Bruno Taut


Bruno Taut w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bruno Julius Florian Taut (ur. 4 maja 1880 w Königsbergu zm. 24 grudnia 1938 w Stambule) – niemiecki architekt i urbanista modernistyczny, znany przede wszystkim jako autor osiedli Berlin-Britz (tzw. Osiedle Podkowa), Berlin-Zehlendorf (Chata wuja Toma) oraz Szklanego Pawilonu (Der Glashaus-Pavillon) na wystawę kolońskiego Werkbundu.

Studia architektoniczne w Królewcu ukończył w 1902. Następnie współpracował z Brunonem Möhringiem a od 1904 z Theodorem Fischerem. Jego pierwszym, w pełni samodzielnym zleceniem była renowacja kościoła w Unterriexingen - niewielkiej wsi na południu Niemiec. W 1908 powrócił do Berlina, gdzie rozpoczął studia z historii sztuki i budownictwa na Politechnice w Charlottenburgu[1]. Od 1909 wraz z Franzem Hoffmannem prowadził w Berlinie własne biuro architektoniczne. W początku lat 20. stał się główną postacią ruchu ekspresjonistycznego w architekturze. Wraz z Walterem Gropiusem był członkiem-założycielem Sowietu Sztuki (Arbeitsrat für Kunst), który działał w latach 1919-1921. W 1932 pracował krótko w ZSRR, po czym wrócił do Berlina. Miesiąc po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 wyemigrował - wpierw do Szwajcarii, potem do Japonii, a ostatecznie do Turcji.

B. Taut: Osiedle Podkowa w Berlinie-Britzu

Bruno Taut zmarł 24 grudnia 1938 roku w wieku 58 lat. Został pochowany na cmentarzu w Edirnekapı Şehitliği jako pierwszy i jedyny nie-muzułmanin[1].

B. Taut: Dom jednorodzinny w Worpswede

Młodszym bratem Brunona Tauta był Max Taut, również znany architekt.

Główne dzieła | edytuj kod

Osiedle im. Carla Legiena

Terytorium obecnej Polski | edytuj kod

W Katowicach znajdują się dwa zespoły budynków zaprojektowanych przez Brunona Tauta na zlecenie Hohenlohe Werke:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Bruno Taut i Werkbund … od poduszki na sofę do urbanistyki [dostęp 2017-09-21]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Bruno Taut" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy