Blanka Burgundzka


Blanka Burgundzka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blanka Burgundzka fr. Blanche de Bourgogne (ur. ok. 1296, zm. 29 kwietnia 1326 w Maubuisson), córka Ottona IV − hrabiego Burgundii i Mahaut d’Artois − hrabiny d'Artois, siostra królowej Joanny Burgundzkiej. Królowa Francji w czasie kilku miesięcy 1322 roku, zanim unieważniono jej małżeństwo z Karolem IV Pięknym.

Château Gaillard obecnie

W 1308 w Corbeil poślubiła Karola Francuskiego − najmłodszego syna króla Filipa IV Pięknego i Joanny I z Nawarry. Na początku roku 1314 miał miejsce skandal w Wieży Nesle - Blanka razem ze swoją siostrą Joanną i kuzynką Małgorzatą zostały oskarżone o cudzołóstwo. Blanka i Małgorzata zostały uwięzione w zamku Château Gaillard.

Karol od 1314 roku starał się o rozwód z Blanką[potrzebny przypis], aż wreszcie w roku 1322, kiedy po śmierci swojego starszego brata został królem, zwrócił się o rozwód do papieża Jana XXII. 19 maja 1322 papież unieważnił małżeństwo, używając jako pretekstu pokrewieństwa duchowego. Matka Blanki trzymała Karola do chrztu, przez co para była rodzeństwem chrzestnym[potrzebny przypis]. Blanka, która urodziła dziecko strażnikowi więziennemu (przez co jej matka Mahaut d’Artois wyrzekła się jej), wcale nie skarżyła się na swój los. Przez pewien czas pozostała w Maubuisson, później zamieszkała w zamku Gournay koło Coutances. W roku 1322 złożyła śluby zakonne w opactwie w Maubuisson koło Pontoise, tam też zmarła w kwietniu 1326 roku. Karol ożenił się po raz drugi jeszcze w 1322 roku, jego żoną została Maria Luksemburska.

Dzieci Blanki i Karola | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Blanka Burgundzka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy