebu City. W 1962 roku otrzymał tytuł Bachelor of Arts a w 1963 roku uzyskał tytuł Master of Arts. Zaraz potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął studia matematyczne na uniwersytecie Stanforda. Uzyskał tam tytuł Master of Science i obronił doktorat.

Po powrocie do ojczyzny w 1972 roku, założył Mathematical Society of the Philippines. Był również jednym z założycieli Southeast Asian Mathematical Society. Obydwie organizacje zajmowały się między innymi tworzeniem programów nauczania matematyki, wspieraniem nauczania i rozwojem prac w tej dziedzinie, na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Nebres był przewodniczącym Southeast Asian Mathematical Society w latach 1977-1978. Był również współtwórcą konsorcjum zrzeszającego najważniejsze uczelnie w Manili w celu poprawy jakości kształcenia doktorów matematyki, fizyki i chemii. Konsorcjum miało również na celu nawiązanie współpracy z uczelniami i instytucjami naukowymi z innych krajów świata, przede wszystkim z Japonią i Australią. Obecnie zrzesza ponad 110 szkół średnich oraz ponad 30 uczelni wyższych i ściśle współpracuje z Ministerstwem Nauki i Technologii. W latach 1994-1998 był przewodniczącym grupy powołanej przez filipińskie Ministerstwo Edukacji w celu poprawy jakości edukacji w szkołach podstawowych i średnich w najbiedniejszych regionach kraju. Był także przewodniczącym grupy naukowców zajmujących się Naukami ścisłymi i przyrodniczymi w ramach Komisji Szkolnictwa Wyższego. W 2012 roku został przyjęty do Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego[4].

Od 1973 do 1980 roku, Nebres był dziekanem wydziału Sztuk i Nauk Ścisłych Ateneum Manilskiego. W latach 1980-1982 był rektorem Loyola House of Studies. Od 1983 do 1989 roku był prowincjałem zakonu jezuitów na Filipinach. W latach 1990-1993 był rektorem Ateneum w Cagayan de Oro. Nebres zajmował się zazwyczaj projektami mającymi na celu poprawę jakości kształcenia oraz popularyzowania osiągnięć nauki i nowinek technicznych na Filipinach. W czasie pełnienia obowiązków rektora Ateneum Manilskiego uczelnia brała udział w kilku ważnych akcjach, sama często była ich inicjatorem. Nebres zajmował się również działalnością społeczną. Założył Centrum Usług Społecznych, które zajmowało się realizacją programów przeznaczonych dla studentów.

Niektóre wyróżnienia | edytuj kod

  • W 1981 roku otrzymał francuski Order Palm Akademickich za wkład w wymianę naukową między Francją a Filipinami
  • W 1982 roku otrzymał doktorat honoris causa od Uniwersytetu Filipin, za propagowanie nauki i nowinek technologicznych
  • W 1999 roku został członkiem azjatyckiego Hall of Fame uniwersytetu Stanforda
  • W 2001 roku otrzymał Narodowy Order Zasługi w stopniu oficerskim[5]
  • W 2004 roku otrzymał doktorat honoris causa od Uniwersytetu De La Salle , za propagowanie nauki i edukacji

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ateneo de Manila University
  2. Academics Without Borders
  3. National Academy of Science and Technology
  4. List of Fellows of the American Mathematical Society
  5. Report, Hong Kong Baptist University, Fall 2001
Na podstawie artykułu: "Bienvenido Nebres" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy