Brixton


Na mapach: 51°27′47″N 0°06′22″W/51,463000 -0,106000

Brixton w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brixton – dzielnica południowego Londynu, część gminy Lambeth, położona w odległości 6,1 km od centrum Londynu (Charing Cross). Posiada kody pocztowe SW2 oraz SW9. Brixton jest znane z pulsującego życia nocnego, znajduje się tam popularna scena muzyczna i clubbingowa. Dzielnica jest bardzo zróżnicowana kulturowo i jest głównym skupiskiem karaibskiej społeczności zamieszkującej Londyn. Niegdyś nosząca bardzo złą reputację ze względu na wysoki stopień przestępczości, obecnie dzielnica przechodzi proces gentryfikacji.

W 1979 roku zespół The Clash nagrał utwór zatytułowany "The Guns of Brixton". Piosenka "Uptight Downtown" La Roux (2014) odnosi się do zamieszek w Brixton z 2011 roku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Nazwa dzielnicy pochodzi od słowa "Brixistane", które oznacza "kamień Brixi" i odnosi się do imienia jednego z saskich lordów. Miał on swego czasu wybudować kamienny mur wyznaczający granicę regionu. Dokładna lokalizacja muru nie jest znana, choć najprawdopodobniej znajdował się on w okolicach ulicy Brixton Hill, która w tamtym czasie nosiła nazwę Bristow lub Brixton Causeway. Było to na długo zanim na terenie rozwinęło się osadnictwo.

Brixton zaczęło być zasiedlane dopiero od początku XIX wieku. Otwarcie mostu Vauxhall w 1816 roku umożliwiło dogodne połączenie Brixton z centrum Londynu. W latach 60. pociągi przewoźnika London, Chatham and Dover Railway zaczęły kursować przez dzielnicę, a w kolejnych dekadach Brixton było znane jako przedmieście zamieszkiwane przez klasy średnie. W latach 80. tego samego wieku ulica Electric Avenue została pierwszą w całym Londynie wyposażoną w latarnie uliczne[1]. W tamtym czasie przy głównych ulicach Brixton zaczęto budować duże, drogie domy.

Od początku XX wieku do dzielnicy zaczęło napływać wielu nowych mieszkańców i w latach 20. Brixton stało się największym centrum handlowym południowego Londynu, oferującym także liczne kina, teatry i puby. W trakcie II wojny światowej okolica jednak została dotkliwie zbombardowana, co pogorszyło warunki mieszkalne. W 1948 roku, na pokładzie statku „Empire Windrush”, do Brixton sprowadziła się pierwsza fala powojennych imigrantów z Karaibów[2]. W 50. rocznicę tego wydarzenia, plac położony pomiędzy ratuszem gminy Lambeth a biblioteką Tate otrzymał nazwę Windrush Square[3]. Po wojnie w Brixton zaczęto budować liczne osiedla socjalne, składające się z wielopiętrowych bloków, na których z czasem zaczęła rozwijać się przestępczość.

Dzielnica przez dekady borykała się z problemami takimi jak bezrobocie, wysoka przestępczość czy złe warunki mieszkalne. Prowadzone tam przez policję akcje mające na celu zapobieganie przestępstwom zostały odebrane jako rasistowskie i tak w kwietniu 1981 doszło tam do zamieszek, wskutek których zostało rannych ponad 300 osób. W 1985 roku w Brixton rozegrały się kolejne zamieszki, kiedy to policjanci zastrzelili czarną kobietę Cherry Groce w jej własnym domu, szukając jej syna[4]. 10 lat później doszło tam do kolejnych zamieszek po tym jak zmarł przetrzymywany przez policję młody czarny chłopak, Wayne Douglas[5].

Od lat 90. Brixton przechodzi gentryfikację, co spotyka się z mieszanymi odczuciami ze strony mieszkańców.

Znane osoby | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Od lewej: Biblioteka Tate, Brixton Academy, Black Cultural Archives, Loughborough Estate, mural poświęcony Davidowi Bowiemu na Tunstall Road.

Przypisy | edytuj kod

  1. Zoe Craig: Eddy Grant To Switch On Brixton's Electric Avenue Lights (ang.). londonist.com. [dostęp 2017-07-16].
  2. Sue Mckenzie: Lambeth: The Twentieth Century. Sutton Publishing, 1999, s. 78. ISBN 0-7509-2038-6. (ang.)
  3. Elizabeth Biedka: A history of Windrush Square (ang.). www.edenharper.com, 2014-06-09. [dostęp 2017-07-16].
  4. From the archive: Riots in Brixton after police shooting (ang.). www.theguardian.com. [dostęp 2017-07-16].
  5. 1995: Riots break out in Brixton (ang.). bbc.co.uk. [dostęp 2017-07-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Brixton" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy