CASB


CASB w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CASB (ang. Cloud Access Security Broker) – działający w chmurze broker zabezpieczeń dostępu. Jest to nowoczesne pod względem technologicznym zabezpieczenie, które uzupełnia funkcjonujące już zapory bezpieczeństwa takie jak: NextGen Firewalls (NGFW), ochrona przed wyciekami informacji (DLP-Data Loss Prevention), tożsamość jako usługa (IDaaS-Identity as a Service), zapory sieciowe aplikacji (WAF-Web Application Firewall) oraz inne[1]. Z założenia CASB ma rozwiązywać pojawiające się problemy przedsiębiorstw, które zaczynają korzystać z chmur internetowych[2]. Broker został opracowany w 2012 r. przez amerykańskie przedsiębiorstwo Gartner, którego działalność opiera się na strategicznym wykorzystaniu technologii informacyjnych[3].

Spis treści

Jak działa CASB? | edytuj kod

Broker bezpieczeństwa dostępu do chmury (CASB) jako narzędzie programowe ma na celu zabezpieczenie danych przychodzących oraz wychodzących na linii przedsiębiorstwo – dostawca chmury. W praktyce odnosi się do ochrony systemów informatycznych przed szeroko pojętymi cyberatakami. Broker CASB szyfruje dane, dzięki czemu złośliwe oprogramowanie nie może przedostać się do serwerów przedsiębiorstw, a z drugiej strony strumienie danych są nieczytelne dla wszystkich zewnętrznych podmiotów[4]. CASB ma za zadanie zapewnić, że ruch sieciowy pomiędzy urządzeniami a dostawcą chmury jest zgodny z polityką bezpieczeństwa organizacji. Oznacza to, ze każdy zidentyfikowany ruch zewnętrzny, który jest obarczony wysokim ryzykiem zostaje wykrywany oraz blokowany[5].

CASB zapewnia funkcjonalność oraz bezpieczeństwo przesyłu danych w organizacji za pośrednictwem następujących czterech filarów:

 1. Widoczność – zapewnia wgląd a aktywność (kto używa aplikacji, jaka jest lokalizacja oraz jakie urządzenia biorą udział w tym procesie) użytkowników podczas korzystania z konta aplikacji w chmurze.
 2. Spełnienie – w momencie przenoszenia danych do chmury, organizacje chcą zapewnić zgodność przepisów o prywatności i bezpieczeństwie danych. CASB może pomóc skonfigurować wymogi bezpieczeństwa z takimi regulacjami jak PCI DSS czy ISO 27001 oraz egzekwować zasady DLP[6].
 3. Ochrona danych – gwarantem jest szyfrowanie, tokenizacja, kontrola dostępu oraz zarządzanie dostępem do informacji.
 4. Ochrona przed zagrożeniami – wykrywanie niezidentyfikowanych oraz złośliwych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych[7].

Dlaczego organizacje potrzebują CSAB? | edytuj kod

Gartner uważa, że „do 2025 r. 99% awarii zabezpieczeń w chmurze będzie wina klienta”[8], dlatego priorytetem dyrektorów IT w organizacjach powinno być wdrażanie oraz egzekwowanie zasad dotyczących własności chmury, jej bezpieczeństwa oraz szacowania ryzyka. Dalej, analitycy przewidują „do 2025 r. 90% organizacji, które nie kontrolują korzystania z chmury publicznej, będą w niewłaściwy sposób udostępniać wrażliwe dane[9] co w znaczący sposób narazi przedsiębiorstwa na zbędne niebezpieczeństwa związane z danymi. Tutaj, zadaniem dyrektorów IT jest opracowanie oraz wdrożenie kompleksowej strategii związanej z funkcjonowaniem chmury[10].

Typy wdrażania CSAB | edytuj kod

Brokery CASB są oferowane w wielu trybach, których specyfikacja oraz zestaw korzyści i ograniczeń są inne. Można wymienić brokery zabezpieczenia dostępu:

 • Niektórzy dostawcy oferują CASB w trybie tylko API, inni oferują tryb proxy lub oba[11].

Funkcjonujące z interfejsem programowania aplikacji (API) | edytuj kod

CASB oparty na API z reguły cechuje łatwość wdrożenia, a rozwiązania nie znajdują się w bezpośredniej ścieżce między przedsiębiorstwami a aplikacjami w chmurze. CASB zaczyna działać w momencie, kiedy dane trafią do chmury na podstawie wyzwalacza API. Cała operacja jest asynchroniczna, więc użytkownik nie musi się obawiać o wydajność oraz opóźnienia w działaniu. API jest gwarantem zasięgu na urządzeniach zarządzanych, niezarządzanych oraz może oddziaływać na dane, które są transmitowane oraz, które znajdują się „w spoczynku”. CASB funkcjonujący z interfejsem programowania aplikacji ma dwie wady:

 1. wsparcia API nie mają wszyscy dostawcy usług w chmurze.
 2. całość działania jest retrospektywna, więc dane do momentu załączenia CASB pozostają niezabezpieczone[12].

Oparte na serwerze pośredniczącym (proxy) | edytuj kod

CASB oparty na proxy jest umiejscowiony bezpośrednio między przedsiębiorstwem a aplikacją chmurową. Tryb ten jest „wbudowany”, więc działania są podejmowane w czasie rzeczywistym, co jest gwarantem zabezpieczenia danych przed trafieniem do chmury. W przeciwieństwie do wdrażania opartego na API, proxy może wpływać na wydajność działania[13].

Rozwiązania proxy posiadają dwa warianty:

 • Przekazywanie proxy: ten tryb wymaga instalacji „agenta” na każdym urządzeniu użytkownika w celu przesyłania ruchu proxy do wszystkich aplikacji w chmurze. Tego typu wdrożenie może być kosztowne oraz czasochłonne, a także prawidłowo działa tylko w przypadku zarządzanych urządzeń.
 • Mobile Connect: typ opisywany jest jako „odwrotny proxy”, ponieważ gwarantuje zadowalającą, a przede wszystkim bezpieczną łączność bez „agentów” dla urządzeń mobilnych oraz niezarządzanych[14].

Dostawcy oraz zasoby CASB | edytuj kod

Rynek funkcjonujących w chmurach brokerów zabezpieczeń dostępu rozwija się sukcesywnie, w związku z czym można spotkać się z wieloma zróżnicowanymi oraz konkurencyjnymi projektami. Organizacje, które zastanawiają się czy CASB w sposób znaczący wpłynie na bezpieczeństwo organizacji w chmurze muszą się liczyć z tym, że systemy CASB nie są sobie równe – często oferują inne możliwość, których skuteczność działania również jest bardziej lub mniej zadowalająca. Wspólnymi mianownikami oraz zasadami, dla których warto się zdecydować na jakiegokolwiek brokera są:

 • Zintegrowanie zabezpieczeń w chmurze.
 • Poprawa zgodności z przepisami mówiącymi o funkcjonalności zabezpieczeń w chmurze.
 • Spójne zarządzanie dostępem i tożsamością[15].

Oto najlepsi dostawcy CASB firmy Gartner z wyróżnieniem ich mocnych stron:

 • Bitglass CASB – możliwość wdrażania brokera na kilka sposobów, ponadto cechuje go silna funkcjonalność AAC i DLP.
 • McAfee MVISION – ma możliwość sprawnego oraz dynamicznego profilowania grup użytkowników w celu wykrycia anomalii zachowania wśród nich.
 • Microsoft Cloud App Security – macierzyste integracje z Azure AD, Azure Information Protection i Microsoft Intune.
 • Netskope CASB – silna koncentracja na ochronie użytkowników mobilnych.
 • Symantec CloudSOC Cloud Access Security Broker (CASB) – silne oprogramowanie DLP w całej infrastrukturze Symantec[16].

Przypisy | edytuj kod

 1. Rozwiązania CASB | Infradata, www.infradata.pl [dostęp 2020-04-15] .
 2. Rozwiązania CASB | Infradata, www.infradata.pl [dostęp 2020-04-15] .
 3. Gartner: Fueling the Future of Business, Gartner [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 4. What is a Cloud Access Security Broker (CASB)? | Forcepoint, www.forcepoint.com [dostęp 2020-05-11]  (ang.).
 5. What is a CASB (Cloud Access Security Broker)? Definition from WhatIs.com, SearchCloudSecurity [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 6. What is a Cloud Access Security Broker (CASB)? | Forcepoint, www.forcepoint.com [dostęp 2020-05-11]  (ang.).
 7. What is a CASB? McAfee’s Guide to Cloud Access Security Brokers, Skyhigh [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 8. Is the Cloud Secure?, www.gartner.com [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 9. Is the Cloud Secure?, www.gartner.com [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 10. Is the Cloud Secure?, www.gartner.com [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 11. What is CASB | Guide to Cloud Access Security Broker, CipherCloud [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 12. What is CASB | Guide to Cloud Access Security Broker, CipherCloud [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 13. What is CASB | Guide to Cloud Access Security Broker, CipherCloud [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 14. What is CASB | Guide to Cloud Access Security Broker, CipherCloud [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
 15. Rozwiązania CASB | Infradata, www.infradata.pl [dostęp 2020-04-15] .
 16. Jeff Petters Updated: 3/29/2020, What is CASB? All About Cloud Access Security Brokers | Varonis, Inside Out Security, 18 września 2019 [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "CASB" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy