Boulogne-sur-Mer


Na mapach: 50°43′N 1°37′E/50,716667 1,616667

Boulogne-sur-Mer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Boulogne-sur-Mer – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Pas-de-Calais.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 43 678 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 5187 osób/km². Spośród 1549 gmin regionu Nord-Pas-de-Calais gmina Boulogne-sur-Mer plasuje się na 7. miejscu pod względem liczby ludności oraz na miejscu 422. pod względem powierzchni.

Od 7 do 12 sierpnia 1905 w Boulogne-sur-Mer (esp. Bulonjo-sur-Maro) trwał pierwszy Światowy Kongres Esperanto, w którym wzięło udział 688 osób z 20 krajów świata.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wieża katedry w Boulogne

Miasto, początkowo zwane Gesoriacum i przypuszczalnie także Portus Itius, do IV wieku n.e. Rzymianie nazywali Bononią, wykorzystujac je jako główny port łączący resztę cesarstwa z Wyspami Brytyjskimi. Stąd właśnie w roku 43 n.e. cesarz Klaudiusz wyruszył na podbój Brytanii.

W wiekach średnich było stolicą hrabstwa Boulogne. O jego posiadanie toczyły się niemal nieustanne walki między Francuzami i Anglikami. W roku 1550, po zakończeniu wojny anglo-szkockiej, Francja odkupiła Boulogne od Anglii za 400 tysięcy koron w złocie.

W początkach XIX wieku odbudowana została z ruin katedra Notre-Dame de Boulogne, zniszczona w czasie rewolucji francuskiej. Odbudowę zapoczątkował ks. Benoit Haffreingue, który odpowiedział rzekomo na wezwanie Boga. W czasie wojen napoleońskich, cesarz zgromadził w Boulogne swą La Grande Armée przygotowując się do niedoszłej inwazji Zjednoczonego Królestwa w roku 1805. Jego plany nigdy nie zostały zrealizowane wobec konieczności wykorzystania Wielkiej Armii na innym teatrze działań zbrojnych w Europie oraz wobec przewagi Royal Navy na morzu.

15 czerwca 1944 roku 297 bombowców (155 Avro Lancaster, 130 Handley Page Halifax i 12 De Havilland Mosquito) RAF-u zaatakowało port w Boulogne, by zminimalizować zagrożenie floty desantowej w Normandii ze strony Kriegsmarine po D-Day. Część Lancasterów była uzbrojona w ciężkie bomby typu Tallboy. Na skutek bombardowania port i otaczające go dzielnice uległy całkowitemu zniszczeniu. W sierpniu 1944 miasto, zgodnie z wolą Hitlera, zostało zamienione w "twierdzę", ale w miesiąc później zostało wyzwolone przez 3 Dywizję Kanadyjską. Kanadyjczykom pomogli mieszkańcy miasta, którzy wskazali żołnierzom "sekretne przejście" wiodące poza średniowieczne mury miejskie, a co za tym idzie na tyły Niemców.

Po wojnie nie zdecydowano się na rekonstrukcję historycznej zabudowy. Powstałe w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku bloki zniechęcają do odwiedzania Boulogne turystów spragnionych widoku średniowiecznego miasta.

Wydarzenia | edytuj kod

W dn. 7-12 sierpnia 1905 w mieście odbył się pierwszy Światowy Kongres Esperanto, na którym uchwalono Deklarację Bulońską. Wśród 688 uczestników był także Ludwik Zamenhof, inicjator języka[1]. 100 lat po Kongresie, w 2005 r. w Boulogne-sur-Mer zorganizowano spotkanie rocznicowe, w którym udział wzięło 550 osób[2].

Miasta partnerskie | edytuj kod

Znane osoby | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Hasło Boulogne-sur-Mer w Enciklopedio de Esperanto, wyd. I, Budapeszt 1933
  2. Lista uczestników Boulogne 2005 na stronie imprezy

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Boulogne-sur-Mer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy