CD Universidad Católica


CD Universidad Católica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Club Deportivo Universidad Católica jest jednym z najbardziej popularnych chilijskich klubów piłkarskich. Siedzibą klubu, którego kibice nazywają po prostu UC jest stolica państwa - Santiago

Spis treści

Osiągnięcia | edytuj kod

Krajowe | edytuj kod

Międzynarodowe | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Klub rodził się stopniowo jako jedna z gałęzi sportowych uczelni Pontificia Universidad Católica de Chile. Oficjalnie założony został w roku 1937, choć ściśle mówiąc już około roku 1910 rozpoczęła się futbolowa rywalizacja z Universidad de Chile. Gdy tylko pojawił się pomysł utworzenia piłkarskiego klubu zawodowego - klub taki został oficjalnie utworzony 21 kwietnia 1937. Swój debiut w drugiej lidze rozpoczął od starcia ze swym odwiecznym rywalem - Club Universidad de Chile. Sportowa rywalizacja pomiędzy dwoma uczelniami była niejako przedłużeniem rywalizacji w sferze nauki i dydaktyki. Walka obu klubów, będących wizytówkami obu uniwersytetów, z biegiem czasu nabrała takiego znaczenia, że w całym kraju mecze z udziałem tych drużyn zyskały sobie miano derbów uniwersyteckich. Walka obu klubów trwa do dziś, a mecze z ich udziałem należą w Chile do spotkań, które każdy kibic musi obejrzeć.

Klub 9-krotnie zdobywał mistrzostwo Chile, a w 1993 zawędrował na same szczyty światowego futbolu, czyli do finału Copa Libertadores, w którym przegrał z brazylijskim São Paulo FC.

Piłkarze | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze CD Universidad Católica.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "CD Universidad Católica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy