Buluggin ibn Ziri


Buluggin ibn Ziri w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abul-Futuh Sayf ad-Dawla Buluggin ibn Ziri (zm. 984) – pierwszy władca z dynastii Zirydów w Ifrikiji w latach 972-984.

Buluggin ibn Ziri już w trakcie namiestnictwa swego ojca Ziriego ibn Manada sprawował odpowiedzialne funkcje, kiedy to założył miasta Algier, Miliana i Al-Madijja. Po śmierci Ziriego w bitwie z berberyjskimi buntownikami, Buluggin został namiestnikiem Algierii. Pokonał berberyjskie plemiona Zenata, a wielką liczbę jeńców przesiedlił do Asziru.

Gdy Fatymidzi przenieśli swą siedzibę z Al-Mahdijji do Egiptu, Buluggin ibn Ziri został wyznaczony przez kalifa Al-Mu’izza wicekrólem Ifrikiji ze stolicą w Kairuanie. Fatymidzi zabrali ze sobą do Egiptu skarbiec i flotę, więc najważniejszą sprawą dla Zirydów stało się umocnienie ich władzy. Jednakże utrata floty oznaczała utratę kontroli nad Kalbidami na Sycylii. Buluggin przesunął się w kierunku Atlantyku w czasie kampanii w Maroku, gdzie walczył przeciwko plemionom Bargawata. Jednakże twierdze Ceuta i Tanger zachował Kalifat Kordoby.

Buluggin zmarł w 984 podczas powrotu z wyprawy. Jego następcą został jego syn Al-Mansur ibn Buluggin (984-995).

Bibliografia | edytuj kod

  • Franciszek Bocheński, Zirydzi, w: Mały słownik kultury świata arabskiego, pod red. Józefa Bielawskiego, Wiedza Powszechna, Warszawa 1971, s. 531.
Na podstawie artykułu: "Buluggin ibn Ziri" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy