C.K. Dezerterzy (film)


C.K. Dezerterzy (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

C.K. Dezerterzy – dwuczęściowy polsko-węgierski film komediowy z 1986 roku w reżyserii Janusza Majewskiego. Scenariusz opracowano na kanwie powieści Kazimierza Sejdy pod tytułem C.K. Dezerterzy. Kontynuacją losów jego głównych bohaterów jest film Złoto dezerterów (1998), wyreżyserowany również przez Janusza Majewskiego.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się w 1918 roku, u kresu I wojny światowej. Do kompanii wartowniczej w węgierskim Sátoraljaújhely przybywa nowy zastępca dowódcy, oberleutnant Franz von Nogay. Zamierza przekształcić zbieraninę maruderów w prawdziwą cesarsko-królewską armię. Tymczasem sprytny Polak, Jan Kaniowski – znany jako Kania – wraz z Węgrem Benedekiem i żydowskim krawcem z Wiednia, Haberem planują dezercję z koszar. Pieniądze, które będą im do tego potrzebne, zdobywają szantażując przyjezdnych klientów domu publicznego i restauracji. Do trójki postanawiają dołączyć włoski jeniec Baldini, którego von Nogay uczynił swoim ordynansem, oraz Chudej, czeski drukarz z Pragi udający przed przełożonymi idiotę.

Po zdobyciu odpowiednich dokumentów przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc. Po krótkim pobycie w miasteczku grupa uciekinierów wyrusza do Budapesztu. Po licznych perypetiach zostają aresztowani przez żandarmerię i postawieni przed sądem wojennym. Rozprawę przerywa wiadomość o końcu wojny. Oznacza to kres monarchii austro-węgierskiej. Wszyscy żołnierze mogą opuścić koszary i odzyskują wolność.

Obsada | edytuj kod

Jedna z bram w Twierdzy Modlin służących jako sceneria filmu

Produkcja | edytuj kod

Plenery: Twierdza Modlin[1], Budapeszt[2], Vác[3].

Nagrody | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jak doszło do realizacji "C.K. Dezerterów"?. interia.pl. [dostęp 2021-02-13].
  2. C.K. Dezerterzy / Ciekawostki w bazie Filmweb [dostęp 2018-07-09].
  3. CK Dezerterzy w XXI wieku.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "C.K. Dezerterzy (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy