Bitwa pod Kamdesh


Na mapach: 35°24′36″N 71°20′29″E/35,410000 71,341390

Bitwa pod Kamdesh w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Kamdesh – starcie wojskowe pomiędzy siłami amerykańskimi w ramach międzynarodowych sił ISAF oraz siłami afgańskimi, a oddziałem Talibów, do którego doszło 3 października 2009 w miejscowości Kamdesh w Nuristanie. Była to najkrwawsza bitwa w Afganistanie od czasu bitwy pod Wanat.

Bitwa | edytuj kod

Teren walki był oddalony zaledwie o 20 mil na południowy zachód od miejsca bitwy pod Wanat. Bitwa została nazwana afgańskim helikopterem w ogniu ze względu na dużą liczbę ofiar strony amerykańskiej bitwy.

Kilka dni przed starciem grupa talibów pod dowództwem Dost Muhammada lub Sirajuddin Haqqani, przybyła do wiosek by doprowadzić mieszkańców do ewakuacji. Sami talibowie schronili się w jednym z meczetów i w wiosce.

Oddziały talibów zaatakowały wspólne posterunki pod miejscowością Kamdesh na granicy z Pakistanem w sobotę 3 października o 6 rano. Natarcie nastąpiło od strony meczetu oraz jednej z pobliskich wiosek. Rebelianci w ataku użyli dział i rakiet. Siły koalicyjne odpowiedziały z broni palnej, moździerzy i artylerii. Doszło też do interwencji śmigłowców, które ostrzelały pozycje talibów. Jednak napastnicy nie poddali się i ciężka walka trwała do południa. Do końca bitwy koalicji udało się zachowała kontrolę nad dwoma posterunkami. W trakcie starcia rebelianci uprowadzili 7 afgańskich żołnierzy i 13 policjantów[4].

Po bitwie w nocy śmigłowce ewakuacji medycznej (MEDEVAC) zabrały z pola bitwy żołnierzy oraz ciała poległych[9].

W bitwie poległo 8 amerykańskich żołnierzy, 3 afgańskich oraz policjant. Według informacji sił NATO alianci odparli atak i zdołali zabić 100 agresorów.

Sytuacja po bitwie | edytuj kod

Szef policji w Nuristanie podał, iż po bitwie talibowie dokonali egzekucji na 20 porwanych Afgańczykach[6]. 5 października i 6 października, wojska koalicji rozpoczęły akcja poszukiwania oddziału talibów która walczyła pod Kamdesh. W kolejnych starciach zginęło 10 afgańskich żołnierzy i 40 talibów[10].

Przypisy | edytuj kod

  1. Battle for COP Keating. W: battlefieldtourist.com [on-line]. [dostęp 2009-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-09)].
  2. a b Attacks on Remote Posts Highlight Afghan Risks. W: nytimes [on-line].
  3. Attack on Afghan outposts kills 8 soldiers. W: militarytimes [on-line]. [zarchiwizowane z tego adresu.
  4. a b c d Deadly Attack By Taliban Tests New Strategy. W: washingtonpost [on-line].
  5. Eight U.S. troops killed in east Afghan battle. W: msnbc.msn.com [on-line].
  6. a b 8 U.S. Troops Killed in Fierce Attack on Afghanistan Outposts. W: foxnews [on-line].
  7. U.S.: Insurgents breached base during Afghan battle. W: usatoday [on-line].
  8. Afghan, U.S. troops kill 40 militants in east. W: militarytimesy [on-line]. [zarchiwizowane z tego adresu.
  9. Exclusive: Wounded U.S. Soldiers Refused to Leave Taliban Fight. W: abcnews [on-line].
  10. Afghan, US troops kill 40 militants in east. W: counterterrorismblog.org [on-line]. [dostęp 2010-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-10)].
Wojna w Afganistanie (2001–2021)
Na podstawie artykułu: "Bitwa pod Kamdesh" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy