Bitwa pod Skieblewem


Bitwa pod Skieblewem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Skieblewem – bitwa stoczona 25 września 1863 roku pod Skieblewem pomiędzy oddziałem dowodzonym przez Wiktora Augustowskiego a wojskami rosyjskimi w czasie powstania styczniowego.

3 września 1863 roku oddział Józefa Ramotowskiego, operujący w środkowej części guberni augustowskiej, poniósł klęskę pod Strzelcowizną. Sam Józef Ramotowski przedostał się do Prus Wschodnich, nakazując ocalałym przyłączenie się do innych partii powstańczych. Resztki rozbitego oddziału zebrał Wiktor Augustowski, pochodzący z majątku Lipsk Murowany.

25 września oddział Augustowskiego został pobity przez Rosjan pod Skieblewem. Wojska rosyjskie, dowodzone przez podpułkownika Sztewena, liczyły 2 i pół roty piechoty oraz sotnię kozaków, zaś powstańcze – ok. 150 ludzi, z których zginęło 14[1]. Wiktor Augustowski dostał się do niewoli, zaś następnego dnia aresztowani zostali stojący na czele lokalnych władz powstańczych Jan Fryderycy, Henryk Monikowski i Józef Jankowski. Było to wynikiem zeznań ujętych powstańców oraz działań wywiadowczych Rosjan. Jesienią w Puszczy Augustowskiej pozostały tylko niewielkie grupy żołnierzy, które przedostały się na zimę do Prus z zamiarem podjęcia na nowo działań wojennych w 1864. Do większych starć na tych terenach już jednak nie doszło.

W miejscu mogił powstańczych znajduje się pomnik w postaci głazu na betonowej podstawie z krzyżem, ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Lipska.

Przypisy | edytuj kod

  1. Stanisław Zieliński: Bitwy i potyczki 1863-1864. Rapperswil: Fundusz Wydawniczy Muzeum Narodowego w Rapperswilu, 1913, s. 272.

Bibliografia | edytuj kod

  • Stanisław Chankowski: Powstanie styczniowe w Augustowskiem. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972, s. 133-134, seria: Prace Białostockiego Towarzystwa Naukowego.
  • Jarosław Szlaszyński. Powstanie styczniowe na Augustowszczyźnie. „Rocznik Augustowsko-Suwalski”. 2, 2002. Suwałki: Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe. ISSN 1730-9875
  • Katalog miejsc pamięci powstania styczniowego w województwie podlaskim. Białystok: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Białystok, 2013, s. 12, 27. ISBN 978-83-88372-50-6.
Na podstawie artykułu: "Bitwa pod Skieblewem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy