Biurko Resolute


Biurko Resolute w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 23 lis 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Biurko w Pokoju Owalnym Białego Domu

Biurko Resolutebiurko prezydenta Stanów Zjednoczonych znajdujące się w Gabinecie Owalnym Białego Domu w Waszyngtonie.

Jest to darowizna królowej Wielkiej Brytanii – Wiktorii dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Rutherforda Hayesa. Do Białego Domu przywiezione zostało 23 listopada 1880 roku.

Mebel wykonany został z dębowego drewna XIX-wiecznego brytyjskiego żaglowca „Resolute”. Waży 160 kilogramów.

Na mosiężnej tabliczce widnieje napis:

„Biurko wykonane z drewna okrętu zostało ofiarowane przez królową Wielkiej Brytanii prezydentowi Stanów Zjednoczonych dla upamiętnienia szlachetnego i życzliwego gestu, jakim było zwrócenie «Resolute»”

Biurko zostało zrobione z okrętu, który utknął w lodowej krze razem z innymi trzema żaglowcami podczas wyprawy poszukującej śladów zaginionej ekspedycji pod dowództwem sir Johna Franklina. Franklin w połowie XIX wieku poszukiwał tzw. przejścia północno-zachodniego między Atlantykiem a Pacyfikiem na północ od Kanady.

Okręt znalazł w 1855 kapitan James Buddington. Rząd Stanów Zjednoczonych odkupił żaglowiec za 40 tysięcy dolarów, odnowił i podarował statek Wielkiej Brytanii. Dwadzieścia lat później, gdy statek był już stary i przeznaczony do likwidacji, uznano, że trzeba wykorzystać drewno w dobrym celu i wymyślono, żeby wykonać cztery dębowe biurka.

Biurko, i umieszczona w nim rzekomo tajemnicza skrytka, odgrywa ważną rolę w filmie przygodowym Skarb narodów: Księga tajemnic.

Na podstawie artykułu: "Biurko Resolute" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy