Borys Rassychin


Borys Rassychin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Borys Andrijowycz Rassychin, ukr. Борис Андрійович Рассихін, ros. Борис Андреевич Рассихин, Boris Andriejewicz Rassichin (ur. 27 kwietnia 1937 w Moskwie, Rosyjska FSRR) – ukraiński piłkarz pochodzenia rosyjskiego, grający na pozycji pomocnika lub napastnika, trener piłkarski.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Kariera klubowa | edytuj kod

Rósł w Czerkizowo około stadionu „Staliniec” (teraz Łokomotiw), wtedy bazy klubu Szachtar Stalino. Selekcjonerzy Szachtara zauważyli grę młodego piłkarza i w 1956 zaprosili do klubu. Na początku lat 60. otrzymał kontuzję kolana, przez które był zmuszony szybciej ukończyć występy. Kiedy w 1963 powstał klub Karpaty Lwów został zaproszony do jego składu. 21 kwietnia 1963 zadebiutował w pierwszym oficjalnym meczu Karpat przeciwko Lakamatyu Homel[1]. Ostatnim klubem w karierze piłkarza był Naftowyk Drohobycz, w którym w 1967 zakończył karierę piłkarską.

Kariera trenerska | edytuj kod

Jeszcze będąc piłkarzem rozpoczął pracę szkoleniową łącząc funkcje trenerskie w Naftowyku Drohobycz[2]. Następnie trenował Szachtar Czerwonogród i Awanhard Stryj. W latach 1974–1978 oraz 1981–1983 pomagał trenować Karpaty Lwów[3] i SKA Karpaty Lwów. Jego jednym z najbardziej znanych wychowanków jest Andrij Bal. Prowadził też Prykarpattia Iwano-Frankiwsk. Kiedy w 1989 został odrodzony klub Karpaty Lwów był zaproszony na stanowisko głównego trenera[4]. Trenował również takie kluby jak Bukowyna Czerniowce, Venita Lipkany i Zbrucz Borszczów[5]. Obecnie mieszka we Lwowie z żoną Lubow Nosikową i synem, a córka na Węgrzech[6].

Sukcesy i odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Karpaty Lwów.
  2. UA-Футбол. Борис Рассихин: „Из московского „Шахтера” перешел в донецкий”.
  3. UA-Футбол. Борис Рассихін: історія легенди
  4. Karpaty Lwów.
  5. Interests.
  6. Борис Рассихін грав проти Стрельцова.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Borys Rassychin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy