Bournemouth


Na mapach: 50°43′N 1°52′W/50,716667 -1,866667

Bournemouth w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bournemouth (wym. /ˈbɔːnməθ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Dorset[1], w dystrykcie (unitary authority) Bournemouth, Christchurch and Poole[2], położone nad kanałem La Manche. W 2001 roku miasto liczyło 167 527 mieszkańców[3].

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

Miasto jest ośrodkiem wypoczynkowym i konferencyjnym oraz popularnym kąpieliskiem. Wraz z pobliskim Poole (142 tys.) oraz mniejszymi miejscowościami: Christchurch, Ferndown, Ringwood i New Milton tworzy prawie półmilionową aglomerację. Jedną z liczniejszych grup stanowią Polacy, około 10 000 (polski kościół). Bournemouth jest jednym z ulubionych nadmorskich kurortów Anglików, cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza wśród londyńczyków. Dzięki piaszczystej plaży i naturalnym warunkom do uprawiania sportów wodnych znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych miejscowości tego typu na świecie. Wzdłuż plaży rozlokowane są duże wille, hotele i pensjonaty. Na szczytach klifów znajdują się liczne parki i ogrody z pięknymi wąwozami, gdzie można spotkać np. wiewiórki. W centrum Bournemouth znajdują się liczne dyskoteki, puby, kluby nocne.

Projektowane jest zbudowanie zupełnie sztucznej rafy koralowej (worki ze specjalną, bogatą w substancje odżywcze ziemią, która przyciąga wiele organizmów tworzących rafę koralową). Jeżeli cały projekt zostanie zakończony, fala dla surferów będzie znacznie większa, możliwe będzie nurkowania na większe głębokości, a także poprawi się widoczność pod wodą.

Dzielnica The Square

Śródmieście stanowi dzielnica The Square z licznymi atrakcjami turystycznymi i typową miejską zabudową oraz największym centrum handlowym, gdzie każdego roku zimą odbywa się Festiwal Jedzenia (stragany z jedzeniem z różnych krajów). Pozostałe dzielnice różnią się od siebie znacznie. Boscombe jest dzielnicą mieszkaniową, turystyczną oraz znajduje się tam centrum handlowe. Charminster to popularna dzielnica willowa. Poza miastem, około 3 mile na północ od centrum, mieści się ogromne centrum handlowe Castlepoint.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Bournemouth oraz uniwersytet (Bournemouth University).

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

  • Bournemouth Big Wheel – karuzela nad morzem
  • Boscombe – dzielnica miasta obejmująca m.in. plażę oraz klifowe wybrzeża
  • Bournemouth Pier – molo z licznymi atrakcjami
  • Oceanarium – znajdujące się przy plaży
  • BIC – Bournemouth International Centre – miejsce koncertów i dużych imprez towarzyskich
  • St Peter’s Church – miejsce pochówku Mary Shelley, autorki „Frankensteina”

Klimat | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Collins Dictionary
  2. Introducing your new Council (ang.). BCP Council. [dostęp 2019-05-04].
  3. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  4. Bournemouth average sea temperature - seatemperature.org

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto bez statusu city):
Na podstawie artykułu: "Bournemouth" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy