Bohdan Andrzejewski


Bohdan Andrzejewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bohdan Andrzejewski (ur. 15 stycznia 1942 w Kielcach) – polski szermierz, mistrz świata i medalista olimpijski.

Startował głównie w szpadzie, choć występował również we florecie. Największy sukces odniósł w 1969, kiedy to podczas Mistrzostw Świata w Hawanie zdobył złoty medal w indywidualnym turnieju w szpadzie. Był również drużynowym mistrzem świata w tej konkurencji z Gdańska w 1963.

Trzykrotnie startował w szpadzie w igrzyskach olimpijskich. W Tokio (1964) wystąpił tylko w turnieju drużynowym. Polska zajęła 5. miejsce. W Meksyku (1968) indywidualnie odpadł w 1/8 finału. Za to w turnieju drużynowym reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal (oprócz Andrzejewskiego występowali w niej Kazimierz Barburski, Michał Butkiewicz, Bohdan Gonsior i Henryk Nielaba). W Monachium (1972) startował tylko w drużynie, która zajęła 6. miejsce.

Andrzejewski był dwukrotnym indywidualnym mistrzem Polski w szpadzie w 1968 i 1971 oraz trzynastokrotnym mistrzem drużynowym: w szpadzie w latach 1963-1973 oraz 1975 i we florecie w 1965.

W roku zdobycia tytułu mistrza świata (1969) zajął 2. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski.

Startował w barwach CWKS Legia Warszawa.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bohdan Andrzejewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy