Bliskie spotkania trzeciego stopnia


Bliskie spotkania trzeciego stopnia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 16 wrz 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bliskie spotkania trzeciego stopnia (ang. Close Encounters of the Third Kind) – amerykański film science fiction z 1977 w reżyserii Stevena Spielberga.

Ze względu na odmienność od dotychczasowych produkcji filmowych (m.in. nowa tematyka, widowiskowość, podjęcie gatunków kina popularnego, komercyjność, nawiązanie do dawnego kina) film ten, wraz z Gwiezdnymi wojnami George’a Lucasa, wprowadzał nową odmianę kina rozrywkowego - kino nowej przygody[1].

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Opis fabuły | edytuj kod

Pomnik Narodowy Diabelska Wieża, przy którym odbyła się finałowa scena.

Roy Neary, pracownik elektrowni, bada przyczyny zakłóceń energetycznych. W pewnym momencie dostrzega obcy statek kosmiczny. Przeżycie spotkania z kosmitami staje się jego obsesją oraz odbija na życiu rodzinnym. Roya prześladuje myśl o niezidentyfikowanych obiektach latających. Roy wierzy w to, że spotkanie z obcą formą życia dojdzie u stóp góry Devils Tower, znajdującej się w hrabstwie Crook stanu Wyoming, której wizerunek go prześladuje. Gdy przez przypadek zauważa w telewizji obiekt swoich wizji, postanawia skonfrontować je z rzeczywistością odwiedzając to miejsce. Po czasie okazuje się, że nie jest on jedynym wybrańcem. Wychodzi również na jaw, że w całą sprawę zamieszane jest wojsko, które chce uczestniczyć w spotkaniu z kosmitami. Determinacja Roya sprawia, że udaje mu się przedostać w ściśle strzeżoną strefę. Gdy dochodzi do spotkania z obcą cywilizacją, spośród wielu kandydatów, to Roy zostaje wybrany przez przybyszy z kosmosu jako ich gość, który z nimi następnie odlatuje.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jerzy Szyłak: Kino Nowej Przygody. Jego cechy i granice. W: Kino Nowej Przygody. Gdańsk: Słowo Obraz Terytoria, 2011, s. 7-9. ISBN 978-83-7453-069-9.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy