Big Brother VIP


Big Brother (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Big Brother VIP) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Big Brother (pol. Wielki Brat) – polski program telewizyjny typu reality show emitowany od 4 marca 2001 do 26 maja 2002 na antenie TVN, od 2 września 2007 do 1 czerwca 2008 na TV4 i ponownie od 17 marca do 15 grudnia 2019 na TVN 7[5], oparty na niderlandzkim formacie Big Brother na licencji Endemol Shine.

Zwycięzcami programu zostali kolejno: Janusz Dzięcioł, Marzena Wieczorek, Piotr Borucki, Jola Rutowicz, Janusz Strączek, Magdalena Wójcik i Kamil Lemieszewski, a edycję specjalną (VIP) wygrał aktor Jarosław Jakimowicz.

Nazwa programu pochodzi od imienia jednego z bohaterów antyutopii George’a Orwella zatytułowanej Rok 1984, gdzie przedstawiony został obraz państwa totalitarnego, w którym Wielki Brat kontrolował całe życie mieszkańców[6].

Spis treści

Charakterystyka programu | edytuj kod

Program polega na obserwacji codziennego wspólnego życia uczestników i śledzeniu ich wzajemnych relacji.

Nagrodą główną w trzech pierwszych polskich edycjach było 500 000 złotych, a w czwartej edycji – 100 000 zł. Zwycięzca piątej edycji otrzymywał 50 000 zł i motocykl Harley-Davidson, a szóstej – 100 000 zł i samochód Mitsubishi Space Star. Zwycięzca edycji VIP otrzymywał dwa zegarki o łącznej wartości 50 000 zł.

Zasady programu | edytuj kod

Grupa uczestników wprowadza się do Domu Wielkiego Brata, tj. niewielkiego budynku pełnego kamer i odciętego od jakichkolwiek informacji od świata. Życie w domu dyktowane jest poprzez głośniki przez tzw. Wielkiego Brata, który wydaje uczestnikom polecenia oraz daje różnorodne zadania i nakazy, których wypełnianie jest obowiązkowe.

Co 2 tygodnie (w późniejszym etapie: co tydzień) odbywają się tzw. nominacje, w których każdy z uczestników w dźwiękoszczelnym „pokoju zwierzeń” typuje dwoje ze współmieszkańców do odejścia z programu[7]. Dwie (w razie remisu: więcej) osoby z największą liczbą głosów zostają nominowane do opuszczenia domu[7]. Przez kolejny tydzień publiczność decyduje, kto powinien opuścić program, poprzez oddanie głosów przy pomocy telefonów[7]: dzwoniąc pod specjalny numer (w pierwszych sezonach programu), wysyłając wiadomość SMS lub głosując przez Internet (od szóstego sezonu). Uczestnicy mogą również być eliminowani karnie przez produkcję lub zrezygnować z programu, a także wyjść z domu samodzielnie. W trakcie trwania edycji zdarza się, że do domu wprowadzają się nowi mieszkańcy. Proces nominacji i głosowania powtarza się do momentu, gdy w grze pozostaje trójka uczestników, między którą rozgrywa się finał. Zwycięzcę programu ponownie wybierają telewidzowie.

W czwartej i piątej edycji eliminacje uczestników odbywały się już od początku programu co tydzień, przy czym przy większości z nich oprócz osób z największą liczbą głosów, w sposób automatyczny nominowana była też przynajmniej jedna osoba, która w przeciągu danego tygodnia uczyniła choć jedno odstępstwo od regulaminu. Pod koniec edycji natomiast zrezygnowano z nominacji i automatycznemu zagrożeniu poddawani zostawali co tydzień wszyscy zawodnicy.

Produkcja | edytuj kod

W pierwszych pięciu polskich edycjach głosu Wielkiemu Bratu użyczył Jarosław Ostaszkiewicz[8], reżyser programu oraz producent Big Brother 4.1[9], a od szóstej edycji głosem Wielkiego Brata jest Agnieszka Barjasz[10].

W pierwszych trzech edycjach Dom Wielkiego Brata znajdował się w Sękocinie Starym pod Warszawą, w czwartej i piątej edycji – w Bielanach Wrocławskich[7], a od szóstej – w miejscowości Gołków niedaleko Piaseczna[11][12].

Podczas czwartej udostępniono internetową transmisję z Domu Wielkiego Brata[13]. Podobnie od szóstej edycji, kiedy w serwisie Player dostępny jest przekaz z kamer, nadających obraz na żywo do 16 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu[14][11]. Dla szóstej edycji zadbano także o wirtualny spacer 3D po Domu Wielkiego Brata[15].

Spis edycji | edytuj kod

Big Brother 1 (wiosna 2001) | edytuj kod

Do udziału w programie zgłosiło się ok. 10 000 chętnych[9].

Program prowadzili Martyna Wojciechowska i Grzegorz Miecugow.

Program emitowany był od 4 marca do 17 czerwca 2001. Na potrzeby Big Brothera po raz pierwszy w Polsce wprowadzono serwisy SMS Premium.

Finał edycji przyniósł oglądalność prawie 10 mln telewidzów – był to najchętniej oglądany program telewizyjny w Polsce w 2001[37]. Program zapewnił stacji 120 mln złotych wpływów[38].

Uczestnicy | edytuj kod

kursywa – osoby, które dołączyły do grona uczestników jako nowe, już w trakcie trwania programu.

Nominacje | edytuj kod

Pierwsza nominacja polegała na wytypowaniu gospodarzy Domu Wielkiego Brata. Spośród 10 kandydatów (Małgorzata Maier i Sebastian Florek, Patrycja Strzemiecka i Wojciech Kromka, Agnieszka Broda i Artur Parlewicz, Agnieszka Podgórska i Jakub Denys, Iwona Górnicka i Wojciech Rybczyński) telewidzowie w głosowaniu telefonicznym oraz SMS-owym zdecydowali, która z osób ma zamieszkać w domu. Głosowanie trwało od 25 lutego do 3 marca 2001, wygrali je Małgorzata Maier i Sebastian Florek.

Legenda:

     Osoba nominowana ze względu na największą liczbę wskazań w głosowaniu uczestników.

     Osoba z immunitetem od Wielkiego Brata

Objaśnienia do tabeli

 • Do piątych nominacji włącznie obowiązywała zasada, że co niedzielę na przemian emitowano nominacje uczestników oraz programy „Ring”, podczas których z domu wychodziła jedna osoba. Od szóstych nominacji głosowania uczestników odbywały się w poniedziałki, a programy „Ring” w każdą niedzielę.
 • Podczas trzecich nominacji Wielki Brat podjął decyzję, że nominować można tylko mężczyzn.
 • Dzień po eliminacji Klaudiusza Ševkovicia okazało się, że nastąpił błąd w zliczaniu głosów telewidzów. Za zgodą Alicji Walczak uczestnik wszedł do domu na kolejny tydzień i głosowanie zostało powtórzone, tym razem z niekorzystnym skutkiem dla niego.

Big Brother 2 (jesień 2001) | edytuj kod

Do udziału w programie zgłosiło się ok. 123 tys. chętnych[9].

W niedzielę, 26 sierpnia 2001 do domu wprowadziło się na tydzień sześć osób (Barbara Knap, Jakub Jankowski, Alicja Deręgowska, Ireneusz Górski, Krzysztof Czekalski, Małgorzata Witczak). Telewidzowie w głosowaniu telefonicznym, trwającym do 1 września, wybierali dwoje mieszkańców, którzy mogli pozostać w grze. W głosowaniu zwyciężyli Barbara Knap i Jakub Jankowski

Druga edycja programu przyniosła stacji ok. 138 mln złotych wpływu[38].

Uczestnicy | edytuj kod

 • Kursywa – osoby, które dołączyły do grona uczestników jako nowe, już w trakcie trwania programu (nie licząc tygodnia „Ty Wybierasz”).
 • Kolor niebieski – osoby biorące udziału w tygodniu „Ty Wybierasz”, spośród których widzowie mieli wskazać dwójkę, która zdobędzie tytuł gospodarzy.

Nominacje | edytuj kod

Legenda:

     Osoba nominowana ze względu na największą liczbę wskazań w głosowaniu uczestników

     Osoba nominowana automatycznie ze względu na złamanie regulaminu bądź przegraną w zadaniu specjalnym

     Osoba z immunitetem od Wielkiego Brata

Big Brother 3: Bitwa (wiosna 2002) | edytuj kod

Produkcja otrzymała ponad 40 tys. zgłoszeń SMS-owych i 20 tys. listów[39]. Na próby kamerowe zaproszonych zostało 200 osób[39]. Do programu zakwalifikowano 12 osób[38], a kolejne cztery dołączyli do rywalizacji w trakcie trwania sezonu[8].

Trzecia edycja programu nosiła podtytuł „Bitwa”[38]. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch edycji, w trzeciej edycji w Domu Wielkiego Brata zamieszkało 12 osób, spośród których dwie z nich, mające największe poparcie wśród widzów, zostały liderami drużyn[39]. Uformowane grupy współrywalizowały ze sobą, wykonując zadania zlecone przez Wielkiego Brata[39]. Zwycięska drużyna zyskiwała immunitet od nominacji, zaś z przegranej ekipy wybierano osoby nominowane do opuszczenia programu[39].

Program emitowany był od 3 marca do 26 maja 2002[8], edycja trwała 84 dni[8]. W finale zwyciężył Piotr Borucki z Polic, wówczas 25-letni student Politechniki Szczecińskiej, który zdobył 51,69% głosów[8]. Kolejne miejsca w finale zajęli Jędrzej Galica (26,79%) i Katarzyna Janasik (21,52%)[8].

Uczestnicy | edytuj kod

kursywa – osoby, które dołączyły do grona uczestników jako nowe, już w trakcie trwania programu.

Nominacje | edytuj kod

W tej edycji uczestnicy podzielili się na dwie drużyny niebieską (Agnieszka K., Andrzej, Anna, Arkadiusz, Piotr, Wojciech, Monika, Joanna) i czerwoną (Ireneusz, Łukasz, Agnieszka F., Magdalena, Karolina, Katarzyna W., Katarzyna J., Paweł). Drużyny te walczyły w bitwach przeciwko sobie o system przywilejów i immunitet od nominacji.

Legenda:

     Osoba nominowana ze względu na największą liczbę wskazań w głosowaniu uczestników

     Osoba nominowana automatycznie ze względu na złamanie regulaminu bądź przegraną w zadaniu specjalnym

     Osoba z immunitetem od Wielkiego Brata

Objaśnienia do tabeli

 • W tabeli nie uwzględniono Karoliny Pikiewicz oraz Tadeusza Ostrowskiego, którzy opuścili dom, zanim zdążyli wziąć udział w nominacjach.
 • Docelową zasadą trzeciej edycji miał być nakaz głosowania wyłącznie na uczestników z drużyny przegranej. Ze względu na bojkot i niezadowolenie części uczestników, zasada ta została wycofana i drugie nominacje odbyły się już standardowo, tak jak w poprzednich edycjach. Pierwsze głosowanie między uczestnikami zostało unieważnione, a automatycznej nominacji zostali poddani Agnieszka Koziołek i Wojciech Bernacki, którzy odmówili głosowania oraz Ireneusz Próchenko za nieprawidłowości w dokumentach rekrutujących do programu.
 • W trzecim tygodniu producenci postawili Agnieszce Koziołek i Wojciechowi Bernackiemu warunek, że jeśli nie poddadzą się automatycznej nominacji, zasady głosowania między uczestnikami nie zostaną zmienione. Oboje przystali na tę propozycję i w tym tygodniu nominacje nie odbyły się, a Koziołek i Bernacki zostali automatycznie nominowani. Głosowanie widzów nie zostało jednak zakończone ze względu na rezygnację Wojciecha Bernackiego.

Big Brother 4.1 (jesień 2007) | edytuj kod

W lutym 2007 poinformowano o planach powrotu formatu do polskiej telewizji[40]. 24 maja podpisane zostało porozumienie między Polskimi Mediami (właścicielem TV4) a Endemol Polska (właścicielem licencji programu) dotyczące realizacji czwartej edycji Big Brothera[41].

Przesłuchania kandydatów do programu odbyły się: 2 czerwca w Warszawie, 9 czerwca w Gdańsku, 16 czerwca w Poznaniu i Katowicach, 23 czerwca we Wrocławiu i w Lublinie oraz 30 czerwca w Londynie[42]. Do udziału w reality show zgłosiło się ok. 6 tys. chętnych[9]. W pierwszym odcinku do programu weszło siedmiu uczestników: Tomasz Peczak, Ewelina Chrapa, Jolanta Rutowicz, Katarzyna Szafron, Katarzyna Lenartowicz, Paulina Wysocka i Adrian Nadolski[43].

Program poprowadzili Karina Kunkiewicz i Kuba Klawiter[44]. W konkursie na prowadzącego program udział wzięli m.in. Piotr Szwedes, Piotr Zelt i Violetta Najdenowicz.

Za promocję programu w mediach odpowiadała firma United PR[45], która w 2008 była nominowana do Złotych Spinaczy w kategorii „PR produktu”[46]. Partnerem komunikacyjnym programu była sieć telefonii komórkowej Plus[47].

Program emitowany był od 2 września[48] do 16 grudnia 2007[49]. Big Brother był emitowany przez siedem dni w tygodniu[9]: codziennie prezentowano półgodzinne relacje z domu Wielkiego Brata w programie Big Brother 4.1. – Prosto z domu), natomiast w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki emitowano Big Brother 4.1 – podsumowanie ostatnich 24 godzin, w środy – na żywo przebieg „nominacji”, a w niedziele – Big Brother 4.1 – Ring, w którym ogłaszano wyniki głosowania telewidzów[13]. Dodatkowo, od poniedziałku do piątku o godz. 23.00 transmitowano program Big Brother 4.1 – Extra zawierający niewyemitowane wcześniej relacje z Domu Wielkiego Brata[13], w soboty – Big Brother 4.1 – Show z udziałem gości muzycznych[50], a w niedziele – Omnibus, będący przeglądem najciekawszych fragmentów programu[13]. Pierwszy odcinek obejrzało średnio 1,2 mln telewidzów[51], a cały sezon śledziło średnio 529 tys. widzów[20].

W finale programu zwyciężyła Jolanta Rutowicz[49], wówczas 23-letnia recepcjonistka z Piotrkowa Trybunalskiego mieszkająca w Londynie[49][43].

Uczestnicy | edytuj kod

kursywa – osoby, które dołączyły do grona uczestników jako nowe, już w trakcie trwania programu.

Nominacje | edytuj kod

Legenda:

     Osoba nominowana ze względu na największą liczbę wskazań w głosowaniu uczestników

     Osoba nominowana automatycznie ze względu na złamanie regulaminu bądź przegraną w zadaniu specjalnym

     Osoba z immunitetem od Wielkiego Brata

Objaśnienia do tabeli

 • W trzecim tygodniu Wielki Brat zdecydował, że głosować można tylko na mężczyzn.
 • Bliźniaczki Aneta i Martyna Bieleckie miały żyć w Domu Wielkiego Brata jako jedna osoba i w tajemnicy przed pozostałymi uczestnikami zamieniać się miejscami, aby nikt spośród domowników nie mógł zorientować się, że w rzeczywistości są dwiema osobami. Ich zadanie skończyło się niepowodzeniem, dlatego musiały opuścić program.
 • W siódmym tygodniu za złamanie przepisów zostały automatycznie nominowane Katarzyna L., Agata i Katarzyna W. Odpadła Agata Gawęda.
 • W ósmym tygodniu, pomimo głosowania uczestników, nikt nie został nominowany do opuszczenia domu. W zamian za to widzowie mieli wskazać osobę, która na tydzień zamieszka w przydomowym chlewie. Była to Jolanta Rutowicz.
 • W czternastym tygodniu wszystkich mieszkańców poddano automatycznie pod nominację, nie organizując głosowania między uczestnikami. Odpadł Marco Cammi.

Big Brother 5 (wiosna 2008) | edytuj kod

W finale czwartej edycji programu zapowiedziano rozpoczęcie naboru do piątego sezonu Big Brothera, którego start zaplanowano na wiosnę 2008[43]. Castingi do reality show zorganizowano we Wrocławiu, Warszawie i Dublinie[52].

Piąta seria została podzielona na dwie części: od 2 marca[53] do 6 kwietnia 2008[54] trwała 36-dniowa edycja z udziałem celebrytów[55], a następnie od 7 kwietnia do 1 czerwca 2008[56] – z udziałem zwykłych mieszkańców[57]. Wśród uczestników drugiej części Big Brothera znalazł się zwycięzca internetowego konkursu BBWyścig[58].

Program prowadzili Kuba Klawiter i Małgorzata Kosik[55]. Spekulowano, że w edycji z udziałem celebrytów wystąpią Agata Passent i Mateusz Kusznierewicz[59]. Za promocję programu w mediach odpowiadała agencja Oxy Group[60].

Część VIP | edytuj kod

Uczestnicy | edytuj kod

kursywa – osoby, które dołączyły do grona uczestników jako nowe, już w trakcie trwania programu.

Nominacje | edytuj kod

Legenda:

     Osoba nominowana ze względu na największą liczbę wskazań w głosowaniu uczestników

     Osoba nominowana automatycznie ze względu na złamanie regulaminu, przegraną w zadaniu specjalnym bądź bliżej nieumotywowaną decyzję producentów

Objaśnienia do tabeli

 • Monika Goździalska weszła do domu po tygodniu gry, jednak zrezygnowała z programu, zanim odbyły się następne nominacje polegające na głosowaniu uczestników.
 • W pierwszym tygodniu głosowanie między uczestnikami zostało unieważnione i wszyscy uczestnicy zostali automatycznie nominowani.
 • W drugim tygodniu nawet nie organizowano głosowania między uczestnikami. Wszyscy zostali automatycznie nominowani i, decyzją widzów, dom opuścił Albert Sosnowski.
 • W czwartym tygodniu, już po tym, jak uczestnicy oddali głosy, Wielki Brat zdecydował, że Jolanta Rutowicz powinna zostać nominowana automatycznie i do grona nominowanych dołączył kolejną osobę z największą liczbą głosów (Piotra Gulczyńskiego).
 • W piątym tygodniu również nie organizowano głosowania między uczestnikami i pod nominację zostali poddani wszyscy. Odpadł Michał Skawiński.

Część druga | edytuj kod

Uczestnicy | edytuj kod

kursywa – osoby, które dołączyły do grona uczestników jako nowe, już w trakcie trwania programu.

Nominacje | edytuj kod

Legenda:

     Osoba nominowana ze względu na największą liczbę wskazań w głosowaniu uczestników

     Osoba nominowana automatycznie ze względu na złamanie regulaminu bądź przegraną w zadaniu specjalnym

     Osoba z immunitetem od Wielkiego Brata

Objaśnienia do tabeli

 • Nigdy nie podano wyników głosowania widzów w pierwszych nominacjach. Józef Warchoł został wcześniej usunięty dyscyplinarnie z programu ze względu na zdemolowanie domu oraz użycie przemocy przeciw współzawodnikom.
 • W piątym i szóstym głosowaniu uczestnicy nominowali do opuszczenia domu po trzy osoby.
 • W piątym głosowaniu pod nominację poddana została nie dwójka, a trójka uczestników z największą liczbą głosów od współmieszkańców.
 • W piątym głosowaniu widzów wyeliminowane zostały jednorazowo aż dwie spośród nominowanych osób.
 • W tabeli nie uwzględniono Anny Wódkiewicz, która odpadła, zanim zdążyła wziąć udział w głosowaniu uczestników.
 • W ostatnim tygodniu uczestników kilkakrotnie poddano nominacji automatycznej. W ich wyniku odpadły kolejno Sylwia Skarbińska, Anna Wódkiewicz oraz Magdalena Kitaszewska.

Big Brother 6 (wiosna 2019) | edytuj kod

21 listopada 2018 potwierdzono realizację szóstej edycji Big Brothera, której producentem została stacja TVN 7[61]. 12 grudnia rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do udziału w programie[62]. Do reality show zgłosiło się ok. 15 000 chętnych[63].

Program prowadzili: Agnieszka Woźniak-Starak, Bartosz Jędrzejak, Małgorzata Ohme i Filip Chajzer. 23 czerwca został wyemitowany specjalny odcinek programu[64].

Na potrzeby szóstej edycji programu nagrano piosenkę przewodnią „Kim naprawdę jesteś” w wykonaniu Natalii Capelik-Muianga[65].

Szósta edycja programu trwała od 17 marca do 16 czerwca 2019. Pierwszy odcinek programu na antenie TVN 7 obejrzało 2,23 mln widzów, co było rekordem w historii tej stacji[66]. Sukcesem okazała się transmisja Big Brothera w Internecie. Łącznie przez 3 miesiące w serwisie Player zanotowano aż 26 mln odtworzeń (nr 1 w serwisie). Fragmenty programu w serwisie YouTube obejrzało 39 mln razy[67]. Średnia oglądalność szóstej edycji wyniosła 758 tys. widzów, zaś finał obejrzało 1,14 mln[29].

Losy uczestników można było śledzić w głównych wydaniach Big Brother (poniedziałek–sobota 20.00), BB Nocą – odcinkach poświęconych komentowaniu zachowań uczestników przez zaproszonych gości i widzów, BB Nocą+ – specjalnej transmisji na żywo z Domu Wielkiego Brata (sobota ok. 23.00), BB Tydzień – odcinku podsumowującym miniony tydzień (niedziela 18.00 w TVN), BB Arena – odcinku na żywo poświęconemu nominacjom i eliminacjom (niedziela 20.00), BB Pobudka, Popołudnie i Podwieczorek – krótkich wejściach na żywo w ciągu dnia (poniedziałek–piątek, ok. 2 minut), BB Raport (do 13 kwietnia, sobota 20.00), a także w specjalnych wydaniach dostępnych po wykupieniu pakietu na platformie Player: BB 18+, BB News, BB The Best Of, BB After Show. Wywiady, BB Stars. Uczestników można było oglądać przez 16 godzin na dobę (9.00–1.00) na czterech kanałach w internetowym serwisie Player.

Uczestnicy | edytuj kod

kursywa – osoby, które dołączyły do grona uczestników jako nowe, już w trakcie trwania programu.

Nominacje | edytuj kod

Legenda:

     Osoba nominowana ze względu na największą liczbę wskazań w głosowaniu uczestników

     Osoba nominowana automatycznie ze względu na złamanie regulaminu bądź przegraną w zadaniu specjalnym

     Osoba z immunitetem od Wielkiego Brata lub pozostałych mieszkańców

Objaśnienia do tabeli

 • W tabeli nie uwzględniono Agnieszki Raczyńskiej, która odpadła z programu, zanim zdążyła wziąć udział w głosowaniu uczestników[b].
 • W związku z eliminacją karną nominowanego wcześniej Macieja Borowicza za groźby karalne w stosunku do Łukasza Darłaka, Wielki Brat do nominowanej Karoliny Wnęk dołączył kolejne osoby z największą liczbą głosów: Łukasza Darłaka i Justynę Żak (po 4 nominacje).
 • 14 kwietnia do domu wprowadziło się dwoje nowych mieszkańców, Angelika Głaczkowska oraz Jakub Pyśk. Nowi mieszkańcy na początku zamieszkali w „pokoju sekretnym”, a 16 kwietnia zamieszkali z pozostałymi uczestnikami. 28 kwietnia zdecydowali, że Magdalena Zając otrzymała immunitet podczas nominacji nr 6.
 • Osobom, które bawiły się z psem Igora Jakubowskiego w trakcie tzw. freeze challenge, Wielki Brat kazał wskazać po jednej osobie (poza Angeliką Głaczkowską i Jakubem Pyśkiem), które miały być automatycznie nominowane do opuszczenia programu. Wybór padł na Izabelę Mączkę, Magdalenę Wójcik oraz Oleha Riaszeńczewa.
 • 21 kwietnia nikt nie odpadł z programu. Było kontynuowane głosowanie na osoby wskazane podczas nominacji nr 5.
 • 30 kwietnia nowym mieszkańcem został Paweł Grigoruk, życiowy partner Justyny Żak. Zgodnie z regulaminem nie mógł przekazywać informacji ze świata zewnętrznego.
 • Podczas zabawy w stylu silent disco Wielki Brat poinformował Bartłomieja Boruca, że ma wskazać jedną osobę, która automatycznie zostanie nominowana do opuszczenia programu. Wielki Brat poinformował resztę mieszkańców, że mają się postarać o uzyskanie automatycznej nominacji, co wiązało się z otrzymaniem immunitetu. Bartek wskazał Pawła Grigoruka, w związku z tym podczas nominacji nr 7 otrzymał on immunitet.
 • 9 maja z programu zrezygnowali Justyna Żak i Paweł Grigoruk, w związku z czym głosowanie na osoby wskazane podczas nominacji nr 7 zostało przerwane i 12 maja nikt nie odpadł z programu, a w związku z rezygnacją Grigoruka do programu powrócił Łukasz Darłak.
 • 20 maja Wielki Brat zorganizował dzień gier losowych. W serii gier brali udział uczestnicy nienominowani do opuszczenia Domu Wielkiego Brata, a nagrodą za wygraną w grze była karna nominacja lub immunitet.
 • Pod koniec 12. tygodnia mieszkańcy na dźwięk alarmu musieli wciskać przyciski umieszczone w salonie. Najszybszy zawodnik wygrywał i otrzymywał nagrodę od Wielkiego Brata. Podczas Big Brother Arena została zsumowana liczba zwycięstw każdego z uczestników. Zwycięzca konkurencji, Igor Jakubowski, został pierwszym finalistą programu, a także mógł wskazać trzy osoby, które zakwalifikują się do finału. Tym samym wyeliminował z gry Łukasza Darłaka.

Big Brother 7 (jesień 2019) | edytuj kod

12 czerwca 2019 zarząd TVN Discovery poinformował, że jesienią 2019 zostanie wyemitowana kolejna edycja programu, ponownie na antenie TVN 7 i w serwisie internetowym Player[30]. Tego samego dnia do Domu Wielkiego Brata weszła Karolina Włodarska, która została ogłoszona pierwszą uczestniczką nowej edycji[69]. 13 września ogłoszono, że uczestniczka zrezygnowała z udziału w programie ze względów osobistych[70]. Również we wrześniu w programie Dzień dobry TVN ujawniono nazwiska 3 kandydatów do udziału: Martyna Lewandowska, Wiktoria Józefiok i Seweryn Sroka. Decyzją widzów, którzy głosowali za pomocą SMS, w Domu Wielkiego Brata zamieszkała Martyna Lewandowska.

Losy uczestników można było śledzić w głównych wydaniach Big Brother (poniedziałek–sobota 20.00), BB Nocą – odcinkach poświęconych komentowaniu zachowań uczestników przez zaproszonych gości i widzów (poniedziałek–czwartek ok. 23.00), BB+ – specjalnej transmisji na żywo z Domu Wielkiego Brata (piątek ok. 23.00), BB Tydzień – odcinku podsumowującym miniony tydzień (niedziela o 17.00 w TVN), BB Arena – odcinku na żywo poświęconemu nominacjom i eliminacjom (pierwsze dwa odcinki - piątek o 20.00, następnie niedziela o 20.00[71]), BB Pobudka, Popołudnie i Podwieczorek – krótkich wejściach na żywo w ciągu dnia[72], a także w specjalnych wydaniach dostępnych po wykupieniu pakietu na platformie Player. Uczestników można było oglądać na czterech kanałach w internetowym serwisie Player[73].

Gośćmi specjalnymi w Domu Wielkiego Brata byli: 26 września restauratorka Magda Gessler[74][75], 6 października i 15 listopada – aktor Tomasz Karolak, 26 października – stylistka Maja Sablewska[76], 29 listopada – Wróżbita Maciej[77], a 6 grudnia – zwyciężczyni poprzedniej edycji, Magdalena Wójcik. Dodatkowo 5 grudnia mieszkańców odwiedzili uchodźcy z Czeczenii i Tadżykistanu[78].

Decyzją Wielkiego Brata mieszkańcy mogli wziąć udział w wyborach parlamentarnych[79].

17 listopada przedstawiono troje kandydatów na mieszkańców Domu Wielkiego Brata. Byli nimi: Sandra Mendelowska, Ewelina Puzio oraz Bartłomiej Czochara. Internauci mogli głosować w ankiecie na Facebooku, kto dołączy do reszty mieszkańców podczas Big Brother Arena. Kandydaci oczekiwali na wynik internautów mieszkając w „sekretnym pokoju” w Domu Wielkiego Brata[80]. Decyzją mieszkańców do domu wszedł Bartłomiej oraz Sandra którą wybrali internauci. 15 grudnia wyłoniono zwycięzcę, którym został Kamil Lemieszewski. Oglądalność finału 7. edycji wyniosła 1,057 mln widzów[81]. Był to zarazem rekord oglądalności tej edycji.

Uczestnicy | edytuj kod

kursywa – osoby, które dołączyły do grona uczestników jako nowe, już w trakcie trwania programu.

Nominacje | edytuj kod

Legenda:

     Osoba nominowana ze względu na największą liczbę wskazań w głosowaniu uczestników

     Osoba nominowana automatycznie ze względu na złamanie regulaminu bądź przegraną w zadaniu specjalnym

     Osoba z immunitetem od Wielkiego Brata lub pozostałych mieszkańców

Objaśnienia do tabeli

 • W tabeli nie uwzględniono Wiktorii Józefiok oraz Seweryna Sroki, którzy odpadli z programu decyzją widzów podczas startu 7. edycji.
 • W tabeli nie uwzględniono Eweliny Puzio, która odpadła dlatego, iż nie została wybrana przez mieszkańców ani przez internautów na nową mieszkankę.
 • 16 września (pierwsze nominacje) - decyzją Wielkiego Brata mieszkańcy, którzy wygrali zadanie, otrzymali immunitet na czas nominacji. Po zakończeniu nominacji Mateusz Sławiński złamał regulamin przez to, że wzniósł toast odnośnie nominacji. W związku z tym Wielki Brat zapytał się Mateusza, kto ma opuścić program z osób, które nominował. Mateusz wybrał Karolinę, przez co dostała ona immunitet od Wielkiego Brata.
 • Decyzją Wielkiego Brata podczas drugich nominacji Mateusz Sławiński otrzymał immunitet, ponieważ prowadził w klasyfikacji zadania tygodniowego. Anna Izvarina została automatycznie nominowana, dlatego iż była na ostatnim miejscu w zadaniu tygodniowym.
 • 22 września decyzją Wielkiego Brata immunitet Mateusza Sławińskiego został anulowany. Został on automatycznie nominowany w związku z tym, że zerwał z Malwiny koszulę, przez co mieszkańcy widzieli jej piersi. Mateusz później przeprosił Malwinę, lecz Wielki Brat postanowił go nominować, by podobne sytuacje się już nie zdarzały[82].
 • 29 września podczas Big Brother Arena decyzją widzów najwięcej głosów do odpadnięcia otrzymali Karolina 67% oraz Łukasz 18%. Decyzją Wielkiego Brata Łukasz otrzymał możliwość zadecydowania, kto ma opuścić dom – on czy Karolina. Łukasz postanowił, iż pozostanie w programie i jego decyzją oraz widzów z programem pożegnała się Karolina. Decyzją Wielkiego Brata otrzymał on również immunitet na czas nominacji.
 • 3 października Aleksandra Balawender złamała regulamin, ponieważ zaczęła namawiać do głosowania SMS na Kamila Lemieszewskiego. Decyzją Wielkiego Brata w trybie natychmiastowym musiała opuścić Dom Wielkiego Brata[83].
 • 6 października decyzją Wielkiego Brata, w związku z wygraną w zadaniu cyrkowym przez Martynę oraz Vasileiosa, ich głosy podczas nominacji nr 4 zostały policzone podwójnie.
 • 13 października decyzją internautów, którzy oddawali głosy w ankiecie na Facebooku, najwięcej głosów pozytywnych otrzymał Mateusz, dlatego otrzymał on immunitet. Najwięcej głosów negatywnych otrzymała Ania i została automatycznie nominowana do opuszczenia Domu Wielkiego Brata.
 • 15 października, w wyniku losowania, Natalia Dawidowska została automatycznie nominowana do opuszczenia Domu Wielkiego Brata.
 • 16 października Wielki Brat podjął decyzję, że Katarzyna Strojek wielokrotnie nie wykonywała poleceń Wielkiego Brata, dlatego musiała karnie opuścić program[84].
 • W związku z kradzieżą konia przez Kamila, wywiązała się szarpanina z Vasileiosem. Do tej awantury dołączył Dawid. Wielki Brat postanowił, że wszyscy trzej musieli spakować rzeczy i przenieść się do „sekretnego pokoju”. 24 października internauci poprzez głosowanie internetowe zdecydowali, że Dawid musi opuścić „Dziki Zachód”. Vasileios wraz z Kamilem mogli wrócić do pozostałych mieszkańców, a Dawid pozostał w „pokoju sekretnym” do odwołania i został automatycznie nominowany do opuszczenia Domu Wielkiego Brata[85]. Kilka godzin później Dawid postanowił zrezygnować z dalszego udziału w programie.
 • 4 listopada - w tygodniu Apokalipsy decyzją Wielkiego Brata karnie została nominowana Martyna za podważanie autorytetu Wielkiego Brata[86]. Mateusz został karnie nominowany za brak subordynacji i nakłanianie do nieprzestrzegania zadania od Wielkiego Brata. Vasilis otrzymał karną nominację za niedopilnowanie zadania[87].
 • 17 listopada decyzją mieszkańców nowym uczestnikiem programu został Bartłomiej Czochara oraz decyzją internautów w głosowaniu na Facebooku nową mieszkanką została Sandra Mendelowska.
 • 24 listopada - w głosowaniu na instagramie, kto ma zostać nominowany, internauci zdecydowali na Anię. Dlatego też została ona automatycznie nominowana[88].
 • W tygodniu Prawdy i Fałszu mieszkańcy musieli zawalczyć o prawo do nominacji. Jedynie Martyna nie podołała zadaniu tygodniowym, dlatego nie mogła nominować innych mieszkańców.
 • 1 grudnia Wiktor, jako zwycięzca głosowania na Instagramie programu, otrzymał złoty bilet, dzięki któremu uczestnicy nie mogli go nominować w 12 głosowaniu i przeszedł bezpośrednio do tygodnia finałowego. Tego samego dnia Bartosz musiał karnie opuścić dom za rozmawianie o nominacjach w niedozwolonych momentach.
 • 8 grudnia Sandra została wyeliminowana na podstawie wyników głosowania na Instagramie programu.

Kontrowersje | edytuj kod

 • W marcu 2002 uczestnicy programu, Agnieszka Frykowska i Łukasz Wiewiórski, mieli odbyć na wizji stosunek płciowy, co wywołało ogólnopolski skandal[89][90]. Choć oboje zaprzeczyli, jakoby doszło do aktu penetracji, zdarzenie wywołało burzliwą publiczną dyskusję na temat granic wolności przekazu w mediach państwowych i prywatnych. 13 marca przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uznał polską edycję Big Brothera za „propagującą przemoc i niemoralne zachowania”, przez co stacja TVN została ukarana grzywną w wysokości 300 000 zł za „rozpowszechnianie śmiałych scen erotycznych oraz przemocy”[91]. W komunikacie wydanym do mediów przedstawiciele TVN uznali ocenę KRRiT za „błędną i krzywdzącą”[91][92]. Była to wówczas najwyższa kara finansowa nałożona na nadawcę telewizyjnego[93]. W październiku 2003 telewizja TVN zawarła ugodę z KRRiT, dzięki czemu kara została zmniejszona do 150 000 zł, z czego 50 000 zł zostało wpłacone na konto KRRiT, a 100 000 zł – na konto Fundacji TVN „Nie jesteś sam” z przeznaczeniem na zakup leków dla czwórki dzieci chorych na mukopolisacharydozę[94].
 • W kwietniu 2002 Rada Etyki Mediów wystosowała apel do dziennikarzy o niebranie udziału w reality show, powołując się na „zasady etyczne zawodu”[95]. Opinię skrytykował ówczesny gospodarz programu, Andrzej Sołtysik[95].
 • Wiosną 2019 wyemitowano szóstą polską edycję Big Brothera, której producenci byli krytykowani za „brak stymulowania uczestników zadaniami”[96].
 • 18 kwietnia 2019 do KRRiT wpłynęły trzy skargi od widzów na odcinek programu wyemitowany 31 marca[97].
 • W odcinkach wyemitowanych 27 i 28 kwietnia 2019 miało dojść do aktów rasizmu i homofobii, co wzbudziło kontrowersje wśród widzów i było szeroko komentowane w sieci[98].

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 15 grudnia 2019 r.
 2. 10 marca w programie Dzień dobry TVN ujawniono nazwiska pierwszych dwóch uczestników programu: Agnieszka Raczyńska i Maciej Borowicz. Tego samego dnia rozpoczęło się głosowanie SMS i internetowe decydujące o tym, kto z nich zamieszka w Domu Wielkiego Brata[68]. Głosowanie zakończono 17 marca, natomiast dzień później ogłoszono, że w programie pozostał Maciej Borowicz.

Przypisy | edytuj kod

 1. „Big Brother” wraca do TV. Wiemy, kiedy premiera. Emisja pięć razy dziennie, RMF FM, 12 lutego 2019 [dostęp 2019-02-15] .
 2. atmgrupa.pl (pol.). atmgrupa.pl. [dostęp 2020-03-03].
 3. TVN szuka żony dla milionera (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 0203-07-23. [dostęp 2019-08-21].
 4. Program „Big Brother Tydzień” nadawany w niedzielę, zgodnie ze źródłem – https://www.filmweb.pl/program-tv [dostęp 2019-04-10, program na 2019-04-14].
 5. „Big Brother” nowa edycja TVN7 wiosna 2019 roku, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2018-11-23]  (pol.).
 6. Tim Robbins nakręci "1984" (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-01-17. [dostęp 2019-08-21].
 7. a b c d 'Big Brother 4.1' trzonem jesiennej ramówki Czwórki (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-08-22. [dostęp 2019-08-21].
 8. a b c d e f g Koniec Big Brother (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-05-26. [dostęp 2019-08-21].
 9. a b c d e Wielki Brat odwiedził Londyn (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-07-02. [dostęp 2019-08-21].
 10. Dzień DobryD.D. TVN Dzień DobryD.D., Agnieszka Barjasz. Córka Czubówny głosem Wielkiego Brata | Dzień Dobry TVN, dziendobry.tvn.pl, 9 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-14]  (pol.).
 11. a b Dzień DobryD.D. TVN Dzień DobryD.D., Oto dom Wielkiego Brata! To tu zamieszkają uczestnicy Big Brothera | Dzień Dobry TVN, bigbrother.tvn.pl, 12 marca 2019 [dostęp 2019-03-12]  (pol.).
 12. EurozetE. Sp EurozetE., Big Brother 2019. Gdzie jest dom Wielkiego Brata w nowej edycji? - Radio ZET, www.radiozet.pl [dostęp 2019-07-31]  (pol.).
 13. a b c d Big Brother trzy razy dziennie w Czwórce - zobacz zdjęcia z domu Wielkiego Brata! (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-08-29. [dostęp 2019-08-21].
 14. Big Brother Polska! | Oficjalna strona Big Brother!, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-03-07]  (pol.).
 15. BB-2, Wnętrza 3D - Wirtualne spacery [dostęp 2019-06-22]  (pol.).
 16. Pamiętasz uczestników 1. edycji „Big Brothera”? ZOBACZ, jak wyglądają dziś!, Viva.pl [dostęp 2019-08-21]  (pol.).
 17. a b c Showmag.info, Oglądalność „Big Brother – Bitwy” – podsumowanie, Showmag.info, 28 maja 2002 [dostęp 2019-12-20]  (pol.).
 18. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A Wirtualna Polska MediaW.P.M., Big Brother: wygrana Marzeny, wiadomosci.wp.pl, 17 grudnia 2001 [dostęp 2019-08-21]  (pol.).
 19. Kontrowersyjna Jola wygrała Big Brothera, Media2.pl [dostęp 2019-08-21]  (pol.).
 20. a b Big Brother zarobił dla Czwórki ponad 37 mln zł, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-06-18]  (pol.).
 21. Jakimowicz wygrał Big Brothera Vip, tvpolsat.info [dostęp 2019-08-21]  (pol.).
 22. Big Brother stracił widzów, ale więcej zarobił, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-06-18]  (pol.).
 23. Jasiek ostatnim zwycięzcą Big Brothera, www.fakt.pl, 2 czerwca 2008 [dostęp 2019-08-21] .
 24. 'Big Brother' bez VIP-ów miał gorsze udziały, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-06-18]  (pol.).
 25. a b c d „Big Brother” rusza 17 marca w TVN7. Wielki Brat na antenie pięć razy dziennie, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-15]  (pol.).
 26. a b Ula Chincz i Małgorzata Ohme poprowadzą nowego „Big Brothera”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-03-05]  (pol.).
 27. Filip Chajzer nowym prowadzącym „Big Brothera”. Zastąpił Ulę Chincz, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-03-17]  (pol.).
 28. "Big Brother": wielki finał. Wygrała Magdalena Wójcik, plejada.pl, 16 czerwca 2019 [dostęp 2019-08-21]  (pol.).
 29. a b 758 tys. widzów głównych emisji „Big Brothera”, 62,13 mln zł z reklam. Będzie kolejna edycja, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-06-18]  (pol.).
 30. a b „Big Brother” z drugą edycją w TVN7!, prasa.tvn.pl [dostęp 2019-06-12]  (pol.).
 31. a b Big Brother 2 – kiedy finał 2019, gdzie i o której godzinie oglądać ostatni odcinek?, Radio Zet, 4 listopada 2019 .
 32. a, Duże zmiany w "Big Brother Polska"! Znamy datę premiery!, TELE Rozrywka, 12 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-12]  (pol.).
 33. Gabi Drzewiecka poprowadzi "Big Brothera" w TVN7, Media2.pl [dostęp 2019-09-01]  (pol.).
 34. a b "Big Brother": Jędrzejak odchodzi. Nowy zespół prowadzących: Chajzer, Ohme, Woźniak-Starak, plejada.pl, 29 lipca 2019 [dostęp 2019-07-29]  (pol.).
 35. Big Brother 2: Kamil Lemieszewski wygrał program. Kim jest? Wiek, zawód, związki, Instagram, plejada.pl, 15 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-17]  (pol.).
 36. 494 tys. widzów „Big Brothera” w TVN7. Kolejna edycja planowana na jesień 2020 roku, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-17]  (pol.).
 37. Tatu i Anna Przybylska najpopularniejsi w sieci (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-01-23. [dostęp 2019-08-21].
 38. a b c d Andrzej Sołtysik (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-02-06. [dostęp 2019-08-21].
 39. a b c d e Big Brother Bitwa (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-02-13. [dostęp 2019-08-32].
 40. "Big Brother" powraca do polskiej telewizji (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-02-12. [dostęp 2019-08-21].
 41. Wielki Brat powraca do polskiej telewizji (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-05-28. [dostęp 2019-08-21].
 42. Casting do polskiej edycji Big Brothera w Londynie (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-06-01. [dostęp 2019-08-21].
 43. a b c Ruszyła nowa edycja Wielkiego Brata w TV4 (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-09-03. [dostęp 2019-08-21].
 44. Aktorka i DJ radiowy gospodarzami Big Brothera (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-08-29. [dostęp 2019-08-21].
 45. Big Brother z własną agencją PR (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-06-25. [dostęp 2019-08-21].
 46. Złote Spinacze 2008 - jury przyznało nominacje do nagrody głównej (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-10. [dostęp 2019-08-21].
 47. Big Brother 4.1. z siecią Plus (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-08-13. [dostęp 2019-08-21].
 48. Wielki Brat powraca do polskiej telewizji, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2018-07-13]  (pol.).
 49. a b c Będzie kolejna edycja programu Big Brother (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-12-17. [dostęp 2019-08-21].
 50. Boys w Big Brother Show (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-08-29. [dostęp 2019-08-21].
 51. Debiut Big Brother 4.1, rekordowy udział Czwórki (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-09-04. [dostęp 2019-08-21].
 52. Ivan Mladek i Michał Wiśniewski w Big Brother V (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-26. [dostęp 2019-08-21].
 53. Zamkną lidera grupy Boys (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-03. [dostęp 2019-08-21].
 54. Z internetu do reality show Big Brother (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-10. [dostęp 2019-08-21].
 55. a b Wokalistka The Jet Set i Piotr Gulczyński w Big Brotherze (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-17. [dostęp 2019-08-21].
 56. "Big Brother" bez VIP-ów miał gorsze udziały (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-06-03. [dostęp 2019-08-21].
 57. Big Brother: gwiazdy mniej popularne od zwykłych ludzi (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-03-11. [dostęp 2019-08-21].
 58. Z internetu do reality show Big Brother (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-10. [dostęp 2019-08-21].
 59. Big Brother VIP w TV4 (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-05. [dostęp 2019-08-21].
 60. Endemol Polska nowym klientem Oxy Group (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-03-02. [dostęp 2019-08-21].
 61. Nowa edycja Big Brothera wiosną w TVN7 .
 62. Reklama TV | YouTube .
 63. 15 tys. zgłoszeń do „Big Brothera”. Ryszard Sibilski: jeden z najlepszych reality-show na świecie (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-11-21. [dostęp 2019-08-21].
 64. TVN7 w najbliższą niedzielę pokaże specjalny odcinek „Big Brothera”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-06-19]  (pol.).
 65. Piosenka dla „Big Brothera” - jak Wam się podoba?, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-04-30]  (pol.).
 66. 2,23 mln widzów debiutu „Big Brothera” w TVN7. Stacja bezkonkurencyjnym liderem w 16-49, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-03-21]  (pol.).
 67. KOLEJNA EDYCJA BIG BROTHERA JUŻ JESIENIĄ W SIÓDEMCE! - Aktualności - Biuro Reklamy TVN Media, www.tvnmedia.pl [dostęp 2019-07-13] .
 68. Rusza głosowanie na uczestnika „Big Brothera”. Widzowie zdecydują, kto wejdzie do reality (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-03-11. [dostęp 2019-08-21].
 69. Kolejna edycja Big Brothera! Poznaj pierwszą uczestniczkę!, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-06-12]  (pol.).
 70. "Big Brother 2" - uczestnicy! Poznaj nowych mieszkańców Domu Wielkiego Brata! Dlaczego nie ma Karoliny Włodarskiej? - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2019-09-13]  (pol.).
 71. „Big Brother Arena” wraca na niedzielny prime-time, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-16]  (pol.).
 72. Do pobrania - Oferta - Biuro Reklamy TVN Media, www.tvnmedia.pl [dostęp 2019-08-24] .
 73. Szesnastu uczestników w „Big Brother 2”. Program rusza 13 września, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-09-08]  (pol.).
 74. Jak Magda Gessler ocenia uczestników Big Brothera?, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-09-26]  (pol.).
 75. MartaM. Ossowska MartaM., Magda Gessler w "Big Brother": "Jestem wściekła, że kobiety tak nie dbają o kuchnię", teleshow.wp.pl, 26 września 2019 [dostęp 2019-09-26]  (pol.).
 76. "Big Brother 2". Maja Sablewska wchodzi do Domu Wielkiego Brata! Pokaże mieszkańcom, jak się ubierać - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2019-10-25]  (pol.).
 77. Wróżbita Maciej postawił mieszkańcom tarota, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-11-30]  (pol.).
 78. "Big Brother 2". Do domu Wielkiego Brata weszli uchodźcy, www.rmfmaxxx.pl [dostęp 2019-12-16]  (pol.).
 79. Uczestnicy głosowali w wyborach!, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-10-13]  (pol.).
 80. Dzień DobryD.D. TVN Dzień DobryD.D., Nowe osoby w domu Wielkiego Brata? | Dzień Dobry TVN, dziendobry.tvn.pl, 17 listopada 2019 [dostęp 2019-11-17]  (pol.).
 81. l, Finał #BigBrother z rekordem oglądalności tej edycji - 1.057.401 widzów., @szymeksokol, 2019 [dostęp 2019-12-16]  (pol.).
 82. "Big Brother 2". Automatyczna nominacja dla Mateusza! Za co Wielki Brat postanowił go ukarać? - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2019-09-22]  (pol.).
 83. Jedna z uczestniczek w trybie natychmiastowym musiała opuścić Dom Wielkiego Brata! Dlaczego?, RMF FM [dostęp 2019-10-03]  (pol.).
 84. Kasia karnie opuszcza Dom Wielkiego Brata!, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-10-16]  (pol.).
 85. Dawid dołącza do nominowanej czwórki!, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-10-24] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-24]  (pol.).
 86. Martyna nie wykonała swojego zadania i podważyła decyzję Wielkiego Brata, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-11-17]  (pol.).
 87. Martyna, Vasilis i Mateusz karnie nominowani!, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-11-17]  (pol.).
 88. Ania dostała nominację od internautów, bigbrother.tvn.pl [dostęp 2019-11-24]  (pol.).
 89. Skandal na wizji - Nowa edycja Big Brothera, czyli... (pol.). lodz.naszemiasto.pl. [dostęp 2018-09-04].
 90. Seks w domu Wielkiego Brata (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-03-06. [dostęp 2019-08-21].
 91. a b Kara dla TVN (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-03-13. [dostęp 2019-08-21].
 92. Ucieczka z Domu Wielkiego Brata (pol.). 2002-03-26. [dostęp 2018-09-04].
 93. Gigantyczna kara dla Polsatu (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-05-27. [dostęp 2019-08-21].
 94. TVN dogadała się z KRRiT (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-10-17. [dostęp 2019-08-21].
 95. a b Rada Etyki Mediów: nie pracujcie w "reality shows" (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-04-09. [dostęp 2019-08-21].
 96. Widzowie narzekają na nudę w „Big Brotherze”. Ohme: dni bez zadań zaplanowane celowo, prowokują do kreatywności (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-03-28. [dostęp 2019-08-21].
 97. Trzy skargi do KRRiT na „Big Brother”. „Zwróciliśmy się do nadawcy o nagranie” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-04-18. [dostęp 2019-08-21].
 98. Hajlowanie, „white power” i homofobia w „Big Brotherze”? „Na bieżąco reagujemy na naruszenia” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-05-01. [dostęp 2019-08-21].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Big Brother VIP" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy