Brama Morawska


Na mapach: 49°35′09″N 17°45′19″E/49,585833 17,755278

Brama Morawska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania "Szlaki drogowe", mapa z Geografii ziem dawnej Polski Antoniego Sujkowskiego (1918). Brama Morawska oznaczona numerem 4. Brama Morawska na mapie Czech Mapa ukształtowaniu terenu wzdłuż granicy polsko-czeskiej, widoczne znaczne obniżenie terenu Bramy Morawskiej Brama Morawska w prawym dolnym rogu

Brama Morawska (czes. Moravská brána) − kraina geograficzna w Czechach i Polsce, wąskie zapadlisko między łańcuchami górskimi Sudetami i Karpatami[1]. Wysokość do 310 m[2].

Spis treści

Geografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Granica polsko-czeska.

Brama Morawska stanowi obniżenie pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Pogórzem Śląskim a Sudetami Wschodnimi, będące działem wodnym pomiędzy górną Odrą i Beczwą, a równocześnie zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Rozciąga się od Moraw do Śląska w kierunku północno-wschodnim, na długości około 65 km. Od południa ograniczona jest grzbietem Malenik (479 m n.p.m.), od północy zaś doliną rzeki Olzy przy jej ujściu do Odry (województwo śląskie).

Historia | edytuj kod

Brama Morawska od najdawniejszych czasów stanowiła naturalne przejście pomiędzy Sudetami i Karpatami[1]. Tędy przebiegały najważniejsze trakty handlowe z południa Europy nad Morze Bałtyckie (np. jeden z wariantów szlaku bursztynowego[2], odnoga szlaku rzecznego od Waregów do Greków oraz transkontynentalny szlak radanitów w X–XII w.), a także szlaki z Polski do Czech.

Najważniejszym miastem Bramy Morawskiej jest dziś Ostrawa. U północnego wylotu Bramy Morawskiej po stronie polskiej leżą między innymi takie miasta, jak Racibórz czy Wodzisław Śląski.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Ilustrowana encyklopedia powszechna Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2011, s. 623
  2. a b Włodzimierz Masłowski Słownik nazw geograficznych, VIDEOGRAF II Katowice, 2006, s. 251
Na podstawie artykułu: "Brama Morawska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy