Bismallah


Basmala w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bismallah) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Basmala w formie kaligrafii

Basmala (arab. ‏بسملة‎) – formuła „w imię Boga miłosiernego litościwego” (‏بِسْمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيم‎, Bi-ismi Allāhi Ar-Raḥmāni Ar-Raḥīm) rozpoczynająca prawie każdą surę Koranu, którą praktykujący muzułmanin rozpoczyna każdą ważniejszą czynność i która świadczy o przynależności do ummy[1].

Umieszczenie basmali na początku każdej z sur jest przyczyną sporu interpretacyjnego między sunnitami i szyitami. Sunnici uważają, iż basmala na początku sury to jedynie wprowadzenie, a nie część całości (jako że wypowiedział ją w ten sposób jako pierwszy prorok Mahomet), natomiast szyici interpretują ją jako nieodłączną część każdej z sur.

Zwrot ten powinien być wypowiadany przed każdym posiłkiem, podróżą, początkiem wykonywania pracy itp. W pewnym sensie jest także odpowiednikiem znaku krzyża, wykonywanego przez chrześcijan. Basmala jest niekiedy umieszczana na początku wydawanych w krajach islamskich książek. Stosuje się ją także jako jeden z głównych elementów w kaligrafii arabskiej i ornamentyki, głównie w budowlach sakralnych.

Według tradycji islamskiej basmalę miał wyrysowaną na skrzydłach archanioł Gabriel (Dżibril), a także prorok Isa (czyli znany chrześcijaństwu Jezus Chrystus) na swoim języku.

Basmala jest reprezentowana również w unikodzie, gdzie ma własny znak (ligaturę) ‏﷽‎ (nr U+FDFD).

Kodowanie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Richard Shelquist: MEaning of Bismillah (ang.). wahiduddin.net/, 2008-01-03. [dostęp 2020-02-18].
Alfabet arabski – الأبجدية العربية

Kontrola autorytatywna (powiedzenie):
Na podstawie artykułu: "Bismallah" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy