Brabancja (kraina historyczna)


Brabancja (kraina historyczna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa Brabancji z 1567

Brabancja (fr., niderl. Brabant) – kraina historyczna w zachodniej Europie, położona współcześnie na terenie Holandii (prowincja Brabancja Północna) i Belgii (prowincje Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Brabancja Walońska oraz Region Stołeczny Brukseli). Jej głównymi ośrodkami były Bruksela, Antwerpia i Louvain[1][2][3][4].

Historia | edytuj kod

Początkowo była częścią Lotaryngii Dolnej, która uległa podziałowi na Brabancję, Luksemburg, Hainaut i Namur[2]. W 880, podobnie jak Lotaryngia, weszła w skład państwa niemieckiego. W 1106 podniesiona została do rangi księstwa (Księstwo Brabancji). W XV i XVI wieku przeżywała rozkwit kulturalny i gospodarczy, wzrosła rola i znaczenie najważniejszych miast księstwa[1].

W 1430 roku dostała się we władanie książąt Burgundii, następnie była we władaniu Habsburgów – od 1477 austriackich, a od 1556 hiszpańskich. W czasie wojny o niepodległość Niderlandów stała się jednym z głównych ośrodków oporu wobec Hiszpanów. W wyniku wojny doszło do podziału na część północną, zamieszkałą głównie przez ludność protestancką, która weszła w skład Republiki Zjednoczonych Prowincji oraz południową, katolicką, która pozostała częścią Niderlandów Hiszpańskich (późniejszej Belgii)[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Brabancja, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-10-31] .
  2. a b Brabant (ang.). britannica.com. [dostęp 2019-10-31].
  3. Brussels Capital Region (ang.). britannica.com. [dostęp 2019-10-31].
  4. Brabant (ang.). dictionary.com (Collins English Dictionary 2012). [dostęp 2019-10-31].
Na podstawie artykułu: "Brabancja (kraina historyczna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy