Akcja anime odkrywa się w fikcyjnym, mieście Karakura (jap. 空座). Opowiada o przygodach 15-letniego ucznia, obdarzonego zdolnością widzenia duchów. Początkowo, historia obejmowała losy Ichigo Kurosakiego i jego towarzyszki, Rukii Kuchiki. Dziewczyna, zaskoczona faktem, iż Ichigo potrafi ją dostrzec, tłumaczy że jest Shinigami (Bogiem Śmierci) i ściga złe istoty zwane Pustymi (Hollowami). Kurosaki początkowo nie wierzy w jej opowieść, jednakże chwilę później, jego dom zostaje zaatakowany przez jedną z tych istot. Rukia, starając się obronić jego rodzinę, zostaje ranna i przekazuje Ichigo swoją moc, czyniąc z niego Zastępczego Shinigami (jap. 死神代行, Shinigami Daikō). Chłopak, ratuje swoją rodzinę, jednakże ceną za to, jest konieczność wykonywania pracy Shinigami. Dziewczyna, nie mogąc wrócić do "Społeczności Dusz" (Soul Society) z powodu utraty własnej mocy, decyduje się towarzyszyć mu w spełnianiu jego nowego powołania. Pierwsze rozdziały mangi, skupiały się przede wszystkim na stopniowym wprowadzaniu i przedstawianiu głównych bohaterów, a także zapoznaniu widza z realiami świata.
Shinigami (jap. 死神, dosł. „Bogowie śmierci”) – obrońcy ludzkości i pogromcy złych duchów. Nie posiadają ciała materialnego, przez co są niewidoczni dla przeciętnego człowieka. Prowadzą nieustającą walkę z istotami zwanymi Hollow. Każdy Shinigami posiada swój miecz – Zanpakutō (dosł. Miecz ścinający dusze) i potrafi w różnym stopniu posługiwać się czterema technikami przydatnymi na polu bitwy – walki bronią, walki wręcz, technik poruszania się i demoniczną magią (jap. 鬼道, Kidō).
Quincy (jap. 滅却師(クインシー) Kuinshī, dosł. „Niszczyciele") – grupa ludzi, która jest w stanie dostrzec byty duchowe. Walczą za pomocą broni tworzonych z energii. Podczas gdy Shinigami funkcjonują korzystając wyłącznie z własnej energii, Quincy absorbują ją z otoczenia. Poza tym Shinigami zabijając złe duchy, oczyszczają ich dusze, co pozwala Hollowom na przejście do Soul Society. Techniki Quincy zaś całkowicie niszczą te dusze.
Metoda pozbywania się duchów przez Quincy narusza równowagę Wszechświata, gdyż poprzez ich działania bilans ilości dusz na świecie bezpowrotnie maleje. Ten fakt zadecydował o tym, iż około 200 lat przed głównym wątkiem fabuły, Shinigami zniszczyli klan Quincy. Mimo to, poza Uryū Ishidą, pozostał przynajmniej jeszcze jeden żyjący Quincy: Ryūken Ishida, jego ojciec.
W sadze „Tysiącletnia Krwawa Wojna” okazuje się, że jeszcze kilkunastu (o ile nie kilkudziesięciu) Quincych przeżyło masakrę zgotowaną im przez Shinigamich. Założyli oni organizację pod nazwą Wandenreich i pod wodzą swojego lidera nazwiskiem Yhwach postanowili zniszczyć Soul Society. Opracowali w tym celu wiele nowych technik i technologii, czego najlepszym przykładem jest technika Quincy: Vollständig oraz medalion do kradzieży Bankai.
Bount (jap. バウント Baunto) – rasa występująca jedynie w anime. Powstali za sprawą Shinigami Ran'Tao – ówczesnej dowodzącej 12 oddziału. Prowadziła ona eksperymenty mające na celu między innymi osiągnięcie wiecznej młodości. Większość przedstawicieli tej rasy zginęła podczas eksterminacji przeprowadzonej przez Shinigami. Ci, którym udało się przetrwać, zmuszeni byli do życia w ukryciu. Bountów można porównać do wampirów, gdyż wykazują podobne do nich zainteresowanie ludźmi. Od wampirów odróżnia je fakt, że nie żywią się ludzką krwią, lecz wysysają z nich energię życiową (jap. 霊圧, Reiatsu)(występującą w świecie żywych jedynie w duszach), która jest źródłem ich mocy. Mimo że w ich kręgach przez wieki zabronione było pochłanianie dusz żywych ludzi, Bounci mając na uwadze wyższe cele, złamali pierwotne zakazy.
Każdy z Bountów posiada Lalkę (jap. ドール–, Dōru), która pełni funkcję ich broni. Każda Lalka ma inną formę, jak również zdolności. Stworzone są z żywiołów i w mniejszym lub większym stopniu kontrolują jeden z nich. Lalki są posłuszne swoim właścicielom, lecz wykazują także wolną wolę i uczucia. Kiedy Bount traci swoją siłę, lalka obraca się przeciwko niemu.
Znani Bounci:
Jin Kariya (jap. 狩矢 神 Kariya Jin) – przywódca Bountów, najsilniejszy wśród nich.
Visored (jap. ヴァイザード Vaizādo, dosł. „Zamaskowana Armia") – są swoistym przeciwieństwem Arrancarów, Shinigami, którzy przyswoili moc Hollowów. Ich wygląd prawie niczym nie różni się od ludzkiego. W przeciwieństwie do Arrancara, Visored nie posiada dziury w klatce piersiowej, lecz przybiera częściowo postać Hollowa – maskę. Przywołując ową maskę, zyskują nadzwyczajną siłę, prędkość, wytrzymałość oraz zdolność posługiwania się Cero (pociskami energetycznymi). Visored jako były Shinigami posiada własny Zanpakutō. Motywy tej organizacji to pokonanie Sōsuke Aizena. Ponad 100 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w Bleachu stanowili czołówkę Gotei 13 (4 kapitanów i 4 poruczników). Hollowami zostali wskutek eksperymentów Aizena. Dzięki pomocy Kisuke Urahary częściowo wrócili do swoich poprzednich postaci, a proces zamiany w Hollowów, któremu byli poddani ustąpił. Aby uniknąć egzekucji ze strony Soul Society są zmuszeni ukrywać się na Ziemi. Po odkryciu swoich mocy Hollowa, główny bohater udaje się do ich siedziby na trening. Visoredzi pomagają mu opanować ową nową moc.
Arrancar (jap. 破面(アランカル) Arankaru, hiszp. „Zerwana maska") – to rasa, którą wzmocnił były kapitan 5 oddziału w Soul SocietySōsuke Aizen za pomocą artefaktu, zwanego Hōgyoku (mała, czarna kula o wielkiej mocy stworzona przez Uraharę i ukryta w ciele Rukii). Są to Hollowowie, którzy zdobyli moc Shinigami i zdjęli swoje maski. Arrancarzy istnieli już przed odejściem Aizena z Soul Society, lecz było ich niewielu. Są przeciwieństwem Vizardów. Arrancarzy są oznakowani numerami. Kryterium, wedle którego numery zostają przydzielane, jest siła jednostki.
Espada (jap. 十刃(エスパーダ) Esupāda, hiszp. „Dziesięć mieczy") – są najbardziej uprzywilejowani i najsilniejsi spośród wszystkich Arrancarów. Każdy członek Espady jest wybierany na podstawie ilości energii duchowej (Reiatsu) i zostają im przydzielone numery od 0 do 9 określające ich rangę i siłę (0 najsilniejszy, 9 najsłabszy). Wyjątkiem jest Yammy Llargo, który jako jedyny w Espadzie posiada przypisane dwa numery. Są to numery 0, który ukazuje się dopiero po uwolnieniu jego Resurrección oraz numer 10, który ukazany jest w stanie spoczynku. Numery są wytatuowane na ciele członka Espady. Espada kontroluje resztę Números i jest odpowiednikiem rangi kapitańskiej (jap. 隊長, Taichō) w Gotei 13.
Números (jap. 数字持ち(ヌメロス) Numerosu, – hiszp. „Posiadacze numerów") są specjalistami od walki. Są to ci Arrancarzy, którzy posiadają dwucyfrowe numery gdy się rodzą od 11 do 99 adekwatne do ich wieku, nie siły (gdzie 11 jest najstarszy a 99 najmłodszy). Normalni Números, mimo iż każdy ma biały żakiet jako podstawowy strój, każdy podkreśla indywidualność danego Arrancara.
Fracción (jap. 従属官(フラシオン) Furashion, – hiszp. Frakcja) – są podsekcją Números. Poszczególni Espada sami dobierają sobie Fracción. Ilość Fracción przypadająca na jednego członka Espady nie jest określona.
Privaron Espada (jap. 十刃落ち Puribaron Esupāda – Zdegradowani z Dziesięciu mieczy)) są to Arrancarzy, którzy byli członkami Espady, ale stracili ten status. Mają 3 cyfrowe numery.
Exequias (jap. 葬討部隊(エクセキアス) Ekusekiasu, po japońsku „Oddział Pogrzebowy”, po hiszpańsku „Pogrzeb") – są to członkowie dywizji egzekucyjnej odpowiedzialnej za eksterminację Arrancarów. Są oni odpowiednikiem Onmitsukidō w Soul Society. W rzeczywistości całe Exequias to jeden Arrancar (Rudbornn Chelute), który w swoim Resurrección tworzy podwładnych.
Zanpakutō (jap. 斬魄刀, dosł. „Miecz ścinający dusze") – konflikt z nimi miał miejsce jedynie w anime (cała historia to tak zwany filler). Są to duchy mieczy Shinigami. Każde Zanpakutō rodzi się wraz ze swoim mistrzem Shinigami i umiera wtedy, kiedy on. Miecze przyjęły zmaterializowaną formę za sprawą zbuntowanego ducha Zanpakutō, Muramasy. Na potrzeby realizacji swoich planów zbuntował je przeciwko wszystkim Shinigami w Soul Society. Zanpakutō mógł wyzwolić spod kontroli Muramasy jedynie jego właściciel, poprzez wygranie walki (np. Ichigo musiał pokonać Zangetsu). Większość Zanpakutō przegrała z właścicielami podczas walki i odzyskała świadomość. Część zginęła z ręki innych Shinigami bądź samego Muramasy, który stwierdził, że nie są mu potrzebne, gdy posiadł kontrolę nad ostatnim wolnym Zanpakutō Ryūjin Jakką. Zanpakutō, które pokonały swych właścicieli, często stawały się agresywne przybierając postać tzw. Bestialskich Mieczy (jap. 刀獣, Tōju) i losowo atakowały innych Shinigami bądź starały się kontynuować swą egzystencję na Ziemi lub w Soul Society. Były wtedy tropione i niszczone przez Shinigami.
Manga Bleach została napisana i zilustrowana przez Tite Kubo. Kolejne rozdziały były publikowane w czasopiśmie Shūkan Shōnen Jump wydawnictwa Shūeisha od sierpnia 2001 do 22 sierpnia 2016 roku[2][3]. Rozdziały zostały zebrane w 74 tomikach, które zostały wydane od 5 stycznia 2002 do 4 listopada 2016[4][5].
Shūeisha wydała także pierwsze 21 tomów w sześciotomowej edycji zbiorczej zatytułowanej Resurrected Souls. Pierwszy tom tej edycji wydano 22 sierpnia 2011, ostatni 23 stycznia 2012 roku[6][7].
88.5.Karakura Super Heros – wydane jako dodatek w specjalnym wydaniu Shūkan Shōnen Jump – Jump the Revolution! (dodatek nr 10). Dodany został również do dziesiątego tomu mangi.
0.8.a wonderful error – wydane jako dodatek do Shūkan Shōnen Jump nr 41 z 2003 roku (dodatek nr 12). Dodany został również do dwunastego tomu mangi.
-17. Soreyuku hoshiboshi no tame no zensoukyoku (jap. -17.逸れゆく星々の為の前奏曲) – wydane jako dodatek do Shūkan Shōnen Jump nr 20 z 2004 roku (dodatek nr 15).
-12.5. Kangetsu ni saku (jap. -12.5.寒月に咲く) – dodatek nr 20.
0.side-A the sand – Bleach Official Character Book Soul's (dodatek nr 23).
0.side-B the rotator – Bleach Oficial Animation Book Vibe's (dodatek nr 23).
-16. Hyougen ni Shisu (jap. -16.氷原に死す) – wydane jako dodatek do Shūkan Shōnen Jump nr 03 z 2008 roku (dodatek nr 32).
Od 4 kwietnia2004audycja radiowa stworzona przez Radio Oosaka została wdrożona w sieć emisyjną Nippon Cultural Broadcasting. Jest to comiesięczna audycja, w której Ichigo Kurosaki (za jego głos odpowiada Masakazu Morita) odpowiada na listy od fanów serii. W momencie rozpoczęcia audycji była ona emitowana cotygodniowo. Od kwietnia2008 audycja jest emitowana raz w miesiącu, a w pozostałym czasie emisyjnym umieszczono Radio Naruto Shippuujinrai. Do studia zapraszani są aktorzy grający w musicalu, piosenkarze jak i inne sławy Japonii, aby zaśpiewać piosenki z serii anime jak i z filmów pełnometrażowych Bleacha.
W 2005 roku manga Bleach otrzymała nagrodę Shōgakukan Manga w kategorii shōnen[14]. W Japonii manga sprzedała się w 82 milionach egzemplarzy, co plasuje ją na szóstym miejscu wśród najlepiej sprzedających się mang według wydawnictwa Shūeisha[15]. W 2006 roku Bleach zostało uznane jako siódme najlepsze anime według miesięcznika Animage[16]. Rok później uplasowało się na czwartej pozycji[17]. Twórcy polskojęzycznego czasopisma tanuki.pl pozytywnie ocenili Bleacha – zarówno manga i anime otrzymali ocenę recenzenta: 8/10 oraz redakcji: 6/10[18][19].