Bradley McGee


Bradley McGee w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bradley John McGee (ur. 24 lutego 1976 w Sydney) – australijski kolarz szosowy i torowy.

Zaczął brać udział w wyścigach kolarskich mając 10 lat. Największe sukcesy jako amator odniósł na mistrzostwach świata juniorów w 1994 zdobywając 2 złote medale. Od roku 1998 do 2007 ścigał się dla francuskiej drużyny La Française des Jeux. McGee jest zaliczany do kolarzy wszechstronnych, specjalizuje się jednak w sprincie. Wcześniej uprawiał kolarstwo torowe, co powoduje, że jego silną stroną jest również jazda indywidualna na czas. Wygrał prolog na Tour de France 2003 i jeszcze przez 2 dni nosił żółtą koszulkę lidera. Również podczas Giro d’Italia 2004 wygrał prolog i tak samo zakładał koszulkę lidera przez kolejne dwa dni.

Spis treści

Sukcesy na Olimpiadach | edytuj kod

W roku 1996 podczas Olimpiady w Atlancie zdobył dwa brązowe medale (w indywidualnym i drużynowym wyścigu na dochodzenie. Podczas Olimpiady w 2000 roku w Sydney również zdobył brązowy medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie. Na kolejnej olimpiadzie w Atenach zdobył srebro w wyścigu indywidualnym na dochodzenie na 4000 m oraz złoto z drużyną w tej samej konkurencji.

Mistrzostwa Świata | edytuj kod

W swoim dorobku posiada także tytuły mistrza świata na torze. W drużynowym wyścigu na dochodzenie wspólnie ze Stuartem O’Gradym, Rodneyem McGee i Timem O’Shannesseyem zwyciężył podczas mistrzostw świata w Bogocie w 1995 roku, a indywidualnie był najlepszy na mistrzostwach świata w Kopenhadze w roku 2002. Ponadto wraz z Graeme'em Brownem, Markiem Jamiesonem i Lukiem Robertsem zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w Manchesterze w 2008 roku.

Inne wygrane | edytuj kod

Również na Igrzyskach Wspólnoty Narodów McGee odnosił sukcesy. Już w 1994 zdobył złoty medal w wyścigach na dochodzenie (indywidualnie i w drużynie), powtórzył ten wyczyn w roku 1998, a w roku 2002 zdobył złoto indywidualnie.

W roku 2004 udało mu się wygrać cały wyścig Route du Sud. W kolejnym roku wygrał klasyfikację punktową podczas Tour de Suisse i przez cztery dni nosił złotą koszulkę lidera Vuelta a España 2005. Jako specjalista od prologów potwierdził swoje umiejętności podczas Critérium du Dauphiné Libéré 2002 i Tour de Romandie 2004.

Zwycięstwa etapowe | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mistrzowie świata w kolarstwie torowym (Wyścig indywidualny na dochodzenie zawodowców)

Mistrzowie świata w kolarstwie torowym (Wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców)

Na podstawie artykułu: "Bradley McGee" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy