Britt Strandberg


Britt Strandberg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Britt Marianne Strandberg (ur. 31 marca 1934 w Hennan) – szwedzka biegaczka narciarska, trzykrotna medalistka olimpijska oraz dwukrotna medalistka mistrzostw świata

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jej olimpijskim debiutem były igrzyska w Squaw Valley w 1960 roku. Wspólnie z Irmą Johansson i Sonją Edström zdobyła złoty medal w sztafecie 3x5 km. Zajęła także 10 miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Innsbrucku wraz z Barbro Martinsson i Toini Gustafsson wywalczyła kolejny medal w sztafecie, tym razem srebrny. Na tych samych igrzyskach zajęła także między innymi czwarte miejsce w biegu na 10 km, przegrywając walkę o brązowy medal z reprezentantką Związku Radzieckiego Mariją Gusakową. Startowała także na igrzyskach olimpijskich w Grenoble w 1968 r. gdzie zajęła 15 miejsce zarówno w biegu na 5 jak i na 10 km. Ponadto Szwedki ze Strandberg w składzie ponownie zdobyły srebrny medal w sztafecie.

Startowała także na mistrzostwach świata w Zakopanem w 1962 oraz na mistrzostwach świata w Oslo w 1966 r. zdobywając razem z Martinsson i Gustafsson odpowiednio srebrny i brązowy medal w sztafecie 3x5 km.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Irma Johansson, Britt Strandberg, Sonja Edström
  2. a b c d Skład drużyny: Barbro Martinsson, Britt Strandberg, Toini Gustafsson

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Britt Strandberg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy