Bitwa pod Petrowaradynem


Na mapach: 44°49′04,13″N 20°27′24,83″E/44,817814 20,456897

Bitwa pod Petrovaradinem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bitwa pod Petrowaradynem) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Petrovaradinem – starcie zbrojne, które miało miejsce 5 sierpnia 1716 w czasie wojny austriacko-tureckiej (1716–1718) pod Petrovaradinem. W bitwie tej wojska austriackie pod wodzą księcia Eugeniusza Sabaudzkiego pobiły przeważające liczebnie wojska Imperium Osmańskiego, dowodzone przez wielkiego wezyra Silahdara Damada Alego Paszę.

Opis | edytuj kod

Austriacy (80 tys., w tym ⅛ jazdy) pod dowództwem księcia Eugeniusza Sabaudzkiego oczekiwali Turków pod Petrovaradinem, z tyłu warowny obóz osłaniał dwa mosty na Dunaju, zabezpieczając drogę ewentualnego odwrotu. Turcy (ok. 150 tys.) po nadejściu zaczęli umacniać swe pozycje.

Gdy 5 sierpnia Austriacy wyszli przed obóz (lewe skrzydło oparte o bagno, prawe o wzgórze, cała piechota w centrum), Turcy również wystąpili przed swe umocnienia. Bitwa rozpoczęła się natarciem lewego skrzydła austriackiego, które dotarło do tureckich umocnień. Turcy, korzystając z zamieszania w centrum i na prawym skrzydle austriackim, ruszyli do ataku i zdobyli pierwszą linię austriackich szańców. Wówczas Eugeniusz Sabaudzki rzucił swą jazdę na odsłonięte flanki tureckie. W centrum piechota zasilona świeżymi batalionami przeszła do kontrataku. Turcy załamali się i rzucili do masowej ucieczki; stracili cały obóz i 140 dział, zginął także wielki wezyr. Austriacy stracili 3 tys. ludzi[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d A Global Chronology of Conflict: From the Ancient World to the Modern Middle East, Vol.II, ed. Spencer C. Tucker, (ABC-CLIO, 2010), p. 721.
Na podstawie artykułu: "Bitwa pod Petrowaradynem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy